Anasayfa / Beslenme / Madensel Besinlerin İsimleri

Madensel Besinlerin İsimleri

Madensel Besinlerin İsimleri

Madensel Besinler
Bitkisel ve hayvansal besinlerden başka su ve tuz gibi maddelerde alırız. Su ve tuz madensel besinlerdir. Bu maddeler canlıların vücudunda olabileceği gibi hazır olarak doğada da bol miktarda bulunur.
Besinler yapılarında bulunan besin maddelerine göre vücudumuzda iş görürler. Bir besinin içinde birden fazla besin maddesi bulunabilir. Her bir besin maddesinin vücudumuzda göreceği işler farklı farklıdır. Besin maddelerinin bazısı vücudumuza enerji sağlar. Bazı besin maddeleri ise yapıcı onarıcıdır. Bazı besin maddeleri de vücudumuzdaki olayları düzenler ve bizi hastalıklardan korur.

Bircok madensel besin içeren gıdalar vardır. Bunların başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz;
Tuz

Sofra tuzu olarak adlandırılan tuzun sodyum ve klor elementlerinden oluştuğunu bu iki elementin vücutta önemli yer tuttuğunu kaydedildi.

Sodyum
Gıdalarla alınan sodyum ile böbrek tarafından atılan sodyum miktarına bağlı olarak kanda ve tüm vücutta belirli bir denge içinde bulunur.
Potasyum

Hücrelerin içinde bol miktarda bulunup kanda ve doku arası sıvılarda daha az miktardadır. Böbrek ve böbrek üstü bezi hastalıklarının dışında kanda potasyum azalması aşırı ishal ve kusma ile idrar söktürücü ilaçların uzun süre kullanılması halinde görülür.

Kalsiyum
Sağlıklı insanların kanının 100 mililitresinde 8.8 ile 10.4 mg. arasında kalsiyum bulunur. İnsan vücudunda kalsiyum dengesi paratiroid bezleri ve D vitamini tarafından düzenlenir.

Fosfor
Kalsiyumla birlikte hareket eden bir elemandır. Böbrek paratiroid bezi ve hormon düzensizliklerinde vücuttaki fosfor dengesinde de bozulmalar olur.

Magnezyum
Magnezyum da vücudun önemli elementlerindendir. Kanın bir litresinde 1.6 ile 2.1 miliekivalan magnezyum bulunur.

Demir
Toplam olarak erkeklerde 3.45 kadınlarda ise 2.45 gr kadar demir tüm vücuda dağılmış olarak bulunur. Bunun yüzde 60-70 kadarı kan hücrelerinde hemoglobin içinde yüzde 10-12 kadarı kaslarda miyoglobin içinde ve enzimlerde yüzde 15-30 kadarı da karaciğer dalak ve kemik iliğinde depolanmış olarak bulunur.

İyot
Vücuttaki iyodun yüzde 80 kadarı tiroid bezinde bulunur. En önemli kaynağı deniz ürünleridir. Denizden uzakdeniz ürünlerinin yenmediği ortamlarda eğer içme sularında da yeterli iyot yoksa iyot eklenmiş sofra tuzları kullanarak gereken miktarı almalıdır.

etiketler: madensel besinlerin isimleri, madensel besin isimleri, madensel besin ismi,

İlginizi çekebilir

keten tohumu zayıflatır mı

keten tohumu zayıflatır mı? Lifli gıdaların, tokluk hissini artırdığı biliniyor. Kısa süre önce Danimarka’da yapılan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir