Anasayfa / Cinsel / RAHİM AĞZI İLTİHABI

RAHİM AĞZI İLTİHABI

RAHİM AĞZI İLTİHABI

Halk arasında rahim ağzında yara olarak bilinen servisti kadınlarda en sık karşılaşılan jinekolojik problemlerdendir. Kadınların yarısından çoğu hayatının bir kısmında bu hastalığa yakalanır. Yaşı kaç olursa olsun cinsel hayatı aktif olan tüm kadınlar servisi için uygun bir adaydır. Vajina akıntısı ve kasık ağrısı olan kadınların birçoğunda farklı bir hastalıkla bir arada ya da tek başına mutlaka rahim ağzı iltihabı bulunur. Belirtileri diğer pek çok hastalığa benzediği ve özellikli yakınmalar oluşmadığı için kişinin kendi kendine rahim ağzı iltihabından şüphelenmesi güçtür. Çoğunlukla farklı bir sebepten dolayı yapılan jinekolojik muayene ile farkına varılır. Büyük bir olasılıkla bir enfeksiyona bağlıdır fakat nadiren irritasyon ya da sarsıntı sonrası da ortaya çıkabilir.

Rahim ağzı iltihabının ilk belirtisi adet kanamasının sona ermesinin ardındaki dönemde ortaya çıkan vajina akıntıdır. Hastalığın diğer belirtileri arasında anormal vajinada yanma, vajina kanama, kaşınma, ilişki sırasında ağrı, bel ağrısı ve idrar yaparken yanma bulunur.  Ciddi olmayan vakalarda herhangi bir bulgu bulunmayabilir fakat olay ilerledikçe kötü kokulu ve iltihabi bir akıntı ortaya çıkar.
Hastalık süreci uzun olan veya tedavi edilememiş bir rahim iltihabı mukus yapımını bozar. Bu da spermlerin servi kal kanala girişini bozar ve kısırlığa yol açar. Bu hastalığı yaşayan kişiden doğan çocuklarda doğum sonrası akciğer enfeksiyonları normalden fazla görülür.

İlginizi çekebilir

RAHİM AĞZI YETMEZLİĞİ

RAHİM AĞZI YETMEZLİĞİ Rahim ağzı yetmezliği olan bir kişinin bu hastalığı çok erken doğum yapması …