Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

MEME ULTRASONU

Genel kategorisine
21 Aralık 2012
eklenmiştir.

MEME ULTRASONU

Mamografi (meme ultrasonu) X-ışınları aracılığı ile meme dokusunun görüntülenmesidir. Oldukça eski bir yöntemdir ancak meme kanseri taramasında dünyada 40 yıldır kullanılmaktadır. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak farklı cihazlar ortaya çıkmış klasik konvansiyonel cihazların yanında bugün için tamamen dijital olarak kullanılan mamografi cihazları bulunmaktadır. Teknik parametreler olarak en ideali analog olan ve tamamen dijital (full filled digital) mamografi cihazlarıdır.

Rutin bir taramada her iki memeye ikişer tane görüntü alınarak toplam dört film çekilir. Meme dokusu sıkıştırılarak görüntüler elde edilir. Görüntünün ideal parametrelerde çekilmesi için, az dozda çalışılması ve görüntü netliğinin oluşması için sıkıştırma metodu zorunludur. Bu durum hasta için zahmetli olabilir ancak hekimler açısından kaçınılmazdır. Meme ultrasonunun (mamografi) bilinen herhangi bir zararı yoktur. Mamografi taramasında verilen X-ışını dozları çok düşüktür. Dünyada uzun yıllardır kullanılmasına rağmen mamografide kullanılan ışına karşı artmış bir risk bildirilmemiştir. Tarama amaçlı olarak meme ultrasonu çekimine 40 yaşında başlanmaktadır ve uluslar arası kabul edilen protokol her yıl düzenli olarak çekilmesidir. Üst yaş limiti yoktur. Daha önce meme kanseri geçiren, ailede meme kanseri olan ve özellikle menopoz öncesi erken yaşlarda meme kanseri olan, biopsi yapılmış ve sonucunda atipi bulunan, meme kanseri mutasyon genleri pozitif olan ve erken yaşlarda göğüs duvarı ışınlanan (ışın tedavisi gören) hanımlarda 40 yaşından önce yapılır.

Ailesinde 1.derece meme kanseri olan hanımların bu yakınlarının kanser olduğu yaşın 10 yıl öncesinden başlamak sureti ile mamografi her yıl düzenli olarak çekilir (Örneğin 35 yaşında 1. derece yakını meme kanseri olan birisinin taramaları 25 yaşından itibaren başlatılabilir). Mutasyon genleri pozitif olan hanımlarda 25 yaşında ve göğüs duvarı erken yaşta ışınlananlarda (ışın tedavisi görmüş olanlarda) ışınlama tarihinden 7-8 yıl sonra yıllık mamografi (meme ultrasonu) çekimleri yapılır.