Anasayfa / Beslenme / Madensel Besinlere Örnekler

Madensel Besinlere Örnekler

Madensel Besinlere Örnekler

Madensel maddeler, insan vücudunun %4-6 kadarı madensel maddelerden oluşmuştur. Bunun çoğunluğu kalsiyum ve fosfordur. Diğer madenler az miktarda bulunur. Madensel maddelerin bir çoğu kemik ve dişlerde yerleşmiştir. Az olarak da yumuşak dokularda ve vücut sıvılarında bulunur. Madenlerin her birinin vücut çalışmasında önemli işlevleri vardır. Kemik ve dişlerin normal büyümesi; asit-baz dengesinin korunması, vücut sıvılarının dengelenmesi, organların düzenli çalışması, enzimlerin etkinliği ve bazı maddelerin sentezinde madenler önemli rol oynar. Bunlar vücut çalışmasındaki görevlerini öteki besinlerle birlikte yerine getirirler. örneğin, kemik ve dişlerin sağlıklı büyümesinde madenlerin yanında D ve C vitaminine ihtiyaç vardır. Vücut çalışmasında görev alan başlıca madensel maddeler; kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, bakır, çinko, iyot, flor, krom, selenyum’dur.

5. Madensel Tuzlar (Mineraller)
Organizmada az da olsa 15 kadar mineral maddeye mutlaka ihtiyaç duyulur. Mineral maddelerin vücut içindeki görevlerini üç ana başlık altında toplayabiliriz.
1. Vücut içindeki birçok enzimin ve hemoglobin gibi moleküllerin yapısına katılırlar. Bunlar demir ve fosfor gibi elementlerdir.
2. Kemiklerin ve dişlerin normal olarak gelişmesini sağlarlar. Bunlar için gerekli olan madensel maddeler kalsiyum fosfor ve mağnezyum dur.
3. Vücut ve hücre sıvısının osmotik basıncını düzenlerler. Bunlardan hücre içi sıvıda sodyum klor hücre dışı sıvıda potasyum mağnezyum ve fosfor bulunur.
6. Su Vücudumuzun en fazla ihtiyaç duyduğu maddelerden biridir. Kimyasal reaksiyonlar sulu bir ortamda gerçekleşir. Su iyi bir çözücü olduğu için besinlerin sindiriminde emilmesinde taşınmasında ve artıkların atılmasında kullanılır. Vücut ısısının fazlası yine su ile atılır.

etiketler: madensel besinlere ornekler, madensel besinlere ornek, madensel besin ornegi,

İlginizi çekebilir

keten tohumu zayıflatır mı

keten tohumu zayıflatır mı? Lifli gıdaların, tokluk hissini artırdığı biliniyor. Kısa süre önce Danimarka’da yapılan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir