Anasayfa / Cinsel / RAHİM AĞZI YETMEZLİĞİ

RAHİM AĞZI YETMEZLİĞİ

RAHİM AĞZI YETMEZLİĞİ

Rahim ağzı yetmezliği olan bir kişinin bu hastalığı çok erken doğum yapması (gebeliğin 12. haftası (3. ay) ile 20. haftası (5. ay)  arasında) sonucunda anlaşılabilir. Bu hususta önemli olan nokta rahim ağzı yetmezliğine bağlı düşük ya da erken doğumlarda bu olayın ağrısız bir şekilde görülmesidir. Diğer düşükler ya da erken doğumlarda hasta bir şekilde ağrı hisseder. Oysaki rahim ağzı yetmezliğinde aniden bir su kesesi açılır, idrar kaçırma oluşur ve arkasındanda hiç ağrısız bir şekilde düşük ya da doğum olur. İşte bu durum rahim ağzı yetmezliğini gösterir.

Genellikle rahim ağzı yetmezliliği daha önceden zor doğum yapmış kişiler veya büyük gebelik kürtajları olmuş kişilerde görülür. Fakat bazı durumlarda hiçbir risk faktörü olmadan yani zor doğumun olmadığı daha önceden büyük kürtajların olmadığı kişilerde de kollejen dokusu denilen bağ dokusundaki zayıflık nedeniylede rahim ağzı yetmezliği ortaya çıkabilir. Rahim ağzı yetmezliğini önceden anlamak gerçekten güç bir şeydir. Bu nedenle 12. haftadan sonra yapılan ultrason sonuçlarında rahim ağzının uzunluğunun ölçülmesi ve hunileşmenin ölçülmesi rahim ağzı yetmezliğinin öğrenilmesi açısından önemlidir.

Daha önceden rahim ağzı yetmezliği nedeniyle erken doğum yapmış veya gebeliğindeki yapılan ultrason kontrolleri sonucunda rahim ağzı kısa yada hunileşme bulunan kişilere de rahim ağzına dikiş atılarak rahim ağzı yetmezliği tedavi edilmeye çalışılmış olur.

İlginizi çekebilir

MENOPOZ TEDAVİSİ

MENOPOZ TEDAVİSİ Bayanlarda kanama döneminin sona ermesi ile menopoz denilen evre zamanı başlar. Bu dönemde …