Anasayfa / Hastalık / MENOPOZA GİREN KADINLAR

MENOPOZA GİREN KADINLAR

MENOPOZA GİREN KADINLAR

Menopoz kadın hayatı için olmazsa olmazdır ve bir hastalık olarak görülmemelidir. Menopozun kelime anlamı aylık adet kanamalarının doğal olarak tamamen sona ermesidir. Bu süreçte menopoza giren kadınların yumurtalıkları, östrojen ve progesteron salgılamasını yavaşlatır ve bir müddet sonra üretimini durdurur.

Bazı menopoza giren kadınlar adet kanamalarının sona ermesi dışında herhangi bir bulguya rastlamadan menopozu atlatırlar. Bir kısmında ise östrojen düşüklüğü, sıcak basmaları, terleme gibi fiziksel farklılıklara neden olur. Bu kısa süreçte oluşan değişiklikler orta derecede veya ciddi düzeyde olabilir ve bunlar uykusuzluk, sinirlilik ve depresyona neden olabilir. Bu değişikliklere ek olarak vücutta farkına varılamayan semptomlar da meydana gelir ki bunlar, osteoporoz ve kalp hastalıkları gibi gelecekteki sağlık yaşantınızı etkileyecek ciddi sorunlara neden olabilir.

Kadınlarda menopoz döneminde genellikle cinsel istek azalması görülür. Bazı kadınlarda ise cinsel isteğin arttığı görülür. Yine de genellikle görülen cinsel isteğin azalmasıdır. Bunun nedeni östrojen ve testosteron hormon seviyelerinin düşük olmasıdır. Menopozla birlikte ciltte görünen farklılıklar,  göğüslerde görülen küçülmeler, buradaki derilerin çok kırılgan olması cinsel isteği azaltan faktörlerdendir. Ancak bunlar tedavi edilebilir ve tedavi ile geri dönebilen özelliklerdir.

Menopoza giren kadınların yumurtalıklarında yumurta kalmadığı için normal yolla hamile kalmaları olanaksızdır. Bu dönemde çocuk isteniyor ise iki yol vardır. Tüp bebek yoluyla başka bir kadına ait döllenmiş yumurtanın menopoza girmiş kadının rahmine yerleştirip hamile kalmasını sağlamaktır. Fakat bu yöntem ülkemizde yasal değildir. Bir diğer yöntem ise araştırma safhasında olan yumurtalık naklidir.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …