Anasayfa / Beslenme / Madensel Besinlerin Faydaları

Madensel Besinlerin Faydaları

Madensel Besinlerin Faydaları

Şimdi bildiğiniz gibi madenler vücut için hayati öneme sahiptir. Bünyemizin büyük bölümü sudan oluştuğu için suyun tam fonkisyonlu görevini yerine getirebilmesi için başta tuz olmak üzere bir çok madene ihtiyaç vardır. Şu şekilde örnek vereyim 1 litre suyun sallıyorum 10 gram madene ihtiyacı vardır.

Olay böyle olunca fazla su içmek akıl karı değil. Televizyon da görüyorum yok şu kadar su için bu kadar su için diye bunlar sallamasyon dur arkadaşlar. Ne kadar ihtiyacınız varsa o kadar su için. Tabi hiç içmemezlikte yapmayın en az 1 litre suyunuzu için. Neden fazla su içmeyin diyorum onuda anlatayım. Her idrar çıkışında vücut mecbur olarak dışarıya mineral atar. Her atılan mineral ve vücuda giren yeni su oranın bozulmasına yol açar. Yani sallıyorum 100 de 1 bulunması gerekirken mineraller gereksiz yere atıldığı için oran 200 de 1 e düşer.

Mineral su oranının düşmesi ise beklenmedik rahatsızlıklar ortaya çıkarabilir. Onun için ihtiyacınız kadar su için ve her gün meyve tüketmeye çalışın. Bakın meyve bile oranında tüketilmelidir 2 meyveden sonrası sadece bağırsaklarınızı yoracaktır vücut onları kabul etmeyecektir.

MADENSEL TUZLAR
Değişik besinler içeren bir diyet, bebeklerin madensel tuz gereksini­mini karşılar.
Neye yararlar?
İnsan bedeninde birçok maden­sel tuz (bazıları ötekilerden daha fazla miktarda olmak üzere) bulun­maktadır. Organizmanın düzenli olarak çalışabilmesi için vazgeçil­mezdirler. Madensel tuzların en önemlilerinden biri olan kalsiyum, kemiklerin ve dişlerin oluşmasını sağlar; kalsiyumla birlikte potasyum ve fosfor da kemikler için yararlıdır. Burada en geçerli madensel tuzlar arasında demiri de saymalıyız.
Çeşitli besinlerin 100 gr’ında bu­lunan madensel tuz
demir sebzeler 1,6 mgr
yumurta sarısı 7,2 mgr
karaciğer 6,6 mgr
kalsiyum süt 118 mgr
peynir 800 mgr

etiketler: madensel besinlerin yararlari, madensel besinlerin faydalari, madensel besinler hangileridir,

İlginizi çekebilir

keten tohumu zayıflatır mı

keten tohumu zayıflatır mı? Lifli gıdaların, tokluk hissini artırdığı biliniyor. Kısa süre önce Danimarka’da yapılan …

2 yorum

  1. hani nerde ben tek tek istiyodum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir