Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Rezene Tohumu

Bitki kategorisine
5 Mart 2012
eklenmiştir.

Rezene Tohumu

Rezene tohumunun sağladığı faydaları ve içeriği şöyledir;

Rezene Tohumu Bileşimi
Eterik yağ, şeker, protein, karbonhidrat, A, C vitaminleri, fosfor, calsium, demir, potasyum.

Rezene Çayı
Hekim önerisine göre kullanılır.

Rezene Aksi Tesirleri
Bilinen aksi tesiri yoktur. Fazlası uyuşukluk verir, karın boşluklarında ağrı yapar.

Rezene Diğer İsimleri
Raziyane, Arapsaçı, Sincibil.

Rezene Familyası
Maydanozgiller familyasındandır.

Rezene Botanik Bilgileri
İki metreye kadar boylanan iki yıllık kokulu otsu bitkidir.

Rezene Tarihçesi
Adını,Yunanlılar ile Persliler arasında M.Ö 490’da Fennel çayırı’nda yapılan Maraton Savaşı’ndan almıştır.

Plinius, Yunanlıların derilerini değiştirirken, görme güçlerini arttırmak için rezene yediklerini söylemiştir.

Romalı savaşçılar sağlıklarını korumak, Romalı kadınlar ise şişmanlamayı önlemek için yerlerdi. Şeytana karşı koruyucu olduğuna da inanılırdı.

İmparator Büyük Şarl rezenenin iyileştirici özelliklerinden ötürü,her imparatorluk bahçesi için gerekli olduğunu söylemiştir.

Rezene kökü, sap ve yaprakları aroma ve dayanıklılık sağladığından, turşuculukta geniş ölçekte kullanılır. Bu etkileri eski Mısır ve eski Mezopotamya’da da bilinirdi. Nitekim rezene, eski Mısır ve eski Mezopotamya’da “Materia Medica”larında kayıtlıydı. Anglosaksonlar ise şeytana karşı olan gücü nedeniyle rezeneyi dokuz yararlı ottan biri sayardı.

İmparator Şarl iyileştirici özelliklerinden ötürü 812 yılında rezenenin imparatorluk bahçesi için gerekli olduğunu söylemişti. Yine İngiltere Kralı II. Edward’ın doktoru olan Gaddesdenli John (1280 -1361) körlük tedavisinde, rezene ve maydanoz şarabı kullanılabileceğini gösterdi.

Hemen her gazetenin belirli aralıklar ile zayıflatan şifalı bitkiler üzerine ekler ve öneriler verdiğine dikkat etmişinizdir. Bütün diyet programlarının ortak özelliği gün içerisinde bazı özel bitki çaylarının tüketilmesini desteklediğini biliyor muydunuz?

Bu durumun temel sebebi, şifalı bitkiler‘in olumlu özellikleridir. Günümüz modern tıbbının kullandığı ve tavsiye ettiği tüm ilaçlar özel içerikleri bulunduran şifalı bitkilerden elde edilmektedir. Bu gün bir müshil ilacı, sinameki otu ile aynı etkiyi gösteriyorsa zayıflamak isteyen insanların da özellikle gün içerisinde bazı şifalı bitkileri tüketmesi oldukça sağlıklı olmaktadır.

Ama dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise bazı bitkilerin zayıflatan özelliği olduğu gibi bazı bitkilerinde özellikle kilo aldırıcı yada başka bir deyiş ile iştah açıcı etkilerinin bulunmasıdır. Bu sebepten tüketilecek şifalı bitkinin ismi ve özelliklerinin özellikle araştırılmasını tavsiye ederiz.