Anasayfa / Hastalık / Migren hastalığı belirtileri ve tedavisi

Migren hastalığı belirtileri ve tedavisi

Bulantı kusma gibi belirtileri bulunan şiddetli baş ağrı ataklarının görüldüğü rahatsızlığa migren denir.

Her başımız ağrıdığı zaman migren olduğumuz anlamına gelmez baş ağrıları genellikle iki guruba ayrılır sinüzit,diş apsesi,damar hastalıkları,beyin tümörleri gibi hastalıklar ve migren ve gerilim tipi baş ağrıları olarak ayrılırlar.

Migren ağrıları tek taraflı şiddetli ve zonklayıcı tipte olan ağrıdır, hareket ettikçe artan,parlak ışıkta rahatsızlık verici olur.

Bazı migren belirtilerinde baş ağrısından önce görme bozuklukları ve ışık bulanıklıkları’da görüle bilir.

Migren Teşhisi Nasıl Konulur

Migren teşhisinde laboratuvar teknikleri ile teşhis konulamadığından en iyi çözüm yolu doktorumuzun sorduğu soruları doğru şekilde cevap vererek ulaşa biliriz.

Baş ağrılarının ne şıklıkla olduğunu not alarak doktorumuza iletirsek size daha iyi yardımcı olabilir.

Migren Tetikleyen Faktörler

Migren ağrılarının oluşmasını sağlayan bir çok etken vardır bu etkenler stres,açlık,uykusuzluk,sigara dumanı,havasız ortamlar ve bazı yiyecekler bunların basında geliyor kabuklu deniz ürünleri,peynir türleri,baharatlar, ve son olarak hava değişimi,adet dönemi migreni tetikleyen etkenlerdir bunlara dikkat ettiğiniz sürece ağrılarınızda azalma göreceksiniz.

Migren Tedavi Edilebilir mi?

Migren hastalığının tedavisi mümkündür tedavide en dikkat etmeniz gereken nokta migreni tetikleyen nedenlerden kaçınmak bunlarla birlikte düzenli kontroller ve ilaç kullanımı ile ağrılarınızın seyrekleşmesi ve tamamen geçmesi gerçekleşebilir.

Migren hastalığı hayatımızı oldukça zorlayan bir hastalıktır normal bir baş ağrısı deyip geçmeyin ve tedavinizi aksatmayın bu hastalık ileride sizi işinizde sıkıntılar yaşamanıza hayat kalitenizin düşmesine neden olur bu yüzden mutlaka hekiminizle görüşün ve düzenli tedavi ile bir an önce ağrılarınızdan kutrulun.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir