Anasayfa / Genel / Latirojenler Nelerdir ?

Latirojenler Nelerdir ?

Latirojenler Nelerdir ?

Latirizm denilen hastalığa yol açan ve Lathyrus cinsine bağlı belirli türdeki bezelyelerde bulunan toksik ögelere latirojenler denir.
Latirizmin iki farklı şekli olduğun bilinmektedir. Bunlar nörolatirizm ve osteolatirizm’dir. Nörolatirizm, insan ve hayvanlarda görülürken, osteolati-rizm, sadece deney hayvanlarında görülmektedir. İnsan latirizmi adı verilen ve insanlar ile hayvanlarda görülen latirizm semptomları bacaklarda spastik felçler, mesane kanamaları olup, genellikle Lathyrus sativus (fiğ) ve L.cicera ve L.cfymenum türlerine ait tohumların tüketiminde görülmektedir. Bu türler Hindistan ve Mısır’da geniş popülasyonlar tarafından, daha az olarak Fran-sa, İtalya, İspanya ve diğer ülkelerde görülür. Tohumların bir gece önceden ıslatılıp, bunu takiben 30 dakika buharda haşlama veya 20 dakika 150 oC’de pişirmeyle latirojen etkinin ortadan kalktığı bildirilmektedir.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir