Anasayfa / Kadın / Miyom Gebeliğe Engel Mi

Miyom Gebeliğe Engel Mi

Miyom Gebeliğe Engel Mi

Miyom, günümüzde kadınların en çok karşılaştığı kadın hastalığıdır. Her dört kadının birinde mutlaka miyom görülür. Neredeyse her yaş kadında miyom görülebilir. Özellikle de 30 yaş üstü bayanlar miyom çok sıklıkla karşımıza çıkar. Miyom oluşumunun nedeni henüz çok kesin bilinmemekte fakat bu konuda başarılı tedaviler yapılmaktadır. Akla en çok şu soru takılabilir “miyom gebeliğe engel olur mu?” miyomun gebeliğe kimi zaman engel olabilir, kimi zamansa engel teşkil etmez. Bu konu miyomun rahim içinde nasıl yerleştiği, sayısı ve büyüklüğü ile ilgilidir. Eğer miyom rahim tabakasına yakın bir yerde yerleşmiş ise yumurtanın gelişmesi engelleyebilir hatta bu durum bir düşük nedeni bile olabilir. Tüpe yakın halde yerleşmiş miyomlarda ise yumurtanın sperm tarafından döllenmesine engel olabilir, yumurta döllenmeyi başarsa bile rahme aktarılmakta sorun yaşayacaktır.

Bazı gebeliklerde miyomun yerleştiği yer tehlikesizdir. Miyomlarla birlikte gebelikte sürdürülebilir ancak normal bir gebelikte ortaya çıkan şikayetler kendisini daha fazla hissettirecektir. Myom, gebelikte bel ve karın ağrısı, sıkça idrara çıkma, kabızlık, vajinada ağrı ve ****** ilişki de ağrı hissi verebilir. Miyomların etkisi sadece anneyedir, bebeğe zarar vermez. Miyomların yeri, sayısı ve büyüklüğüne göre bir doğum tercihi yapılmaktadır. Normal doğum yapma şansı da vardır fakat genellikle sezaryen olasılığı daha yüksektir.

Miyom Ameliyatı

Doktor, miyomların alınması ile ilgili ameliyat kararını birçok testten sonra karar verir. Miyomların gebeliğe engel olduğu durumlarda gebelik öncesi miyom ameliyatına pek sıcak bakılmaz çünkü, ameliyat rahmin zarar görmesi durumunda kısırlıkla sonuçlanabilen ciddi durumlar ortaya çıkabilir. Miyom ameliyatının sezaryen sırasında yapıldığı durumlarda vardır ancak bu yöntem alınması kolay olan miyomlarda uygulanır, aksi takdir de ani kanamalara neden olabilir.

Miyomun gebelik üzerinde olası etkileri nelerdir?
Myom düşüklere neden olabilir
Bebek gelişmesi tam olmayabilir
Bebeğin eşi zamanından önce yani hamilelik sırasında yerinden ayrılır ve bebek ölür,
ve annenin hayatı da tehlikeye girebilir.
Eğer gebelik sonuna kadar devam ederse, bebek başıyla değil, poposuyla gelebilir,
Doğumdan sonra da kanama fazla olabilir. En çok korkulan durum budur. Evet myomu olan anne adaylarının doğum sonrası kanamasının olma riski normale göre 6 katı artmıştır.

Gebelik öncesi miyomu olan anne adayları neler yapmalıdır?
Yukarıda anlattığımız nedenlerle rahimde büyük myomları olduğu bilinen anne adaylarının gebelik öncesi ameliyat olarak myomlarını çıkarttırması gerekir. Sonra gebeliğe izin verilmelidir.
Ama myoma rağmen gebelik oluşmuşsa, hiçbir şey yapmadan gebe daha sıkı takip edilmeli, gebeliğin ileri dönemlerinde dayanılmaz ağrılar oluşursa, erken doğum eylemi gerçekleşebilir. Bu durumda anne adayını ağrılarının azaltılması ve rahimin kasılmasının azaltılması gerekir.
Ancak bazen bunlar yetersiz kalır ve gebelik esnasında anne adaylarının rahiminden myomu almak için ameliyat göze alınabilir. Bu ameliyatı konusunda tecrübeli bir cerrah ve acil doğum olduğunda Yenidoğan bakım yeri gelişmiş bir hastane gereklidir.
Gebelikte myomun belirtisi yoksa, doğum beklenir. Doğum sezeryan ile olan anne adaylarının ameliyatlarında rahmin dış yüzündeki myomlar alınabilir. Kas tabakası içerisindeki myomlarda alınabilir ancak bu konuda tecrübeli olmak, kan bankası olan bir hastaneden olmak ve hastanın rızası ile bu işe kalkışmak gerekir. Bu nedenle çoğu kadın doğum uzmanı sezeryan sırasında myomları çıkartmaya çalışmaz.

Miyom olması normal doğuma engel mi dir?
Burada myomun lokalizasyonu esas belirleyicidir. Eğer bebeğin baş geliş olmasını bozmuş ise, doğum kanalını tıkıyor ise doğumun olması için yeterli rahim kasılmasının oluşmasına engel oluyorsa normal doğum olmayabilr. Ancak bunun dışında normal doğum için engel bir durum yoktur.

miyom ve gebelik, miyomlar, miyom, miyom gebelige engelmi, miyomun hamilelige etkisi, miyom ve hamilelik,

İlginizi çekebilir

KREŞ EĞİTİMİ

KREŞ EĞİTİMİ Kreş, okul öncesi bir eğitim ya da hazırlık gibi düşünülerek çocuklarını gönül rahatlığı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir