Anasayfa / Kadın / Menopoz döneminde terleme

Menopoz döneminde terleme

Kadınların yaşamları boyunca en zor dönemlerinin başında menopoz gelmektedir. Yüz bölgesinden başlayarak, boyun kısmı ve göğüs çevresinde etkisini gösteren ateş basması tüm vücudu kaplayarak, dönem boyunca oldukça zorluk çekmelerine neden olmaktadır. Adet dönemi yaşamama durumu ile başlayan süreçte kadınlar terleme ve ateş basması yönünden sıkıntı çekmektedir.

Kadınların vücudundaki ısının yükselmesi ile ateş basma, daralma ve terleme sorunları, bazı kişilerde fazlası ile ortaya çıkmakla beraber, bazı kişilerde çok hafif yaşanarak sorunsuz bir şekilde yaşamlarını sürdürmeleri açısından rahat bir dönem geçirdikleri görülmektedir. Kadınlarda aşırı terlemeye neden, ateş basması sonucu gerçekleşir. Sıkıntılı bir dönem olan menopoz süresi, bazı kadınlarda gün içerisinde sıklıkla yaşanabilmekle beraber, bazı kişilerde çok az yaşanarak sorun teşkil etmemektedir. Menopoz döneminde terleme, östrojen hormonunun beyin üzerinde etkisinden kaynaklı olduğu görülmektedir. Ateş basması sonucunda, hipotalamus bölgesinde östrojen azalmasından kaynaklı, terleme sorunu ortaya çıkmaktadır. Adet öncesi yaşanan kadınlardaki gerginlik döneminde de ateş basması ve bunalma görülebilmektedir. Menopozun ilk dönemlerinde özellikle ortaya çıkan bir sorun olan terleme, bir süre sonrasında tamamen ortadan kalkmaktadır. Bazı kadınların uzun süreli olarak geçirdikleri menopoz dönemi, bazılarında ise kısa sürede rahatsızlık vermeyerek sorun ortadan kalkmaktadır.

İlginizi çekebilir

EMBRİYODA GENETİK TANI

EMBRİYODA GENETİK TANI PGT adıyla bilinen preimplantasyon genetik tanı implantasyon öncesi embriyolarda bulunan hücre çeşitlerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir