Anasayfa / Hastalık / mide ekşimesi nasıl geçer

mide ekşimesi nasıl geçer

Mide Ekşimesinin Nedenleri

Tahriş. Mide asidinin geriye akmasından kaynaklanan tahrişe ağır yemekler, aşırı hızlı yemek, çikolata, soğan, nane, domates veya turunçgil yenmesi, aspirin alınması, dar giysiler veya aşırı kilo yol açar. Stres ve duygusal altüstlükler de midedeki ekşimeyi uyarır. Hamilelik. Karın basıncının artmasıyla eşgiden hormon değişikliği midede ekşimeye yol açabilir.
Diyafram fıtığı. Midenin bir bölümünün diyaframa yapışarak mide asidinin mide ile özofagus arasındaki kapağın iyi çalışmamasına yol açması yüzünden yukarıya çıkması.

Yemek borusu ülseri. Kronik asit salgılanmasının sonucu olarak yemek borusu iltihaplanır ve aşınma ya da daralma meydana gelir.

• Ağrıyı azaltmak için reçetesiz satılan (kalsiyumsuz) antasid alın. Böbrek hastalığınız veya yüksek tansiyonunuz varsa antasid almadan önce doktora danışın.
• Yağsız süt, yoksa su içerek asidi azaltın.

Önleme
Amaç asiti meydana getiren veya artıran her şeyden uzak durmaktır. Mide ekşimesi sık sık oluyorsa, sizin için en kötü yiyeceklerin hangileri olduğunu bulabilirsiniz. Aşağıdaki kurallar herkes için geçerlidir:
• Sorunlu yiyeceklerden kaçının
Duruşunuzu hem otururken hem de ayakta dururken düzeltin; hareket edin ve yürüyün. Yemekten soma uzanmayın veya öne eğilmeyin. Yastığınızı yükselterek asidin midenize geri dönmesini sağlayın.
• İdeal kilonuzun yüzde 20 üzerindeyseniz, kilo verin.
• Akşamları az yiyin ve uyumadan önce 2-3 saat hiçbir şey yemeyin.
• Hava içeren (krema gibi çırpılmış) yiyeceklerden veya karbonatlı içeceklerden, kamışla veya boynu dar şişelerden içmekten kaçının.
• Dar giysilerden, özellikle beli sıkanlardan kaçının.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir