Anasayfa / Ağız Diş / Menopozda Diş Sağlığı

Menopozda Diş Sağlığı

Menopozda Diş Sağlığı

Her dönemde olduğu gibi menopoz dönemindede diş sağlığına dikkat edilmelidir. Menopoz döneminde diş sağlığı bilgileri için yazımızı takip edebilirsiniz.

Ağız ve diş sağlığı da menopoz döneminde en az psikoloji kadar etkileniyor. Diş Hekimi Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, ağız ve diş sağlığının sürekliliğini sağlamak için yeterli bakımın şart olduğunu belirtti ve menopoz döneminde ağız-diş sağlığıyla ilgili bilgiler verdi.

BU DÖNEMDE DİŞLERİ İHMAL ETMEYİN
Kadınlarda ağız-diş sağlığının menopoz, hamilelik, bebek emzirme ve mensturasyon dönemlerinde farklılıklar gösterdiğine dikkat çeken Dr. Kışlaoğlu, menopozda yaşanan psikolojik sorunlar nedeniyle uzunca bir süre profesyonel ağız bakımına ara verilmesinin, ağız sağlığı sorunlarının büyümesine neden olabileceğini vurguladı.
Yaşa bağlı ve cerrahi işlem sonrası gelişen menopozla kadınlarda aşırı terleme, ciltte gerginlik, sıkıntı, saç dökülmesi, osteoporoz ve kalp damar hastalıkları riskinde artış gibi sorunların ortaya çıktığını belirten Kışlaoğlu, bu süreçte en çok ihmal edilen konunun ağız bölgesindeki sorunlar olduğunu söyledi.

NASIL DEĞİŞİKLİKLER OLUYOR?
Menopoz döneminde tat değişiklikleri, ağızda yanma hissi, tükürük akışında azalmaya bağlı ağız kuruluğu, sıcak veya soğuk yiyeceklere karşı aşırı hassasiyet ve en önemlisi çene kemiğinde ve dişi çevreleyen kemikte erimenin en belirgin değişiklikler olduğunu belirten Kışlaoğlu, menopoz döneminde normal diş bakımına devam edilmesi gerektiğini aktardı.

DİŞ BAKIMI
Günde 2 kez dişlerin düzenli fırçalanmasını ve aylık periyotlar halinde rutin diş hekimi kontrollerine gidilmesini öneren Kışlaoğlu, bu dönemde süt ve süt ürünleri tüketmenin ve şekerli gıdalardan kaçınmanın diş sağlığı açısından doğru olacağını sözlerine ekledi.

Menopozda Diş Bakımı

Günde 2 kez dişlerin düzenli fırçalanmasını ve aylık periyotlar halinde diş hekimine gidilmeli. Ağız ve diş sağlığına gereken önem bu dönemde daha çok verilmeli. Özellikle bu dönemde süt ve süt ürünleri tüketmenin ve şekerli gıdalardan kaçınmanın diş sağlığı açısından doğru olacağı da gözler önüne serilmiştir.

Bu dönemde yaşanan tüm sıkıntılara bir de diş problemleri ekleniyor ki durumu daha da vahim kılıyor. Bu yüzden olabildiğinde aylık diş hekimi kontrolü yaptırmak bu dönemi yaşayan kadınlar için çok önemli. Menopozda diş sağlığınıza önem gösterin. Sağlığınızı ihmal etmeyin. Özellikle de vücut sağlığınızın temeli olan diş sağlığınızı.

İlginizi çekebilir

aft nasıl geçer

aft nasıl geçer, Ağız ve Dil Ağrısının Nedenleri Pamukçuk. Dudaklarınızda, dişetlerinizde, yanaklarınızın içinde, dilinizde, damağınızda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir