Anasayfa / Cinsel / OVULASYON HESAPLAYICI

OVULASYON HESAPLAYICI

 OVULASYON HESAPLAYICI

Ovulasyon kelime anlamı ile “yumurtlama” demektir. Ovulasyon hesaplayıcı, adet dönemleri arasındaki hamile kalma olasılığınızın en yüksek olduğu günleri belirlemek için “ovulasyon testi” yapmak üzere kullanılmaktadır.

Bu test ile vücudunuzdaki Luteinizan hormonunun (LH) kısa ve ani yükselişleri tespit edilir. LH-piki olarak adlandırılan bu yükselmenin ardından, ovulasyon (yumurtlama) gerçekleşir. Dolayısı ile LH-pikini takiben ilk 24-36 saat içinde cinsel ilişkiye girilmesi halinde hamile kalma olasılığı en yüksek düzeydedir. Ovulasyondan sonra yumurta 24 saat canlı kalabilir. Ovulasyon yalnızca ayda 1 kez gerçekleştiği ve 24 saat sürdüğü için bu dönemi saptamak özellikle önemlidir. Ancak hesaplamalar tamamen ülke ortalamalarına dayandığından %100 nitelik taşımamaktadır. Ovulasyon hesaplayıcılarının kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, gebelikten korunmak için kullanılmamasıdır. Şayet adet döneminiz 21 günden daha kısa, 35 günden daha uzun sürüyor ise bu sizin adet dönemlerinizde ovulasyon (yumurtlama) olayı gerçekleşmediğini ifade edebilir. Böyle bir durum söz konusu ise jinekolojik değerlendirmeler için doktorunuza başvurunuz.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler için ekonomik, güvenilir ve pratik bir çözüm sunan ovulasyon hesaplayıcı sayesinde hamile kalmaya en elverişli doğru günleri stres yaşamadan kolayca öğrenebilirsiniz.

Hamile kalabileceğiniz doğurgan olduğunuz günleri

Tahmini yumurtlama (ovulasyon) tarihi

Bebeğinizin tahmini doğum tarihini

Doğuma kalan yaklaşık gün sayısını

İlginizi çekebilir

MENOPOZ TEDAVİSİ

MENOPOZ TEDAVİSİ Bayanlarda kanama döneminin sona ermesi ile menopoz denilen evre zamanı başlar. Bu dönemde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir