Anasayfa / Genel / RENKLİ ULTRASON

RENKLİ ULTRASON

RENKLİ ULTRASON

Renkli ultrason, klasik ultrason ila doppler sisteminin birlikte bulunduğu ultrason cihazıdır. Renkli ultrason kan akımının yönü ve hızı, damarların yapısı hakkında bilgi verir. Sistem beraberinde klasik siyah beyaz ultrasonunu da içerdiğinden dolayı bir ultrasonun yapabildiği tüm incelemeler dâhil, damarlar hakkında fizyolojin ve anatomik bilgiler verir. Bu ultrason sonucunda damarların çapı, diğer dokularla olan ilişkisi, damar duvarının yapısı ve akan kanın hızı hakkında da nesnel bilgiler edinilebilir.

Renkli ultrason hareket eden cisimlerden yansıyan ses dalgalarından elde edilen bilgiye göre görüntü elde edilir. Hareket eden cisimler kan hücreleri olduğundan dolayı akan kan hücrelerinin hızı ve yönü bilgisayar tarafından yine iki boyutlu, ancak kanın akış yönüne göre renklendirilmiş canlı görüntülere çevrilir. Renkli ultrason ile kol ve bacak damarları, karaciğeri besleyen damarlar, böbreği besleyen damarlar, boyun damarları, gebelerde anne ve fetüse ait damarlar, erkek testislerini besleyen damarlar, gözü besleyen damarlar ve vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan bir kitlenin damarları incelenebilir.

Renkli ultrason ülkemizde damar cerrahlarının bazıları, radyologlar ve damar laboratuarı teknisyenleri tarafından kullanılmaktadır. Genelde ultrason incelemesi ortalama 30 dakika sürer ve herhangi bir ilaç gerekmez. Bu güne kadar renkli ultrasonun herhangi bir zararı veya bebeğe ters etkisi gözlenmemiştir. Fakat teorik olarak ısı artışı oluşması gibi bazı sebeplerden ötürü gereksiz yere ve fazla uzun süre yapılamaması önerilir.

İlginizi çekebilir

MEME ULTRASONU

MEME ULTRASONU Mamografi (meme ultrasonu) X-ışınları aracılığı ile meme dokusunun görüntülenmesidir. Oldukça eski bir yöntemdir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir