Anasayfa / Kadın / MENOPOZ BAŞLANGICI BELİRTİLERİ

MENOPOZ BAŞLANGICI BELİRTİLERİ

MENOPOZ BAŞLANGICI BELİRTİLERİ

Menopoz döneminde kadınlarda görülen semptomlar o kadar fazladır ki bazen doktorlar bile bu durumlar karşısında şaşırmaktadır. Menopoz başlangıcı belirtileri şunlardır:

-Adet kanamalarının sona ermesi
-Baş ağrıları
-Uykusuzluk
-Kas ve eklem ağrıları
-Vajina kuruluk
-Ağlama nöbetleri
-Saç kırılması ve cilt kuruluğu
-Ağrılı cinsel birliktelik
-Osteoporoz
-Sıcak basmaları ve sık terlemeler
-Çarpıntı
-Nefes darlığı hissi
-Sersemlik hissi

Kadınlarda menopoz başlangıcı belirtileri tek incelenebilindiği gibi diğer branş hekimlerinin ortaklaşa incelemesi de mümkündür. Kadın hastalıkları uzmanı, Nöroloji uzmanı, İç Hastalıklar Uzmanı ve Fizik Tedavi Uzmanları sıklıkla görüşleri alınılan şube hekimleridir. Branş hekimlerinin incelemeleri çoğu zaman sonuçsuz kalır ve bu belirtilerin altında yatan asıl sorunlar bulunamaz. Hastalığın belirtileri esnasında doktorların açıklamaları genellikle ‘Bir şeyiniz yok’ , ‘Normaldir’ şeklinde olur. Yukarıda sayılan menopoz dönemindeki bir kadın tarafından aile bireylerine aktarıldığında abartılı bulunabilir hatta uydurduğu söylenebilir. Doktorun ve aile bireylerinin bu tutumu ve kadının sağlıklı olduğunu bilmesi kadındaki bu semptomları ortadan kaldırmaz. Bu belirtiler kadın yaşamının bir gerçeği haline gelmiş durumdadır ve yaşamını etkilemektedir.

Önceki dönemlerde bu belirtiler topluluğun menopoz dönemindeki östrojen eksikliğine bağlı olarak meydana geldiği düşünülmekteyken, erkeklerinde yaşamında belirli dönemlerde aynı belirtileri yaşadıklarının belirlenmesi bu görüşün güncelliğini yitirmesine sebep olmuştur.

İlginizi çekebilir

KREŞ EĞİTİMİ

KREŞ EĞİTİMİ Kreş, okul öncesi bir eğitim ya da hazırlık gibi düşünülerek çocuklarını gönül rahatlığı …