Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

RAHİM AĞZI KANSERİ AŞISI

Cinsel kategorisine
17 Aralık 2012
eklenmiştir.

RAHİM AĞZI KANSERİ AŞISI

Rahim ağzı kanseri aşısı HPV virüsüne karşı geliştirilmiş bir aşıdır ve şu anda Türkiye’ye de gelmiş bulunmaktadır. Kuadrivalan bir aşıdır, yani içerisinde HPV virüsünün dört alt tipine karşı geliştirilmiş bazı maddeler vardır. Bu maddeler insan vücuduna enjekte edilerek insanın bu alt tiplere karşı bağışıklığı sağlanmaktadır.

HPV 16 ve 18 ile HPV6 ve 11. tipler bu aşı içinde bulunmaktadır. 6 ve 11. tipler vücutta halk arasında hepimizin bildiği siğillere sebep olmaktadır. Özellikle genital bölge siğillerine yol açmaktadır. Bu dört tipi içeren aşılar şu anda piyasada kullanımdadır. Rahim ağzı kanseri aşısının koruyuculuk süresinin 5 yıl olduğu söylenmektedir ancak bu konudaki çalışmalar henüz yeni olduğundan 10-12 yıl olacağı da bildirilmiştir. Henüz tamamlanmamış çalışmalar da bulunmaktadır. Ön bilgi olarak genellikle HPV ile karşılaşmamış kişilere yapılması önerilmektedir. Bu da 9-26 yaş dönemindeki kadın veya genç kız nüfusunu kapsamaktadır. Yapılan son çalışmalar 40 yaşına kadar HPV negatif olan (HPV ile karşılaşmamış) kadınlarda koruyucu amaçla bu aşının yapılabildiğini göstermektedir.

Aşının içinde barındırdığı maddelere karşı alerjisi olan bayanlara yapılmaması gerekmektedir. Bunun dışında rahim ağzı kanseri aşısının bilinen bir yan etkisi yoktur. Her aşının yapılmasından dolayı oluşabilen kolda apse, iltihap gibi yan etkileri bu aşıda da görülebilir. Aşı yapılan kadınların yıllık sinir takipleri devam ettirilmektedir.