Anasayfa / Hastalık / Purpura Hastalığı

Purpura Hastalığı

Purpura Hastalığı

PURPURA. Ufak kan damarlarında kan sızması sonucu, deri altında mor lekele­rin belirmesi halidir. Çeşitli hastalıklar bu duruma yoî açabilir. Anafilaktoid purpura: Hemolitik strep-tokoklu ağır bir enfeksiyonu izleyen ve bazen de allerjik reaksiyonla ilgili olarak, çocuklarda beliren bir hastalıktır. Skorbüt: C vitamini eksikliğinden mey­dana gelir.
Çeşitli kan hastalıkları: Kızamık, çiçek gibi ateşli hastalıklar, ilaç allerjisidir. Purpura, bazen, idyopatik trombositope-ni adı verilen ve bir oto-immün hastalık olduğu düşünülen halde, trombosit eksik­liğine bağlı olarak da belirebilir. Bura­da, kişinin kendi trombositlerine karşı, antikorlar oluşur.

Belirtiler ve semptomlar

Deri altı kanaması (Purpura)
İnsan kanının 1 milimetre küpünde (mm3) 130.000-400.000 adet arası trombosit bulunmaktadır, bu aralıktaki değerler normal kabul edilmektedir.Sayı 50.000/mm3 altına düşmedikçe hastalık genellikle bir belirti vermemektedir. Değerin 30.000/mm3 altına inmesi halinde diş eti ve burunda kanamalar ortaya çıkabilir. 10.000/mm3 altına düşmesi durumunda ise ciltte kendiliğinden deri altı kanamaları nedeniyle nokta şeklinde veya geniş morartılar görülebilir ve pıhtılaşma olmadığı için darbe,yaralanma vb. sonrası oluşan kanamalardan dolayı hayati risk sözkonusu olablir.
Nedeni

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bağışıklık sistemi tarafından trombositler bir sebepten ötürü düşman kabul edilir ve antikor adı verilen hücreler trombositlerin üzerine bağlanır ve trombositlerin parçalanmasına neden olur. Hastalık kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Genel olarak hamilelikte İTP daha sık yaşanır.[1] İTP tanısı bilinen kadınlarda hamilelik devamında trombositlerin çok daha fazla azaldığı görülebilir. Bu sebeple İTP hastalığı olan kadınlar hamilelikleri boyunca yakından doktor tarafından izlenmelidir. Çocuk ve bebeklerde de kısa süreli İTP görülebilir, ancak yetişkinlere nazaran daha farklı tedavi edilmektedirler. Ancak yetişkin hastalarda hastalık akut veya kronik olma eğilimindedir.
Teşhis

Hekim tarafından yapılan fizik muayenede çıkan bulgular, kan sayımı ve periferik yaymanın incelenmesi ile ITP ön tanısı konulabilir. Kesin tanı koyabilmek için trombositopeniye neden olan hastalıkların (kemik iliği kanserleri, dalakta büyümeye neden olan hastalıklar, hepatit türleri) olmadığının saptanması gerekir. Kemik iliği aspirasyonu ve batın ultrasonografisi testleri yapılır. ITP öntanısı ile şüphelenilen kişilerde viral enfeksiyonlar açısından gerekli kan testleri de yapılabilir. Başka bir hastalık bulunamayan bir kişide kanda trombosit oranı düşük olduğu halde, kemik iliğinde anormal hücreler görülmemesi ve megakaryositlerin bulunması ile ITP tanısı konur.

DİYOPATİK TROMBOSİTOPENİK PURPURA (İTP) NEDİR?
Bu hastalık
1) İmmün bir hastalıktır. Bağışıklık sisteminde oluşan bozukluklar nedeniyle vücudun kendi
yapılarına saldırdığı hastalıklardır.
2) İdyopatik, yani neden oluştuğu tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır.
3) Sadece trombositopeni, yani trombosit sayısının düşüklüğü ile seyreder (diğer kan
değerleri normaldi).
4) Trombosit sayısının düşüklüğü vücutta purpura denen kırmızı-mor renkte döküntülere
neden olur.
TROMBOSİT NEDİR? NE İŞE YARAR? NORMAL DEĞERLERİ NEDİR?
Trombositler (kan pulcukları) kanın en küçük hücresel elemanlarıdır. Kemik iliğinde
megakaryosit adı verilen dev hücreler tarafından yapılırlar. Aşağıda mikroskop altında
trombositler ve ana hücreleri (megakaryositler) görülüyor (mor noktacıklar)

Trombositler, kanamanın durdurulmasında rol oynarlar. Kanama bölgelerinde birbirlerine
yapışarak bir tıkaç oluştururlar. Normalde kanın 150.000- 450.000/mm
3
trombosit vardır.
Trombosit sayısının 150.000/mm3’ün altında olmasına trombositopeni (trombosit
düşüklüğü) denir. Trombosit sayısı azaldığında birbirlerine yapışmaları ve yeterli bir tıkaç
oluşturmaları zorlaşır, buna bağlı olarak hafif darbelerden sonra bile kanamalar uzun sürer.

etiketler: purpura, purpura hastaligi, purpura nedir,

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir