Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

MENOPOZ TESTİ

Cinsel kategorisine
5 Aralık 2012
eklenmiştir.

MENOPOZ TESTİ

‘Menopoza girmiş olabilir miyim?’ sorusunun cevabını menopoz testi kullanarak, menopoza geçiş aşamasında olup olmadığınızı güvenilir bir şekilde belirleyebileceksiniz. Son âdetinizden sonraki süreci ifade eden bu aşama, post menopoz olarak adlandırılmaktadır. Post menopoz yaklaşık 50 yaşından sonra ortaya çıkar. Menopoz en az 12 ay süren ve belirli aşamalar sonucunda kendini gösterebilen bir belirti sürecine sahiptir. Perimenopoz olarak adlandırılan menopoz öncesi dönem kimi zamanlarda 7 yıla kadar sürebilir. Menopozla tanışan kadınların yaş aralığı ise 40 – 60 yaş arasında değişebilir. FSH testi olarak adlandırılan test sayesinde menopoz konusundaki belirtilerinizi takip edebilirsiniz.

Her belirti endişe verici olmasa dahi   yaptırdığınız menopoz testinin pozitif çıkması halinde hem vücut hem de psikolojik olarak kendinizi menopoza hazırlayabilirsiniz. FHS testinin sonucu adet döneminde alınan gıdalara hatta uyku düzenine kadar değişiklik gösterir. Menopozun başlamasında hormonlar etkilidir. Hormon üretimindeki farklı sıcaklık basması, vajina kaşıntı, terleme, uykusuzluk, depresyon, cinsel istekte azalma, eklem ağrıları ve bağırsak tembelliği gibi menopoz semptomlarına neden olur. Bu test, FSH düzeyini ölçer. Menopozdan önce, bu hormonun idrardaki düzeyi 10 – 20 IU/l ( bir litredeki Uluslararası Birim) arasıdır. Menopoz sırasında, bu düzey 25 IU/l’nin üstüne çıkar ve bu artma durumu kalıcı olarak devam eder. Test sonucundan emin olmak için, testi bir hafta sonra tekrarlamanızı öneririz

Menopoz testi günün herhangi bir zamanında yapılabilir, ancak ilk sabah idrarının kullanılması önerilir. Çünkü sabah saatlerinde idrardaki FSH oranı çok yüksek düzeydedir.