Anasayfa / Cinsel / RAHİM SARKMASI

RAHİM SARKMASI

RAHİM SARKMASI (İDRAR KESESİ SARKMASI)

Genelde kadınlarda bu doğum sonrası bağ dokularının zayıflaması, rahmin vajinanın içine doğru ve vajinanın içinden de dışa doğru sarkması sonucu çıkmaktadır. Bu çıkışı sırasında önde olan idrar torbasını, arkada olan kalın bağırsakları da sürükleyerek birlikte dışarı çıkmasına neden olmaktadır.

Rahim sarkmasının en önemli sebebi gebelik ve gebeliğe bağlı travmalardır. Diğer bir önemli sebep ise bazı kadınlarda genetik olan bağ dokularındaki zayıflıktır. Bazı kadınlarda bağ dokuları zayıflığı sebebiyle hamile dahi kalmadan, bakireyken dahi rahim sarkması yaşayabilirler. Rahim sarkmaları hayati bir önem taşımazlar. Bu sorunu yaşayan kadınlardaki genel şikâyetler; basınç hissi olması, vajinadan dışarı birtakım şeylerin çıkması ve bunların ele gelmesi, bel ve sırt ağrıları, sık idrara çıkmak, idrar kaçırmak, gaz kaçırmaktır. Özellikle ishal olunduğu zaman dışkılarını da kontrol edemezler. Organ sarkmaları, kalın bağırsak sarkmaları çok ciddi olabilir. Buda kabızlık problemini ortaya çıkartır. Bazı kadınlar eliyle tuvaletini yapabilmek için kalın bağırsağını ve idrar torbalarını itmek mecburiyetinde kalırlar. Tüm bu anlatılan sebepler hayati değildir, fakat kadının yaşam kalitesini etkiler.

Rahim sarkmaları genellikle yaşlı kişilerde oluşur. Yaşlı kişilerde oluştuğu için çok ciddi ameliyatlar sıklıkla yapılamamaktadır. Bu kadınlara pesler denilen ve vajinanın içine yerleştirilen özel aletlere bu sarkıklıklar giderilebilir. Özellikle medikal problemleri olan kadınlarda ilk tercih edilen yöntem budur. Medikal problemleri olmayan yaşlı kadınlarda ise vajina yoldan bu yıpranan dokuları onarmak amacıyla ameliyatlar yapılabilir. Fakat bu ameliyatlar sonucunda hastalık nüks edebilir. Genç yaşta rahim sarkması yaşayan kadınlarda ise ciddi ameliyatlar yapılır.

İlginizi çekebilir

RAHİM AĞZI YETMEZLİĞİ

RAHİM AĞZI YETMEZLİĞİ Rahim ağzı yetmezliği olan bir kişinin bu hastalığı çok erken doğum yapması …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir