Anasayfa / Hastalık / Peptik Ülser Tedavisi

Peptik Ülser Tedavisi

Peptik Ülser Nasıl Tedavi Edilir?
Hafif vakalarda mide asitini azaltan veya mide zarını kaplayayan ilaçlarla ağrı azatılabilir. Bu ilaçların pek çoğu reçetesiz satılmaktadır. Antasitler de ağrıyı alabilir, ancak ülser tedavisinde düşük dozda alınmalıdır. Ülserlerin çoğunluğu 6-8 haftalık bir tedaviyle iyileşir, ancak ülserin bir yıl içinde tekrarlama riski yüksektir. Ülser geçirmiş olanlar aşın kafeinden (kahve, çay, kola ve çikolata) veya alkolden uzak durmalıdır. Sigara ülserin oluşmasına ve iyileşme sürecinin yavaşlamasına yol açtığı için sigara içenler sigarayı bırakmalıdır. Doktorlar çoğu kez asit emici olan bir antasid ile metrondazol ve tetrasiklin gibi iki antibiyo¬tiği bir arada vererek olası bakteriyel enfeksiyonu tedavi etmeye yönelir. Ağrı devam ettiğinde gastroskopi (midenin içinin muayenesi) daha ciddi durumların söz konusu olup olmadığma bakmak için kural olarak uygulanır. Bunlar tümör veya yara izi dokusu oluşması gibi ameliyat veya başka tedaviler gerektiren durum¬lardır. Günümüzde son derece etkili tedavi yöntemleri uygulandığı için, ameliyata genellikle gerek kalmaz.

Peptik Ülserin Belirtileri Nelerdir?
Peptik ülseri olan herkeste belirti görülmez. Ülser midedeyse, yemekten hemen sonra ince¬den inceye bir ağrı tipik belirtiler arasındadır; onikiparmak bağırsağı ülserinde ise, yemekten birkaç saat soma başlayan ve bir şeyler yedikten ya da su içtikten sonra geçen kemirici bir ağrı görülür. Bazen ağn göğse ya da sırta da yayılır. Ağrı birkaç hafta sürebilir ve sonra tekrarlamak üzere kaybolur. Öteki belirtiler arasında hazımsızlık, mide ekşimesi, mide bulantısı, kusma ve bazı vakalarda kilo kaybı bulunur. Ağır vakalar iç kanamaya, dışkının siyah ya da asfalt rengi olmasına yol açar. Bazı kişiler kahve telvesine benzeyen kanlı bir madde kusar. Genelde kanama ağrıdan önce başlar. Aşın ağn midenin, daha çok da onikiparmak bağırsağı zarının ya da duvarının tümüyle delindiğini ifade eder.

Peptik Ülser Önlenebilir mi?
Peptik ülserle ilgili bakteriler 60 yaşını geçen hemen hemen herkeste vardır. Enfeksiyonun nasıl önleneceği bilinmemekle birlikte, mikrop herkeste ülsere yol açmaz. Önlemenin en etkili yollanndan birisi sigarayı bırakmaktır. Uzun süre aspirin veya ağn kesici kullanmamakla da riski azaltabilirsiniz. Daha önce ülser geçirmiş olanlar alkol, sigara ya da geçmişteki belirtilere yol açan yiyeceklerden kaçınmalıdır. Yemekle ilgili stratejilerin (sık ve az yemek) çok iyi geldiğine dair güçlü kanıtlar yoktur. Ülser riski erkeklerde, sigara içenlerde ve aile fertlerinde bu hastalığın bulunduğu kişilerde yüksektir.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir