Anasayfa / Genel / myom nedir

myom nedir

MYOM TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Tüm myomların tedavi edilmesi gerekmez. Çoğunda düzenli aralıklarla 6-12 ayda bir kontrol yapılması yeterlidir.

Tedavi Gerektiren Durumlar:

  • Myoma bağlı olarak kanama, ağrı veya idrar torbasına ve kalın barsağa baskı olması
  • ·         Menopozda olan hastaların myomunda büyüme
  • ·         İdrar yollarına baskı ve idrar akışında güçlük ortaya çıkması
  • ·         Myomun kendi sapı etrafında dönmesi (torsiyon)
  • ·         Myoma bağlı olarak karın boşluğunda sıvı toplanması
  • ·         Myoma bağlı olarak ortaya çıkan akut karın tablosu (bulantı, kusma, karında hassasiyet, gaz çıkarmada güçlük)
  • ·         Rahim ağzından hazneye myomun uzanması
  • ·         Myomun, rahimi üç aylık gebelik büyüklüğüne kadar büyütmesi
  • ·         Çocuk olmasına myomun engel olduğu durumlar.

Gebeliklerin % 3’ünde gebelikle birlikte myom da tesbit edilir. Bu durumda myomun büyüklüğü, rahimde yerleşmiş olduğu yere bağlı olarak düşükler, erken doğum, eşin (plasenta) erken ayrılması, doğum sonu kanama ve iltihaplanma ortaya çıkabilir.

Myomların tedavisi cerrahidir.

Myomlar doğurganlığın korunmak istendiği ve myomun rahimi koruyarak çıkarılabilmesinin mümkün olduğu hallerde tek olarak çıkarılabilinir (myomektomi). Çocuk olmaması nedeni ile myomlara cerrahi işlem uygulanılacak kişilerde cerrahinin getireceği yarar ile oluşturacağı yan etkiler iyice karşılaştırılmalı ve ameliyata ona göre karar verilmelidir.

Myomektomi ameliyatının istenmeyen etkileri rahim boşluğunda bozulma, yapışıklık veya karın içi yapışıklarla tüplerin etkilenmesidir. Bu nedenle myomu olan ve çocuk isteyen hastalarda ameliyat öncesi tetkikler titizlikle yapılmalı (ultrasonografi, ilaçlı rahim filmi) ve ameliyatın yarar getireceği durumlarda cerrahi girişime karar verilmelidir.

Doğurganlık çağını geçmiş veya daha fazla çocuk istemeyen hastalarda ve rahimin korunmasının mümkün olamayacağı ileri derecede büyük myomlarda rahimin tümüyle alınması gerekebilir. Rahimin alınması ameliyatı (histerektomi) sadece doğurganlığı sonlandıran bir işlemdir, hastanın cinsel yaşamını sürdürmesine engel olmaz.

 

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir