Bugün
sağlık, ağız sağlığı, diş sağlığı, kadın sağlığı, hastalıklar, beslenme, zayıflama, diyet, sağlık bilgileri, şifalı bitkiler, besinler

Madensel Tuz Nedir

Cuma, 20 Ocak 2012
Madensel Tuz Nedir

Madensel Tuz Nedir

Madensel yani madeni tuz ; eksikliğinde çeşitli hastalıklara neden olan vücut için çok gerekli olan, bitkisel ve hayvansal hücrelerin yapısında bulunan kalsiyum, fosfor, kükürt, manganez, demir, potasyum, sodyum gibi elementler ve bu elementlerin oluşturdukları minerallerdir.

Hücrenin oluşumu, besinlerin emilmesi, işe yaramayan maddelerin ayrılması gibi işlevleri vardır.

İnsan Vücudunda pek çok madensel tuz bulunur. Bunların en önemlileri olarak kalsiyum, demir, potasyum ve fosforu sayabiliriz.

Kalsiyum kemik ve dişlerin oluşmasını sağlar. Potasyum ve fosforunda kemiklerde faydası çoktur.

100 gram sütte yaklaşık 118 mg kalsiyum,
100 gram peynirde ise yaklaşık 800 mg kalsiyum bulunmaktadır.

Değişik besinler içeren bir diyet, bebeklerin madensel tuz gereksini­mini karşılar.
Neye yararlar?
İnsan bedeninde birçok maden­sel tuz (bazıları ötekilerden daha fazla miktarda olmak üzere) bulun­maktadır. Organizmanın düzenli olarak çalışabilmesi için vazgeçil­mezdirler. Madensel tuzların en önemlilerinden biri olan kalsiyum, kemiklerin ve dişlerin oluşmasını sağlar; kalsiyumla birlikte potasyum ve fosfor da kemikler için yararlıdır. Burada en geçerli madensel tuzlar arasında demiri de saymalıyız.

Son zamanlarda insanların ağzından sürekli madensel tuz sözcüğü çıkmaktadır. Çok merak edilen ve anlamı net olarak bilinmeyen bir soru… Aslında madensel tuz, insanlar tarafından bilinen bir şey olmasına rağmen bildiklerinin doğruluk oranlarından şüphelidirler.

Madensel tuz; Bitkisel ve hayvansal hücrelerin yapısında bulunan kalsiyum, fosfor, kükürt, manganez,demir, potasyum, sodyum vb elementlerin oluşturdukları çeşitli bileşiklerdir. Hücrenin yapımı, besinlerin emilmesi, işe yaramayan maddelerin ayrılması gibi bir çok işlevi bulunmaktadır.

Kısaca canlıların organik bileşenleri ile beraber inorganik bileşenlere de ihtiyaçları vardır işte bunlar madensel tuzlardır. Kemik ve dişlerin yapısında bulunurlar.

etiketler: madensel tuzlar nedir, madensel tuz nedir, madensel tuz,

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • madensel tuz nedir
  • madensel tuz
  • madensel tuz ne demek
  • madensel tuz anlamı
  • tuz madeni nedir
  • maden suyu madensel tuz içerir mi
  • madensel tuzlar nedir

1. Yorumlar yazarken Türkçe kurallarına uyulması zorunludur.

2. Her üye yazdığı yorumdan kendisi sorumludur.

3. Küfür, argo ve hakaret içeren yorumlar asla yayımlanmaz.

Bu yorum Alejo tarafından 10 Mart 2012 tarihinde yazıldı.

arkadaşım ellerine sağlık.katılımın son gfcnfcnde lzezetli tarifinle katılman mutlu etti beni.daha sık gf6rfcşfcrfcz inşallah.ellerine sağlık.ben ciğeri tabak tabak yerim inan ki.e7ok severim.tarifin yayında.sunumun şahane.sevgiler

Copyright © Sagligin.Net Hastalık ve Sağlık bilgileri - sağlık, ağız sağlığı, diş sağlığı, kadın sağlığı, hastalıklar, beslenme, zayıflama, diyet, sağlık bilgileri, şifalı bitkiler, besinler