Anasayfa / Hastalık / PSİKOLOG NEDİR? BAYAN PSİKOLOG

PSİKOLOG NEDİR? BAYAN PSİKOLOG

PSİKOLOG NEDİR? BAYAN PSİKOLOG

Günümüzde çok kullanılan psikologların hala tam olarak anlamını bilmeyen kişiler bulunmaktadır. Psikolog kelimesinin sözlük bakımından anlamı, insan ve hayvan davranışlarını yapı ve süreçlerini, gözlem ve deney gibi bilimsel yöntemleri kullanarak inceleyen, davranış bozukluklarının ve gelişim sorunlarının teşhis ve tedavisi yönünde faaliyetlerde bulunan kişidir.

Psikolog görevlerinden kısaca bahsedecek olursak, insanların normal ve anormal davranışlarını, düşünme, duygu ve öğrenme gibi süreçleriyle ilgili araştırmalar yapar. İnsanın fizyolojik nedenlerini inceler, ileri derece davranış bozukluğu bulunan kişiler hakkında tedavi sonucunu uygun görürse tedaviye başlar. Uyum problemi olan kişilerin tedavisine başlar, genel olarak psikolojik her neden ile ilgilenebilir. Tedavi sırasında ya da tanım sırasında psikolog tarafından kullanılan aletler, zekâ, yetenek, kişilik testleri, ilgi bakımından oyuncaklar, çeşitli ölçmeler, kayıt tutanakları, formlar gibi. Yapılan bir araştırma sonucunda bayan psikologların daha çok tercih edildiği görülmüştür. Bunun nedeni sorulduğunda her zaman yapılan bir karşılaştırma olan, erkeklere oranla kadınların daha anlayışlı, yumuşak davranması olarak cevaplandırıldı. Bayan psikologların çalıştığı ortamlar genellikle, bürolar, kendilerine ait yerler, hastanelerdir. Ayrıca bazı okullarda bulunan psikolog dokları genellikle bayan doktor olarak belirlenmektedir. Bayan psikologların çocukların üzerinde etkisi daha fazla olacağına inanan kişiler böyle bir seçim yapmış bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir