Anasayfa / Kadın / RAHİM İÇİ POLİP

RAHİM İÇİ POLİP

RAHİM İÇİ POLİP

Endometriyal polip (rahim polipleri) rahim iç tabakasında bulunan ve genellikle bu dokulardan kaynak alan ve selim tabiatlı olduğu kabul edilen “et parçası” oluşumları olarak tanımlanır.

Rahim içi polip oluşma sebepleri tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Her yaşta kadında görülebilmekle beraber sık olarak menopoz öncesi dönemde ve menopoz döneminde oluşur. Meme kanseri sebebiyle tamoksifen tedavisi alanlarda da endometrial poliplere sıklıkla rastlanır. Rahim içi polip ile sigara kullanımı, doğum kontrol hapı kullanımı ve yapılan doğum sayısı arasında bir ilişkisi yoktur.

Rahim içi poliplerin görülme sayısı konusunda herhangi bir şey söylemek mümkün değildir. Ancak sıklıkla görüldüğü söylenebilir. Bazı çalışmalarda % 40 görülme oranı olduğu söylense bile genel kanı % 10 civarında olduğudur. Menopoz sonrası kanama sorunu yaşan kadınların % 7’sinde kanamanın nedeni poliptir. Genellikle 40 – 50 yaşları arasında görülür. Polipler çoğunlukla rahmin üst kısmına yerleşir. Polipler çoğunlukla tek bir şekilde görülür. Fakat nadiren birden fazla polip görülebilir.

Polip şüphesi bulunun kişide öncelikle tanın doğrulanması ve rahim kanseri ya da rahim ağzı kanseri öncüsü lezyon olasılığının yok edilmesine yönelik olarak rahim iç tabakası örneklemesi yapılır. Bu işlem çoğunlukla polipin bulunduğu yerden kaparak parçalamasıyla ve böylece lezyonun ortadan kaybolmasıyla sonuçlanır. Böyle bir operasyon başarıyla sonuçlanmış ise ek bir operasyona gerek kalmaz. Fakat bazı durumlarda histeroskopi yöntemiyle polip bulunduğu yerden çıkarılarak tedavi tamamlanmış olur.

İlginizi çekebilir

KREŞ EĞİTİMİ

KREŞ EĞİTİMİ Kreş, okul öncesi bir eğitim ya da hazırlık gibi düşünülerek çocuklarını gönül rahatlığı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir