Anasayfa / Kadın / Meme İltihabı (Mastit)

Meme İltihabı (Mastit)

Meme İltihabı (Mastit)

Tıkanmış süt kanallarının yada mikroorganizmaların neden olduğu birhastalıktır. Belki de anneler için en rahatsız edici durumdur meme iltihabı. Ateş, halsizlik, yorgunluk, memede ağrı ve kızarıklık gibi belirtileri vardır.

Mastit bebeğini emziren-emzirmeyen her 20 anneden birinde görülür. Enfeksiyon, genellikle meme başında bulunan çatlaklardan süt kanallarına doğru yayılır. Emzirmeyen annelerde göğüslerin şişmesi de mastite yol açabilir. Diğer nedenler arasında, emzirme yoluyla göğüslerin yeterince boşaltılamaması hastalıklara karşı azalan direnç sayılabilir. Nitekim yeni doğum yapmış annelerin çoğu aşırı bir yorgunluk ve stres altındadırlar ve yeterince beslenememektedirler.

Meme başlarının hassaslığı nedeniyle ilk doğum yapan annelerde mastit biraz daha sık görülür, ne var ki bu ikinci, üçüncü doğumlardan sonra görülmeyeceği anlamına gelmez.

Mastitin en sık görüldüğü dönem, doğumdan sonra 10-28. günler arasıdır.
Nasıl anlaşılır?

Genellikle soğuk algınlığı geçiriyor gibi hissedersiniz. Belirtiler arasında, bir yada iki göğüste kızarıklık, sertlik, sıcaklık, ağrı, ve enfeksiyon olan süt kanallarında şişlik sayılabilir. Ateş ve halsizlik, durumun daha ciddi olduğunu düşündürür.
Mastit, birden fazla sayıda olabilen bir durumdur, ama aynı anda iki göğüste birden gelişmez.

Meme iltihabı en sık emzirme döneminde meydana gelir.Memede sütün varlığı bakteriler için çok uygun bir üreme ortamı oluşturur. Emzirmeye bağlı meme başında oluşan küçük çatlaklarda bakterilerin girişini kolaylaştırır. Bu dönemde hijyene dikkat etmek ve memeleri dolu bırakmamak çok önemlidir.Emzirmeden önce eller çok iyi yıkanmaları ve anne ve bebeğin hijyenine çok dikkat edilmelidir.
Belirtiler:
-Memede kızarıklık ve hassasiyet
-Ateş
-Kırgınlık,iştahsızlık
-Ultrasonda meme dokusunun netliğini kaybetmesi ve damarlanmanın artması
Tedavi:
Vakit kaybetmeden doktor gitmek gerekir. Geç kalınırsa abse meydana gelebilir . çocuğa zarar vermeyecek uygun antibiyotikler verilir ,soğuk uygulama yapılır ve memenin sürekli emzirilerek veya sağılarak boş tutulması sağlanır.Bu dönemde emzirme işlemi her iki memedende devam edilmelidir.Hasta memenin emzirilmesi bebeğe zarar vermez. Sütü kesmemek gerekir,ancak enfeksiyon tüm çabalara rağmen kontrol altına alınmıyorsa sütü kesmek gerekebilir. Bu dönemde çok su içmek ve dinlenmek tedaviye destek sağlar.
Emzirme dönemi dışındaki meme iltihapları:
Çok ender görülür.Hastada bağışıklık sistemini çökerten bir hastalık mevcutsa veya şeker hastalığı varsa görülme olasılığı daha fazladır. Bazen bir darbe sonrasında gelişebilir.Ender olarak ta hiçbir neden bulunamaz. Teşhis ve tedavi yöntemleri emzirme döneminde görülen meme iltihabı ile aynıdır. Tedavi öncesi altta önemli bir neden olup olmadığı araştırılmlıdır.

Meme Absesi
Meme iltihabı zamanında tedavi edilmezse abseleşir yani meme içinde irin toplanır.Bu durumda bu irinin cerrahi olarak boşaltılması gerekir. Abse küçükse bir şırınga yardımıyla boşaltılabilir.daha büyük abseler tercihen genel anestezi altında cerrahi olarak boşaltılmalı ve abse poşu iyice temizlenmelidir.cerrahi tedaviye antibiyorik tedavisi de eklenmelidir.

Kronik Meme İltihabı
En sık areola (kahverengi bölge) çevresinde oluşur ve sık sık tekrarlar.Burada cildin yağ guddelerinin iltihaplandığı ve cilt altında abse yaptığı düşünülmektedir. Abseyi boşaltmak ve antibiyotik tedavisi uygulamak gerekir. Sık tekrarlamasının nedeni yağ guddelerinin kolay tıkanması ve iltihaplaması olarak düşünülmektedir.

Emzirme döneminde görülen meme enfeksiyonları:
Eskiye oranla görülme sıklığı azalmıştır. Meme başında bir çatlak veya meme cildindeki bir sıyrık enfeksiyonun giriş kapısıdır. Özellikle vücut direncinin düştüğü dönemlerde, buradan giren bakteriler enfeksiyona neden olurlar. Üstelik meme içinde boşalamayan süt bezesi de varsa, bkterileri içi ideal yaşam alanı oluşur. Bu nedenle emzirme dönemindeki meme enfeksiyonları çok kısa zamanda ciddi bir enfeksiyona dönüşbilir.

Meme enfeksiyonları genellikle ilk doğumu takiben görülür ve emzirme döneminin ilk 6 haftası veya bebeği sütten kesme döneminde karşımıza çıkar. Hastanın yakınmaları: ağrı, kızarıklık, şişlik, hassasiyet ve/veya sistemik enfeksiyon bulguları olabilir. Klinik muayenede meme şişmiştir, kızarmıştır ve hassastır. Eğer abse gelişirse, sınırları belli kitle ele gelir ve bunun üstünde cildin gergin kırmızı parlak hali hemen dikkat çeker. Hasta da bazen, yüksek ateş, taşikardi, lökositoz gibi sistemik enfeksiyon bulguları da görülür. Erken dönemde hemen antibiyotik başlanması, enfeksiyondan abseye dönüş riskini azaltır.

Antibiyotik başlanmasına rağmen tedaviden fayda görmeyen kadınları hastaneye yatırmak, ultrasonografi ile abseyi kontrol etmek ve olası bir tümör ile ayırıcı tanısını yapmak gerekir. Bazen enflamatuvar kanserleri abselerden ayırmak çok zor olabilir.

Bu süreç esnasında emzirmeye devam edilmelidir çünkü süt kanallarının boşalması enfeksiyonun çözülmesine yardımcı olur. Süt içindeki bakteriler bebeğe zarar vermez. Annenin emzirmeye devam edebilmesi için süte geçmeyen bir antibiyotik seçilmesi gerekir.

Bebek memeyi emip yeterince boşaltamıyorsa, mutlaka pompa ile boşaltılmalıdır. Pompa ile boşaltma sırasında meme üzerine biraz masaj yapmak faydalı olabilir.

Emzirme dönemi dışında abseler:
Meme başı çevresinde görülen abselerdir. Genç hastalarda görülür (ortalama görülme yaşı 32). Hastalar çoklukla sigara tiryakisidir. Meme başı çevresinde kızarıklık, abse, kitle ve bazen de akıntılı fistül şeklinde ortaya çıkabilir. Dikkatli bakılınca o tarafta meme başında hafif bir çekilme görülebilir.

Eğer abse yoksa, antibiyotik ve antienflamatuar ilaçlarla tedavi edilir. Bunlara yanıt alınamaz veya abse gelişirse, memeyi ultrasonla kontrol etmek, tedavi olarak da iğne ile drenaj veya cerrahi abse drenajı uygulanır. Tedaviye yanıt vermeyen sık tekrar eden hastalarda tümör tanısının ekarte edilmesi gereklidir.

Bu tür emzirme dönemi dışındaki abseler bazen kronikleşir. Meme cildinden sürekli veya zaman zaman akıntı yapan sivilce benzeri fistil ağzı şeklinde görülülürler. Bu abselerin tedavisi daha farklı ve biraz da zordur: çünkü hastaların yarısında tekrar eder. Kalıcı tedavi bazen ilgili bölgedeki tüm süt kanallarının çıkarılması şeklinde olur.

Meme iltihaplanması neden olur?
– Meme iltihaplanmasına % 95 oranında stafilokok adı verilen ciltte barınan bakteriler neden olur ve sıklıkla lohusalık döneminde görülürler.
– Lohusalık dışında meme enfeksiyonu ender olarak görülür ve altta yatan şeker hastalığı (diyabet), kronik hastalıklar, AİDS ve bağışıklık sistemini zayıflatan diğer hastalıklar araştırılmalıdır.
– Annenin stres altında süt kanalları yeterince uyarılmazsa süt kanallarında yığılma olur ve buda iltihaba sebep olur.
– Bebeğin emme sırasında ağzından bulaşan bir bakteri ile meme başındaki çatlaklar aracılığı ile süt kanallarına geçip orada iltihaplanma yaratabilir.
– Anne lohusalık döneminde yeterince sıvı almazsa sıvı kaybına bağlı olarak ateşi yükselebilir ve bu tabloya genelde ‘süt ateşi’ adı verilir.

Mastitin çözümü antibiyotik kullanımıdır. Doktorunuza ne kadar erken başvurursanız tedaviye o kadar erken başlayabilir ve ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Emzirme dönemindeyseniz ASLA doktorunuza danışmadan antibiyotik kullanmayın. Antibiyotik kullanımı süresince bebeğinizi emzirmeye devam edeceğiniz için uygun bir antibiyotik kullanmanız gerekir. Bu dönemde memedeki sütün boşaltılması önemli olduğu için emzirmeye, eğer memeden kesme dönemindeyseniz pompa yardımıyla memeyi boşlatmanız çok önemlidir. Mastit enfeksiyonu emzirdiğiniz bebeğinize zarar vermez, bu sebeple emzirme konusunda endişe duymayın. Ancak emzirme süresince ağrı çekebilirsiniz, bu sebeple öncelikle memenize sıcak kompres yapmanızı tavsiye ederiz.

Bazı durumlarda bu enfeksiyon ilerleyerek meme içinde apse oluşumuna sebep olabilirler. Bu durumda ufak bir cerrahi işlem ile apsenin akıtılması gerekir. Ayrıca antibiyotik tedavisi uygulanır.

Mastitten korunmak için bebeğinizin ağzına giren maddeleri sık sık kaynatarak dezenfekte edin ve mümkün olduğunca temiz kalmalarını sağlayın. Dar giysiler ve yanlış sutyenler meme başı çatlaklarına sebep olabilir, bu sebeple bedeninize uygun ve doğal kumaşlardan yapılmış kıyafetleri tercih edin. Bebeğin burun akıntısının da meme çatlağından mikrop kapmaya sebep olabildiği düşünülmektedir, bu sebeple emzirmeden önce bebeğinizin burnunu temizleyin. Ayrıca meme ucu çatlakları yanlış emzirmeden dolayı oluşuyor olabilir, bu nedenle emzirme stilinizi değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Ve en önemlisi; mastit kendiliğinden geçen bir hastalık değildir. Doktora gitmeyi ne kadar ertelerseniz ağrılarınız o kadar artar ve daha ciddi bir durumla karşılaşma riskiniz yükselir. Bu nedenle ağrınız olduğunda doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

meme iltihabi, mastit,mastit nedir, meme iltihabi nedir, meme iltihabi tedavisi, meme iltihabi belirtileri, mastit belirtileri, mastit tedavisi, mastit,

İlginizi çekebilir

KREŞ EĞİTİMİ

KREŞ EĞİTİMİ Kreş, okul öncesi bir eğitim ya da hazırlık gibi düşünülerek çocuklarını gönül rahatlığı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir