Anasayfa / Hastalık / prostat nedir, tedavisi

prostat nedir, tedavisi

Prostat Nedir? Prostatı Etkileyen Sorunlar Nedir ve Bunlara Neler Yol Açar?
rektum Büyüyen prostat üretrayı sıkıştırarak idrar sorunlarına yol açar. Selim prostat büyümesi muhtemelen erkek hormonlarındaki dengesizlikle başlar. Yaşlanmanın normal bir parçası olan bu durum bir kanser değildir. Prostatit genellikle bir bakterinin etki¬siyle prostat bezinin iltihaplanmasıdır. Prostat kanseri prostatta meydana gelen bir tümördür. Bu tümör zaman içinde ve genellikle çok yavaş büyür. Şişlik yeteri kadar büyüdüğünde belirtiler meydana getirir. Kanserli hücreler metastaz yapabilir, yani vücudun öteki kısımlarına yayılabilir. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte erkek hormonlarının, kalıtımın ve başka etmenlerin rol oynadığı söylenebilir.

Prostatlı Durumun Belirtileri Nelerdir?
Selim prostat büyümesi idrar sorunlarına yol açar. Zayıf, ikircimli veya kesik kesik akış; idrar akışını durdurmada güçlük veya idrar kesesini tümüyle boşaltamama bunlar arasındadır. Antihistamin ve dekonjestan içeren soğuk algınlığı ve alerji hapları da dahil olmak üzere bazı ilaçlar bu belirtileri artırır. Selim prostat büyümesi olan erkeklerde sık sık, özellikle uykuyu bölecek şekilde idrara çıkmak tipiktir. İdrara çıkma ihtiyacı o kadar zorunlu hale gelir ki, tuvalete gitmek ertelenemez. Prostatit idrar veya menide kana, ürpermeye, ateşe, karnın alt kısmında veya testislerde ağrıya ve bazen de acılı ve zor idrar boşaltımına yol açar. Prostat kanseri genellikle erken aşamalarında hiçbir belirti göstermez. Tümör büyüdükçe selim prostat büyümesindekine benzer idrar sorunları ortaya çıkabilir. Metastaz yapmış olan prostat kanseri yorgunluğa, güçsüzlüğe ve sırt, kaburga, kalça, omuz ya da öteki kemiklerde ağrıya yol açabilir.

Prostat Sorunları Önlenebilir mi?
Tek kelimeyle hayır. Selim prostat büyümesi erkekler açısından hayatın bir olgusudur. Bu, yeteri kadar uzun yaşayan hemen hemen bütün erkeklerde görülür. Prostatit bir enfeksiyon hastalığıdır, ama bulaşıcı değildir. Bazen idrar yolları veya mesane enfeksiyonundan ya da penise sonda sokulan tıbbi bir müdahaleden soma meydana gelebilir. Prostat kanserini önleyici kanıtlanmış bir strateji yoktur; ancak az yağlı ve bol sebzeli gıdanın biraz koruyucu olduğu söylenmektedir.

Prostat Tedavisi, Prostat Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?
Selim prostat büyümesi tedavi gerektirecek kadar ciddi hale geldiğinde, prostat tamamen veya penisten sokulan bir aletle kısmen alınır. Bakterilerin yol açtığı prostatit sulfametoksazol artı trimetoprim ya da siprofloksasin gibi antibi¬yotiklerle 6 hafta içinde tedavi edilebilir. İltihaplanma başka bir nedenden kaynaklanıyorsa, tedavi belirtileri hafifletmeyi amaçlar ve yatak istirahati, bol sıvı alma, aspirin ya da başka ağrı kesici kullanmak yöntemlerine dayanır. Tıkanıklığın görüldüğü bazı vakalarda idrar için sonda takılır. Prostat kanseri tedavisi karmaşık ve tartışmalı bir konudur. Birçok vakada tümör çok yavaş büyüdüğü için insan hayatını tehdit etmeyebilir. Bu nedenle “bekleyerek görmek” seçeneği dikkate alınmaya değerdir. İzleme süreci kanserin hızla büyüdüğünü gösterdiğinde prostatı toptan almak mümkündür. Radyasyon tedavisi cerrahi girişime başvurmadan kanserli hücreleri yok etmek için uygulanır, ancak prostat vücutta kaldığı için bu tedavinin hastalığı ortadan kaldırdığını kesin bilmek olanaksızdır. Kimi zaman ameliyat ile radyasyonun kombinasyonu tavsiye edilir. Bu yöntemler idrar tutamama ve cinsel iktidarsızlık riskini içermektedir.

Son yıllarda brakiterapi ya da tohum transplantasyonu denen yeni bir teknik geliştirilmiştir. Bu yöntemde, daha güçlü radyasyonu doğrudan hasta hücrelere verebilmek için içeriye radyoak¬tif metal parçacıkları konmaktadır. Kriyoşirurji adı verilen bir başka teknikte ise prostat dokuları ameliyat edilmeksizin süper soğukluktaki bir sondayla dondurulup imha edilir. Bu yön¬temlerin güvenilir olup olmadığı ve geleneksel ameliyat ya da radyasyon kadar etkili olup olmadığı henüz araştırılmaktadır. Tümörün prostat çevresindeki dokulara ya da vücudun öteki kısımlarına yayılmaya başladığı ağır vakalarda çoğu kez tek seçenek ağrılı kemik metastazına yönelik hormon ve/veya radyasyon tedavisidir. Pek çok vakada doktorlar bu yaklaşımların karışımını kullanırlar. Hangi tedavi yönteminin seçileceği yaş, genel sağlık durumu, kanserin safhası ve hastanın istekleri gibi birçok etkene dayanır.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir