Anasayfa / Kadın / RAHİM DÖNÜKLÜĞÜ NEDİR?

RAHİM DÖNÜKLÜĞÜ NEDİR?

RAHİM DÖNÜKLÜĞÜ NEDİR?

Normal şartlarda rahim karın boşlunda bulunan ve şekli armuda benzeyen bir organdır. Dik pozisyon durmakta ve öndeki idrar torbasına doğru eğilimlidir. Normal şartlarda idrar torbasına doğru eğik olan rahim bazı bayanlarda değişik nedenler dolayısıyla arkaya yatık bir pozisyonda yer alır. Buna ters rahim veya retrovert uterus adı verilmektedir. Ters rahim halk arasında endişe yaratsa dahi korkulacak bir durum değildir.

Ters rahmin oluşmasına neler etkilidir?

-Eğer rahim doğumsal nedenlerle gelişimini tamamen öne doğru tamamlarsa rahmi yerinde tutan bağlar kısa kalır ve rahim geriye doğru yatık kalır. Buda rahmin ters dönmesine neden olur.

-Doğum sonrası rahmin yer değiştirmesi sonucu oluşabilir.

-Miyomların neden olduğu yapışıklıklar rahmin pozisyonu arkaya atar ve bu durum bel ağrılarına yol açar.

Genellikle hiçbir belirtisi olmaz. Rutin kontrol amacıyla gidilen bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılan jinekolojik muayene sonucunda saptanır. Bazı kadınlara semptomlara ve bazı rahatsızlıklara yol açar. Bunlardan bazıları; cinsel ilişki esnasında ağrı, adet sırasında ağrı, ara sıra bel ve kasık ağrıları, idrar yolu enfeksiyonlar, nadiren de kabızlık ve gaz sorunları oluşur.

Rahim dönüklüğünün herhangi bir tedavisi yoktur. Eğer kadınlarda cinsel ilişki ve adet sonrası aşırı ağrı varsa nadiren cerrahi operasyon yapılabilir. Cerrahi operasyonların buna kesin çare olup olmadığı konusu pek bilinemediğinden bu operasyonlar önerilmez.

İlginizi çekebilir

KREŞ EĞİTİMİ

KREŞ EĞİTİMİ Kreş, okul öncesi bir eğitim ya da hazırlık gibi düşünülerek çocuklarını gönül rahatlığı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir