Anasayfa / Kadın / Normal Doğumun Dezavantajları

Normal Doğumun Dezavantajları

Normal Doğumun Dezavantajları

Başarılı geçen bir gebelik süreci sonucunda doğum zamanı geldi çattı. Doktorunuzla bunu konuşurken aslında size göre herşey yolunda iken sezaryen olmanız gerektiği size bildirildi. Belki de 9 ay boyunca doğum yapacağınız anı düşünürken, bunca kitap okumuş bunca egzersiz yapmışken niye sezaryen? Bu soruyuı cevaplayalım ve normal vajinal doğum ile sezaryenin avantaj ve dezavantajlarını gözden geçirelim. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, önceki doğum sezaryenle olmuşsa bu kararı çok düşünme şansınız yok. Çünkü ikinci ve bunu takip eden diğer doğumların normal olması olasılığı düşüktür ve göze almak anlamsız bir harekettir.

Normal doğumun dezavantajlar nelerdir?
Uzun ve yıpratıcı bir süreçtir ve doğum ağrılarına katlanmanız gerekmektedir.
Normal vaginal doğum sonucunda oluşan sekeller ve deformasyonların oluşumu da herkes tarafından bilinmektedir. Vaginanın genişlemesi, idrar kesesi ve kalın barsağının vagina içine doğru fıtıklaşması sıkça rastlanan olaylardır ve ileride bunların düzeltilebilmesi için ek operasyonlar gerekebilir.
Doğum yolundaki bebeğin iyilik hali çok yakından takip edilmesi gerekir ve en küçük ihmaller ilerde ciddi sekellere sebep olabilir .
İri bebeklerin doğumunda oluşan geniş vagina yırtıkları hem tamir edilmesi zor hem de uzun operasyon zamanı gerektiren problemlerdir. Ciddi bir şekilde tamir edilmeyen yara ve yırtıklar genç yaştaki hanımların idrar ve büyük abdest kaçırmasına sebep olur ki normal yaşamı zehir eden bir sıkıntıdır.
Tabii şunu da iyi bilmek gerekir: normal doğum için yatırılan hastaların ortalama % 25 ‘i doğum ağrılarını çekerler ama muhtelif sebeplerden dolayı, doğum yine ACİL sezaryenle sonuçlanmaktadır.

Normal doğum her ne kadar doğal ve en çabuk kabul edilen doğum yöntemi olarak kabul edilse de riskleri yok değil. Normal doğum sırasında yaşanacak bir sorun, hem anne adayının ve hem de bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir.

İşte normal doğumun dezavantajları:

v Kimi zaman tüm şartlar uygun olsa dahi normal doğum sırasında her an bir sorun çıkabilir.

v Yaşanacak en basit bir problem dahi bebeğin oksijensiz kalmasına veya bebeğin doğumunun gecikmesine yol açabilir. Bebeğin oksijensiz kalması ise başta beyinde hasar oluşması gibi çeşitli ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

v Herhangi bir sorunda bebeğin çıkış esansında sıkışması, anne adayının vajinasının yırtılmasına yol açabilir.

v Normal doğum yüzünden anne adayının karın bağları sarkabilir. Karın bağlarıyla yırtıklar kısa sürede iyileşmediğinden anne ile eşi arasındaki cinsel ilişki sekteye uğrayabilir.

v Anne adayı şeker hastası veya kan hastası ise ağrı nedeniyle doğum sırasında bebeğe oksijen gitmesinde sorun olacağından bu durum bebeğin sağlığını tehdit edebilir.

v Saatlerce doğum ağrısı çeken anne adayı psikolojik ve fiziksel anlamda çok yorulabilir. İlk doğumda neredeyse on iki saat doğum sancısı çeken anne adayı bu nedenle diğer doğumlarında da bu durumdan korkabilir.

v Doğum esnasında ıkınma olayı fazla sürdüğünde, 2 ve üstünde doğum yapan kadınlar yaşlandıklarında idrar kaçırma sorunu ile dışkı yapmakta sıkıntı çekme sorunu yaşayabilir.

Normal doğumda anne açısından riski olabilecek bir faktör ise yırtıklardır. Bu yırtıklar dikiş uygulanan doğumlarda bile görülebilir ve annenin ileriki yaşamında ciddi problemlere neden olur.

Vajina ve bağırsaklar arasında milimetrik bir yol açarak vajinadan dışkı gelmesine neden olabilir ve böyle bir durumda çok uzun bir tedavi süresi gerekebilir.

Normal doğuma bağlı olarak ileri hayatta idrar kaçırma şikâyetlerine yol açabilir ve ameliyat gerektirir. Anne adaylarını normal doğumdan soğuklaştıran ve korkuya sebep olan bu problemlere nadiren rastlanmaktadır.

Anneyi normal doğumdan soğutan diğer bir neden ise doğum ağrılarından korkmalarıdır. Anne babaların gözünü korkutan diğer bir ihtimal ise zamanlama problemidir çünkü tam olarak ne zaman saat kaçta doğacağı belirlenemediği için çiftlerde genellikle ya trafik olursa, ya hastaneye yetişemezsek v.b korkular yüzünden anne-babalar sezaryene yönelmektedir.

Doğum sonrası atılan dikiş bölgesine özel bakım gerekmekte, anne çoğu zaman normal pozisyonda oturamaz ve dikişler pansuman gerektirmektedir. İyileşme süreci 7-10 gündür.

normal dogum dezavantajlari, normal dogum, dezavantajlari, normal dogum nedir, dezavantajlari nelerdir,

İlginizi çekebilir

KREŞ EĞİTİMİ

KREŞ EĞİTİMİ Kreş, okul öncesi bir eğitim ya da hazırlık gibi düşünülerek çocuklarını gönül rahatlığı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir