Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

orgazm olamıyorum

Cinsel kategorisine
31 Mayıs 2012
eklenmiştir.

orgazm olamıyorum; Orgazm olamama sorunu vajinismus ile alakalı olabilir. Bazı durumlarda vajinismus cinsel ilişkide sorun yarattığı ve engel olduğundan ve birleşme sırasnda duyulan ağrı yüzünden orgazmı engellemektedir.

Orgazm olabilmek için vajinal penetrasyon gerekmese de eğer vajinismus nedeniyle pelvik taban kasılması gerçekleştiğinde her türlü cinsel arzu ve istek birden sonlanabilir. Vajiniusmus’un ilerlemesine katkıda bulunan her türlü duygusal sorun rahatlamaya ve orgazm olmayı sağlayacak duygusal birikmeye de engel olabilir. Ancak bu durum çok yaygın görülmemektedir.

Vajinismus’u olan birçok kadın aslında orgazm olamama sorunu yaşamamaktadır. Orgazm problemini çözmek için soruna sistematik olarak yaklaşmak çözümü kolaylaştıracaktır çünkü orgazm olma zorluğuna neden olabilecek birçok sebep vardır. Eğer orgazm olma zorluğu herhangi bir duygu, korku, fiziksel ağrı veya ilaç tedavisi ile alakalı ise sorunun nereden kaynaklandığının belirlenmelidir. Bunu başarmanın en iyi yolu sorunu yaşayan kişinin kendisini dinlemesi ve nedenini araştırması ile olur. Eğer doğrudan vajinismus orgazmı engelliyorsa, kadınların pelvik taban kasılmasına neden olan şeyi özellikle de cinsel birliktelik sırasında farkına vardığı sorunu ortadan kaldırmaya çalışmalıdır. Vajinismus sorunu olan birçok kadın bu sorununun üstesinden gelmeye çalıştığı süre içerisinde penetrasyon olmadan veya el yordamıyla orgazm olabilmektedir. Daha sonra vajinismus sorununun üstesinden geldikçe ağrısız bir birliktelik gerçek olduğunda, orgazm ile birlikte sağlıklı bir cinsel ilişki için denemeler ve alıştırmalar yapılması önemlidir.

Burada şunu da belirtmekte fayda vardır. Aslında vajinismus sorunu yaşamayan birçok kadın cinsel birliktelik sırasında orgazm olamamaktadır. Cinsel birliktelik sırasında sadece 3 kadından 1 tanesi düzenli olarak orgazm olabilmektedir. Sonuç olarak orgazm olabilme sorunu için çiftlerin aslında aşk oyunları ile ilgili teknikleri kitaplar ve çeşitli yayınlardan öğrenmeleri ve var olan bilgilerini arttırmaları faydalı olacaktır.