Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

parkisyon hastalığı belirtileri

Genel kategorisine
20 Eylül 2012
eklenmiştir.

Nedenleri

 

Parkinson hastalığında beynin hareketleri düzenleyen merkezleri hastadır. Nedeni belli olan hallerde ise Parkinson sendromu söz konusudur. Bu merkezlerin tutulumu iltihap, damar ve dolaşım, ailevi (soyaçekim) damar sertliği, darbe, zehirlenme, ilaç etkilenmesi ve urlar vs gibi değişik nedenlerden kaynaklanabilir.

 

Belirtileri

 

Bacak-kol ve baş-kol titremeleri, adale sertliği ve hareket kısıtlığı olur. Değişik şekillerde görülen Parkinson vücudun iki yanını veya tek yanını tutabilir. Titreme uykuda yoktur. Heyecanlanmayla artar, hareketlerde aniden kilitlenmeler ortaya çıkabilir, sinirlilik, bedensel yorgunluk durumunda ve uykusuzlukla şikâyetler artar.

Boyun ve bel hareketlerinin kısıtlanmasıyla vücut öne eğik, sendeleyen ve kısa adımlı tipik bir parkinson’lu yürüyüşü ortaya çıkar. Yazı karakteri değişir. Konuşma tekdüze olur. Yüz donuk ve maske ifadelidir. Kollar kasılı kalır ve eklemler kademeli olarak açıldığından tutukluk dikkat çeker. Cilt yağlanması, bunama, bellek kusuru eşlik edebilir. Hayal görme nadir değildir. Zaman zaman hezeyan, depresyon gibi psikiyatrik haller görülebilir.Stres ve üzüntü hastalık belirtilerini arttırabilir.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • parkisyon