Anasayfa / Genel / parkisyon hastalığı tedavisi

parkisyon hastalığı tedavisi

Tedavi

Kişinin bir şeyle ilgilenmesi, toplumdan dışlanmaması önemlidir. İlaç tedavisi çok yakın takip ve doz ayarı gerektirir. Zira gerekli ilaç miktarları değişken olabilir. Ayrıca uygun ayarlarla belirtiler önemli derecede ortadan kaldırılabilir. Hastalık ilerleyicidir ve yıllarca sürebilir.

Stres ve üzüntü, uykusuzluk, yorgunluk belirtilerin artma nedenidir. Hastalığın nedeni dopamin asetilkolin gibi iletim maddelerindeki sorunlardır. Dopamin dengesini sağlayan, arttıran birçok ilaç bulunmuş ve son zamanlarda yenileri eklenmiştir. Parkinson hastalığı düzenli doktor takibini gerektirir.

 Bu takipler başka sistem rahatsızlıklarının oluşup oluşmadığının anlaşılması için de gereklidir. İlaç dozu ve alım aralıkları kişiye göre değişir ve zamanla da değişkenlik gereklidir. Cerrahi tedavi, kök hücre nakli, fizik tedavi, ileri vakalarda beyin pili uygulanmasıda gündeme gelebilecek tedavilerdendir. Parkinson hastalığı sıklıkla yatarak inceleme gerektirir.Alzheimer hastalığıyla bağlantılı şekilleri, depresyonun eşlik ettiği tipleri ve genetik ağırlıklı geçişleri de tarif edilmiştir.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …