Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Rahimde Yara Nedenleri Ve Tedavisi

Kadın kategorisine
30 Ekim 2011
eklenmiştir.

Rahimde Yara Nedenleri Ve Tedavisi

Kadın hastalıkları arasında en sık rastlanan rahatsızlıkların biri rahim yaralarıdır. Her ne kadar hastalık rahimde yara olarak tanımlansa da aslında söz konusu olan durum rahim ağzının dış yüzeyinde erezyon oluşmasıdır. Hastalık derecesine kendiliğinden geçebileceği gibi farklı şekillerde de tedavi edilebilir.

Halk arasında rahim de yara olarak bilinen hastalık aslında rahim ağzının dış yüzeyini oluşturan hücrelerin kısmen veya tamamen yokluğu bir başka deyişle erezyondur. Hastalık yara olarak tanımlansa da gerçekte genellikle bir doku kaybı veya yara yoktur. Durum çoğu zaman faklı hücrelerin olmamaları gereken yerde bulunmasından ibarettir. Rahim yaralarında, rahim ağzı kanalının içinden gelen hücreler, normalde olması gereken hücrelerin yerini alır. Bu hücrelere yara denmesi, daha ince tabakalardan oluşmalarından altta kalan kan damarlarının yüzeye daha yakın ve daha belirgin görünmesinden kaynaklanır. Kolayca kanayabilen bu kırılgan doku enfeksiyonlara da daha açıktır.

Rahim yaralarının nedenleri

Rahim yaralarının nedeni kesin olarak bilinmiyor. Hatta bazı kadınlarda herhangi bir neden olmadan da rahimde yara oluşabilir. Bazı etkenlerin yaraların oluşumunda etkili olduğu tespit edilmiş.

Bu etkenlerden bazıları şunlar :

• Cinsel ilişki sıklığı
• Tampon vs. kullanımı
• Vajinal iltihaplar
• Sperm öldürücü ilaçlar, kremler ve prezervatif üzerindeki kimyasal maddeler
• Ayrıca hamilelerde ve doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda sıkça rahim yaraları ortaya çıkar

Pek çok vakada kadında hiçbir belirti ortaya çıkmaz. Hastalık muayene sırasında rahim ağzı incelenirken fark edilir. Buna karşın rahim yaralarında en çok rastlanan belirti akıntıdır. Bunun nedeni dışa doğru dönmüş hücrelerin salgı yapmaya devam etmesidir. Herhangi iltihaplanma söz konusu değilse akıntı kokusuz, şeffaf ve beyazdır. İltihaplanma ile birlikte görülen akıntı ise kötü kokulu ve leke bırakan tarzdadır. Akıntının dışında lekelenme şeklinde vajinal kanamalar da görülebilir. Bu kanamalar cinsel ilişki sırasında penisin hassas doku ile teması nedeniyle meydana gelir.

Rahim yaralarında tedavi

Hasta da görülen yaranın derecesine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Çoğunlukla rahatsızlık kendiliğinden geçer. Ancak hastalığın meydana gelmesinde enfeksiyon, travma, kimyasal madde gibi bir etkenler tespit edilirse duruma uygun tedavi yöntemi uygulanır. Takiplerde kendiliğinden iyileşmeyen, bir neden bulunamayan yaralarda, kanama ve akıntı gibi şikayetlerin çok olduğu durumlarda yakma (koterizasyon) veya dondurma (kriyoterapi) gibi yöntemler uygulanabilir. Yüzde 90 oranında iyileşme sağlayan bu yöntemler tamamen ağrısız ve kolay uygulanır. Sonucun kesinlik kazanması için tedavinin üzerinden 3-4 haftalık bir sürenin geçmesi gerekir.

DİKKAT : Genelde rahim ağzı kanserleri basit rahim ağzı yaraları olarak ortaya çıkar. Bu nedenle her kadının mutlaka yılda en az bir defa jinekolojik muayene esnasında PAP Smear testi yaptırılması öneriliyor. Yakma ve dondurma işlemleri ancak bu testlerin normal çıkması sonucunda uygulanabilirler.

Rahim ağzı yarası (Serviks erozyon) nedir?

Rahim ağzı yarası olarak bilinen durum , aslında salgı üreten hücrelerin vajinal hücrelerin
üzerini kaplamasıyla oluşur,cilt kaybıdır, kızarık bir alandır,

Rahim ağzı yarası sebepleri nelerdir?

Rahim ağzı yarası geçirilmiş iltihaplı durumlar, kürtaj, doğum gibi nedenlerle gelişebilir.
Vajinal tamponlar ve sık partner değiştirmekte suçlanan sebeplerdir.

Rahim ağzı yarası ne belirtiler verebilir?

Rahim ağzı yarası genellikle belirti vermez, muayene esnasında tanı konur.
En sık sürekli bir akıntı, cinsel ilişki sırasında kanama, zaman zaman pembe renkli akıntı görülebilir.

Rahim ağzı yarası ne sıklıkta izlenir?

Rahim ağzı yarası doğurgan çağ kadınlarda çok sık karşılaşılan bir durumdur, bu nedenle tanı konduğunda paniğe gerek yoktur.

Rahim ağzı yarası saptanırsa ne yapılır?

Rahim ağzı yarası spekulum muayenesinde saptanır, mutlaka pap smear testi yapılarak,altta yatabilecek kanser araştırması yapılmalıdır. Yara görüntüsü şüpheli ise kolposkopi ve biyopsi önerilir.

Pap smear testi ( Rahim ağzı yayma testi )

Smear testi uzun yıllardan beri rahim ağzı kanseri öncesi durumların saptanması için kullanılan bir testtir.

Smear testi sayesinde rahim ağzı kanserinin görülme sıklığında ciddi azalma sağlanmıştır.Düzenli olarak smear testi yapılan bir kadında takip eden bir yıllık periyoda ciddi bir rahatsızlık ihtimali çok düşüktür.

Smear testi , jinekolog muayenesi esnasında küçük bir fırça kullanılarak rahim ağzı çevresinden hücrelerin toplanması işlemidir.Alınan bu örnek daha sonra bir mikroskop lamı üzerine yayılır , alkol ile tespit edilerek incelemeye gönderilir.Patolog tarafından incelenen yayma da anormal hücrelerin varlığı araştırılır.

Smear testi , 18 yaş üstü cinsel olarak aktif olan kadınlarda yapılmaya başlanır , 30 ‘lu yaşlara kadar 2-3 yıl aralarla olabilirken, bu yaşlardan itibaren yıllık olarak yapılması önerilir.Ard arda 2-3 kez yapılan incelemelerde hiç anormal sonuç alınmamışsa, bu sıklık azaltılabilir.Düzenli smear testi sayesinde hastalık erken yakalanabilecektir.

Smear testi , sigara içenlerde , ilk cinsel ilişkisini 18 yaşın altında yapmış olanlarda , birden çok erkek ile cinsel ilişkisi olanlarda , rahim ağzı kanseri riskleri bulunanlarda düzenli olarak her yıl yapılmalıdır.

Smear testi sonuçlarında anormal hücreler saptanırsa , hafif olgularda 3-6 aylık takip, daha ciddi olgularda smear tekrarı ve hatta kolposkopik inceleme önerilir.Bu yöntemle mikroskop ile rahim ağzı değerlendirilir, gerekli görülürse parça alınarak patolojiye yollanır.İnceleme sonucuna göre dondurma,yakma veya o kısımın cerrahi olarak çıkarılması planlanır.

rahimde yara nedenleri ve tedavisi, rahimde yara, rahim agzi yaralari, rahim agzinda yara ve tedavisi,

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • rahimde yara neden olur
  • rahim içi yara
  • vajinada yara
  • rahminde yara olanlar
  • rahim içi yara neden olur
  • kadın rahminde yara neden olur
  • rahim dışında yara
  • kadınlarda yara nedenleri
  • vajinada yara neden olusur
  • rahim yarasi neden tekrarlar