Anasayfa / Genel / Norwalk ve Norwalk Benzeri Virüsler Nelerdir ?

Norwalk ve Norwalk Benzeri Virüsler Nelerdir ?

Norwalk ve Norwalk Benzeri Virüsler Nelerdir ?

Norwalk ve Norwalk benzeri virüsler SRSVs (Small Round Structured Viruses) olarak da tanımlanan virüslerdir. Üretilemeyen ancak serolojik testlerle ve elektron mikroskop ile teşhis edilen bu virüslerin sebep olduğu besin zehirlenmeleri giderek daha fazla tanınmaktadır.
Norwalk virüslere bağlı ishaller her yaşta görülebilirse de büyük ço-cuk ve erişkinlerde daha sık rastlanırlar. 50 yaş grubu insanların yarıdan fazlasında Norwalk virüse özgü antikorlar tespit edilmiştir. Her mevsimde ortaya çıkabilirler. Okullarda salgın yapabilir, su, yiyecekler ve doğrudan temasla bulaşabilirler. Özellikle kabuklu deniz ürünleri virüsleri içinde ba-rındırdığından önemli bir enfeksiyon kaynağıdır.
Kuluçka dönemleri 1-2 gündür. Başlıca klinik bulgular bulantı, kusma, ishal, kramp tarzında karın ağrısı, baş ağrısı, hafif ateş ve halsizliktir. Olu-şan tablo 24-48 saat içinde kendiliğinden düzelmektedir.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir