Anasayfa / Genel / Koroner Kalp Hastalığı

Koroner Kalp Hastalığı

Koroner Kalp Hastalığı ve Risk Faktörleri

 

Kalp damarlarının tıkanmasıyla göğüs ağrısı, kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi problemler ortaya çıkar. Hastalığa karşı korunmakta gecikmeyin.

Kalp ve damar hastalıklarını kolaylaştıran faktörlere, kardiyovasküler risk faktörleri adı verilir. Tüm dün yada kalp hastalıkları gittikçe artmaktadır ve yetişkin ölümlerinin yaklaşık yüzde 45’i bu hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Kalp hastalıklarının yaş ve genetik gibi değiştirilemeyen nedenleri olmakla birlikte kalp hastalıklarını ilaç, diyet ve egzersiz gibi yöntemlerle yüzde 50 oranında azaltmak mümkündür.

 

Nedenleri

 

Yüksek Kan Kolesterolü: Özellikle hayvansal gıdalarda bulunan ve fazla alındığında damar iç yüzeyine yapışan kolesterol dediğimiz yağ türü esnek olan damarların duvarlarında birikerek daralmaya ve damar tıkanmasına neden olur. Bu da, tıkanan damarın bulunduğu organa zarar verir. Tıkanmanın kalp damarında olması durumunda; göğüs ağrı sı, kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi problemler ortaya çıkar. Kırmızı et, yağlı peynir, tereyağı, kaymak gibi yiyeceklerde bol miktarda bulunan kolesterolü, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanarak düşürmek mümkündür. Yüksek kolesterolün kontrol altına alınması ile yaşam süresinin uzadığı, kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin azaldığı ve kalıcı sakatlıkların önlendiği saptanmıştır.

 

Hipertansiyon: Her cins, yaş ve ırk için önemli bir kalp hastalığı riskidir. Kan basıncının 120/80 mmHg değerinden yüksek olması ve hem küçük hem büyük tansiyonda artış olması kalp hastalığı eğilimini arttırır.

 

Sigara Kullanımı: Damar duvarına verdiği hasar, pıhtılaşmayı arttırması, iyi huylu kolesterolü (HDL) düşürmesi açısından sigara büyük bir risk faktörüdür. Ülkemizde sıkça tüketilen ve her geçen gün tüketimi artan sigaranın bırakılması koroner kalp hastalığı riskini bir yıl içerisinde yüzde 65’e kadar azaltır.

 

Diyabet (Şeker Hastalığı): Sadece diyabet hastası olmak, diğer risk faktörlerinin hiçbirisinin olmama sı durumunda bile normal bireylere göre yedi kat fazla risk oluşturur. Diyabeti olan kişilerde şişmanlık, hipertansiyon, yağ metabolizması bozuklukları gibi risk faktörlerine yatkınlıklarının da olduğu göz önüne alındığında diyabeti olan kişilerin daha dikkatli olması gerektiği ortaya çıkar. Bu belirtilen faktörlerin dışında hareketsiz yaşam, dengesiz beslenme, şişmanlık, aşırı alkol tüketimi, cinsiyet, yaşlanma, uzun süreli hastalıklar, genler, mükemmeliyetçi, hırslı kişilik yapısı ve gergin bir iş yaşamında kalp hastalıklarına zemin hazırlamaktadır.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir