Anasayfa / Hastalık / Nasır Nasıl Geçer

Nasır Nasıl Geçer

Nasır Nasıl Geçer, Nasırla İlgili Önemli Bilgiler
Belirtilen iki nasır da birbirine benzer. Aralarındaki en önemli fark çıktıkları yer ve büyüklükleridir. Birinci tür küçük, yuvarlak olur ve ayak parmaklarının eklem yerlerindeki kemikli bölgede ya da ayak parmakları arasında oluşur. İkinci tür ise daha büyük ve daha yayvandır, ayak altı ve topuk, avuç içi ya da diz gibi baskı ve sürtünmeye maruz kalan vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Nasır vücudun sürekli basınca ya da sürtünmeye karşı kendisini koruma tepkisidir. Çok yaygındır ve basınç/sürtünme bittikten sonra yok olur. Ciddi sorun yaratması görülen ender bir durumdur.

Nasırınız sizi rahatsız etmiyorsa, bir şey yapmanız gerekmez. Ancak size rahatsızlık veriyorsa, birçok yöntem uygulanabilir. (Dikkat: Şeker hastalığınız veya dolaşım sorunlarınız varsa, kendi kendine tedavi yöntemleri uygulamayın.)

• Ayağınıza uyan ayakkabılar giyin. Yaşınız ilerledikçe ayaklarınızın büyüme eğilimi gösterdiğini (özellikle enine) unutmayın. Ayakkabı numaranızın eskisi gibi kalacağını sanmayın. Ayağınızı ölçtürün.
• Nasırlı bölgeyi her gün en az 5 dakika ılık, sabunlu suya batınn. Sonra süngertaşı veya nasır testeresi ya da sert bir havluyla kalınlaşmış derinin dış yüzeyini ovun.
• Birçok pediyatrist (ayak uzmanı) enfeksiyona yol açabileceği için reçetesiz satılan asitli nasır çıkarıcılara karşı uyarıda bulunmaktadır. Bunlardan birisini kullanmaya karar verdiğinizde ambalajın içindeki talimata kesinlikle uyun.
• Asit salisilik içeren merhemler nasırlı bölge¬ye sürülmemelidir.
• Eczanelerde veya süpermarketlerde satılan yuvarlak keçe ya da kumaş parçalarını rahat¬lamak üzere nasırınıza koyun.

• Basınç ve sürtünmeyi önleyen ve ayağınıza iyi oturan ayakkabılar giyin. Ayaklardaki nasırların çoğu ayakkabıdan kaynaklanır.
• Ellerdeki nasırları önlemek için ağır el işleri yaparken eldiven giyilmelidir.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir