Anasayfa / Beslenme / Madensel Besin Nedir

Madensel Besin Nedir

Madensel Besin Nedir

Madensel maddeler, insan vücudunun %4-6 kadarı madensel maddelerden oluşmuştur. Bunun çoğunluğu kalsiyum ve fosfordur. Diğer madenler az miktarda bulunur. Madensel maddelerin bir çoğu kemik ve dişlerde yerleşmiştir. Az olarak da yumuşak dokularda ve vücut sıvılarında bulunur. Madenlerin her birinin vücut çalışmasında önemli işlevleri vardır. Kemik ve dişlerin normal büyümesi; asit-baz dengesinin korunması, vücut sıvılarının dengelenmesi, organların düzenli çalışması, enzimlerin etkinliği ve bazı maddelerin sentezinde madenler önemli rol oynar. Bunlar vücut çalışmasındaki görevlerini öteki besinlerle birlikte yerine getirirler. örneğin, kemik ve dişlerin sağlıklı büyümesinde madenlerin yanında D ve C vitaminine ihtiyaç vardır. Vücut çalışmasında görev alan başlıca madensel maddeler; kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, bakır, çinko, iyot, flor, krom, selenyum’dur.

Bitkisel ve hayvansal besinlerden başka su ve tuz gibi maddelerde alırız. Su ve tuz madensel besinlerdir. Bu maddeler canlıların vücudunda olabileceği gibi hazır olarak doğada da bol miktarda bulunur.
Besinler yapılarında bulunan besin maddelerine göre vücudumuzda iş görürler. Bir besinin içinde birden fazla besin maddesi bulunabilir. Her bir besin maddesinin vücudumuzda göreceği işler farklı farklıdır. Besin maddelerinin bazısı vücudumuza enerji sağlar. Bazı besin maddeleri ise yapıcı onarıcıdır. Bazı besin maddeleri de vücudumuzdaki olayları düzenler ve bizi hastalıklardan korur.

etiketler: madensel besinler nelerdir, madensel besin nedir, madensel besin,

İlginizi çekebilir

keten tohumu zayıflatır mı

keten tohumu zayıflatır mı? Lifli gıdaların, tokluk hissini artırdığı biliniyor. Kısa süre önce Danimarka’da yapılan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir