Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Peeling Nedir

Bakım kategorisine
26 Şubat 2012
eklenmiştir.

Peeling Nedir

Yıpranmış bir cildiniz varsa, bakım için peelingi seçiyorsanız ve peeling nedir nasıl uygulanır bilmiyorsanız işte sizi bilgilendirecek en doğru öneriler.

Deriyi canlandırmak, gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek için bazı kimyasal solüsyonların uygulamasıdır. Bu tedavide deriye, yüzeyel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan kimyasal bir asit uygulanır. Çok sayıda kimyasal peeling ajanı olmakla birlikte en sık kullanılanlar glikolik asit, Alfa hidroksi asitler(AHA), triklosetik asit(TCA), salisilik asit, jesner solisyonu ve kombinasyonlarıdır.

Amaç Nedir?, Neler Tedavi Edilebilir?

Güneş, yanık ve herediter faktörlerin deride oluşturduğu kırışıklar, güneşe ve yaşa bağlı lekeler, karaciğer lekeleri, çiller, kanser potansiyeli taşıyan kabuklu kızarıklık veya yüzdeki koyu renkli lekeler, melazma denilen hormonal veya gebelik lekeleri peeling ile düzeltilebilir hatta iyileştirilebilir.

Aktif aknede iyileşmeye ve akne izlerinde düzelmeye yardımcıdır. Deride oluşturulan soyulmanın ardından yeni deri gelir ve yeni gelen cildin dokusu ve rengi daha düzgün, daha homojendir.

Neler tedavi edilemez?

Derideki gevşeme ve sarkmalar düzeltilemez. Kimyasal peeling işlemi yüz gerdirme, kaş kaldırma işlemlerinin yerini tutmaz veya gözkapağı düşüklüğünü gidermede etkili değildir. Derin çukurlarda bir dereceye kadar yardımcı olabilmekte, küçük çukurlar ve izlerde ise çok etkilidir.

Yüz peelingi için en uygun zaman ne zamandır?

Uyku öncesi yüz peelingi yapmak için en ideal zamandır.

Yüz peelingi nasıl yapılır?

Yüzünüzü alıştığınız biçimde temizledikten sonra peelingi yüzünüze uygulayıp 1-2 dakika dairesel hareketler ile hafif masaj yapın.

Peeling işlemi bittikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Peeling sonrasında besleyici krem veya maske sürün.Ardından cildinizi dinlenmeye bırakın.

Peeling sonrası cilt nasıl olmalıdır?

Peeling sonrasında cildiniz taze ve yumuşak olmalıdır. Oluşan kızarıklıklar kısa bir müddet sonra geçer. Eğer peeling sonrası kızarıklıklar bir kaç dakika içinde geçmezse, cildinizde yanma ve kaşıntı hissediyorsanız bu, ürünün cildinize uygun olmadığının işaretidir.

O zaman daha hafif, daha uyumlu maddelerle başka bir peeling yöntemi denemelisiniz.

Hangi peeling ne zaman uygulanmalıdır?

El ve ayak peelinglerini manikür – pedikür esnasında, vücut peelinglerini duş ya da banyodan sonra kullanmanız daha uygun olur. Peeling sonrasında cildinize süt ya da krem uygulayın.

Peeling yöntemi hangi sıklıkla denenmelidir?

Peeling uygulamasını haftada en fazla 1 veya 2 defa yapmalısınız. Aksi takdirde cildinizin kendini koruma fonksiyonunu zayıflatırsınız. Bu özellikle kuru ciltler için çok önemlidir.

Hassas ciltlerde peeling hangi sıklıkla kullanılır?

Hassas ya da sivilceli ciltlerde dikkatli olunmadır. Hassas veya sivilceli cilde sahipseniz peelingleri dikkatli ve haftada en fazla 1 kez kullanmalısınız.

Peeling yerine ne kullanabilirim?

Peelinglere ucuz ve etkili alternatif olarak banyo lifi ya da masaj eldiveni kullanılabilir. Uzun olmaları sayesinde sırtınız gibi, vücudunuzun normalde ulaşamayacağınız bölgelerinize ulaşabilirsiniz. Ancak dikkatli olup cildi harap etmemek gerek.

Peeling nerede uygulanmaz?

Göz çevresinde peeling ürünleri kullanılmaz

Tahriş olmuş, güneşten veya karaciğer ile ilgili sorunlardan dolayı lekeler oluşan, yaş etkeni ile kırışmış ciltler için uygulanan, kimyasal bileşikler içeren bir nevi asit içerikli temizleyici maddelere peeling denmektedir. Peeling uygulandığı bölgedeki yıpranmış ve ölü deriyi soyarak cildin daha yeni ve taze deriye kavuşmasını, daha genç ve canlı görünmesini sağlamaktadır.

Peeling uygulaması ırsi sebeplerden dolayı oluşan kırışıklıklar, yanık lekeleri, güneş lekelerinde, akne izlerinde, hormonal durumlar nedeni ile oluşan lekelenmelerde, gebelik sürecinde oluşan lekelerde ve çillerde kullanılmaktadır. peeling sonucu oluşan yeni deri daha canlı ve gergin görünerek insanların kendilerine olan özgüveninin artmasına yardımcı olmaktadır.

Cildin yıpranmış, tazeliğini ve parlaklığını kaybetmiş üst tabakasının soyulmasını ve dökülmesini sağlayarak daha sağlıklı ve canlı tabakanın ortaya çıkarılması işlemidir Peeling uygulaması sonrasında cilt yüzeyi taze ve berrak bir görünüm alır. Matlığın giderilmesi ile canlı parlak bir ifade oluşur. Akne izleri azalır, tıkalı gözenekler açılarak cilt nefes alır ve yenilenir. İnce çizgiler azalırken dolgun bir görüntü oluşur.
KİMYASAL PEELING’İN FAYDALARI
Gözaltı ve ağız çevresindeki çizgileri,
Güneş ışınlarının zararlarının ve kalıtsal faktörlerin neden olduğu kırışıklıkları (sarkmış, şişkin derin kırışıklıklar dışında)
Yara ve sivilce izlerini,
Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, çiller, doğum kontrol ilaçlarının neden olduğu lekeleri tedavi edebilir.
KİMYASAL PEELING UYGULANMASI GEREKEN DURUMLAR
Uygulama bölgesinde uçuk , açık yara bulunması,
Cerrahi girişim uygulanmış olması, laser veya radyosyon tedavisi,
Solaryum öncesi ve sonrası
Alerji ve bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıkların varlığı,
Son 6 ay içinde A vitamini tedavisi alınmış ise,
Egzama, dermatit gibi cilt hastalıkları,
Nebdeleşme vakalarında uygulanmamalıdır.
KİMYASAL PEELING NASIL UYGULANIR?
Cildin temizlenmesinden sonra özel peeling solüsyonları hekim tarafından cilde uygulanır ve belli bir süre bekletilir.Nötralizasyon işleminden sonra nemlendirici ve güneş koruyucu uygulanır.
Bu işlem cildin yıpranmış üst tabakasının soyulmasını ve dökülmesini sağlayarak zemindeki daha canlı tabakayı ortaya çıkarır. Cilt yüzeyi daha taze ve berrak bir görünüm alır.
Matlığın giderilmesi ile canlı bir ifade oluşur.
Akne izleri azalır, tıkalı gözenekler açılarak cilt nefes alır.
İnce çizgiler azalırken dolgun bir görünüm oluşur.
Peeling işlemi ile cildin yenilenmesi sağlanır.
KİMYASAL PEELING TEDAVİSİ VE SONRASI

Tedaviden yanıt alabilmek için 2-4 haftalık aralar ile 6-8 seans, cildin kazandığı tazeliğl korumasını sağlamak için ise her 2 ayda bir uygulamanın tekrarlanması önerilir. Yüzeysel peelinglerde 3-5 gün süresince ciltte kızarıklık oluşabilir. PEELİNG SONRASINDA; oluşabilen kabuklar soyulmamalıdır. Hekim tarafından önerilen nemlendirici ve koruyucu preparatlar kullanılmalıdır. Güneşden korunmalıdır. İlk 3 gün kozmetik ürün kullanmamaya, makyaj yapmamaya ve sıcak duş almamaya özen gösterilmelidir.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • peeling nedir