Anasayfa / Hastalık / peptik ülser nedir

peptik ülser nedir

Peptik Ülser Nedir?
Peptik ülser midenin ya da onikiparmak bağırsağının (ince bağırsağın üst kısmı) muköz zarlarında (vücuttaki boşlukları kaplayan zarlar) oluşmuş, işleyen veya işlemeyen bir yaradır. Midede oluşan ülserlere gastrit ülseri; onikiparmak bağırsağında meydana gelen ülserlere on iki parmak bağırsağı (duodenum) ülseri denir. Yemek borusunda ülser ender görülür ve peptik ülser olarak anılmaz.

Peptik Ülsere Yol Açan Nedir?
Sindirim sistemi, yiyecekleri faydalı elemanlara dönüştürmek için güçlü asitler, pepsin gibi en¬zimler ve gastrin gibi hormonlar üretir. Mide-bağırsak sistemini kaplayan zarlar bu dokuları aşındırıcı unsurlara karşı korumak için mukus üretir. Ne var ki, aşın asit ve aspirin gibi tahriş edici ilaçlar veya bir bakteriyel enfeksiyon gibi bir hastalık bu zarları tahrip edebilir. Bu durum¬da asitler ve enzimler korumasız dokuyu yiye¬rek ülsere yol açar.

Kabaca her 5 peptik ülser vakasının (özellikle on iki parmak barsağı ülseri) 4’ü Helicobacter pylori bakterisi enfeksiyonundan kaynaklanır. Öteki vakalar midenin aşın asit yapmasına yol açan gastrin oluşmasını artıran tümörlerin sonucu olabilir. Bazı kişiler peptik ülsere eğilimli kalıtımsal bir yapıya sahiptir. Uzun süre kortizon (steroid), aspirin veya iltihaba karşı steroid dışı ilaçlar kullanmak mide zarının hasar görmesine yol açar ve ülser riskini artırır. Halk arasında yaygın bir görüş olmasına rağmen, stres ve baharatlı yiyecekler ülsere yol açmaz, ancak ülser oluştuktan sonra bunlar ve ayrıca alkol, kafein ya da sigara hastalığı daha da kötüleştirir. Sigara içmenin ülserin iyileşmesini yavaşlattığı kanıtlanmıştır.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir