Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Saçkıran Nedir

Hastalık kategorisine
25 Mart 2012
eklenmiştir.

Saçkıran Nedir

Saçkıran nedir ve tedavisi nelerdir, saçkıran kaş, kirpik ve saçlı deride yani kılla kaplı olan bölgelerde kıl kaybı yapan hastalıktır.

Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir.
Saçkıran en sık çocuk ve genç erişkinlerde görülür. Hastaların %60’ı 20 yaş altındadır. Saçkıran hastalığında %10-30 oranında aile öyküsü bulunabilir.
Saçkıran hastalığının nedenleri bilinmemektedir. Ancak stresin saçkıranda önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Saçkıran hastalarında tiroit problemleri yani guatr ve kansızlık sıklıkla görülebilmektedir. Ancak bu hastalıklar saçkıranın nedeni değil, şiddetlendiren faktörlerdir.
Saçkıranın hastalık seyri genellikle iyileşme ile sonuçlanır. Saçkıran hastalığı ortaya çıktıktan sonra %30 hastada 6 ay içinde iyileşme olabilir. 1 yıl içinde ise %50 oranında iyileşme görülebilir.
Erken yaşta başlayan ve yaygın saç dökülmesi olan hastalarda saçkıran hastalığının iyileşmesi diğer hastalar göre daha güç olabilir.
Saçkıran hastalarının %10-20’ sinde tırnak bozuklukları görülebilir. Tırnak kalınlaşması, tırnak yüzeyinde çukurcuk ve çizgiler başlıca tırnak bozuklularıdr. Saçkıranda tırnak bozuklukları hastalığın seyrinin şiddetli olacağının bir bulgusudur.
Saçkıran hastalarında rutin yapılan laboratuar testleri yoktur. Ancak özellikle çocuklarda tiroit testleri yapılmalıdır.

Alopesi tıp dilinde saç kaybı anlamına gelmektedir. Alopesi areatada ise saçlarda aniden yuvarlak saçsız alanlar oluşturacak şekilde dökülme olmasıdır.bir çeşit mantarın neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Hiç vakit kaybetmeden tedavi etmek gerekir. Saçkıranlı hastanın tarağını kullanmak veya şapkasını giymekle bulaşır.

Öneriler:

Bir litre suyun içine bir avuç huş ağacı kabuğu katılıp su buharlaşarak içindeki malzeme lapa haline gelinceye kadar kaynatılmasının ardından bir tülbent yardımıyla süzülerek tülbentte kalan posa hastalıklı bölgeye sürülür.
* Bir miktar taze çiriş yumrusu mikserden geçirilerek bir tülbent yardımıyla suyu sıkılıp elde edilen özsuyu hastalıklı bölgeye sürülür.
* Bir miktar taze ak kızıl ağaç yaprağı mikserden geçirilerek bir tülbent yardımıyla suyu sıkılıp elde edilen özsuyu hastalıklı bölgeye sürülür.
* Bir adet iri bir baş soğan mikserden geçirilerek bir tülbent yardımıyla suyu sıkılıp elde edilen özsuyna aynı oranda zeytinyağı karıştırılıp hastalıklı bölgeye sürülür.
* Bir litre suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir avuç defne tohumu katılıp su buharlaşarak içindeki malzeme lapa haline gelinceye kadar kaynatılmasının ardından bir tülbent yardımıyla süzülerek tülbentte kalan posa hastalıklı bölgeye sürülür.
* Bir miktar taze tütün yaprağı mikserden geçirilerek bir tülbent yardımıyla suyu sıkılıp elde edilen özsuyu hastalıklı bölgeye sürülür.
* Pipo ya da sigara ağızlığı içinde kalan nikotin zifti söz konusu hastalıklı bölgeye sürülür.
* Söz konusu hastalıklı bölge hafifçe tahriş edilip bir diş sarımsak suyu ile tuz karıştırılıp bölgeye sürülür.

Saçkıran Hastalığının (Alopesi areatanın) nedeni nedir?
Alopesi areata otoimmun bir hastalıkdır. Otoimmun hastalıklarda bilinmeyen br nedenle bağışıklık sistemi kendi hücrelerini yabancı olarak görüp bu hücrelerle savaşmaya başlar. Bu durumda kıl kökleri etrafında bulunan lenfosit denen hücreler sitokin diye adlandırılan kimyasallar salgılarlar ve bu da saçlarda dökülmeye neden olur.

Saçkıran Hastalığının ailesel özelliği var mıdır?

Alopesi areata ailenin bir bireyinden fazlasında görülebilir veya ailenin diğerlerinde pernisiyöz anemi ve vitiligo gibi diğer immun hastalıklar bulunabilir.

Saçkıran Hastalığı bulaşıcı mıdır?

Alopesi areata bulaştırıcı değildir. Saçkıranlı hastanın tarağını kullanmak veya şapkasını giymekle bulaşabilmektedir.

Saçkıran Hastalığının (Alopesi areatanın) nedeni nedir?

Hastalığın yenilen gıdalarla bir ilişkisi yoktur. Diğer sağlık problemlerinde olduğu gibi hastalık stressli bir olaydan sonra başlayabilir, fakat bu olguların hepsinde yoktur.

Saçkıran Hastalığı nasıl görülür?

Alopesi areata belirgin bir rahatsızlık vermediği için, genellikle berberler tarafından saptanır. Saçın büyümesi durur ve kökünden ayrılır. Alpopesi areata üç evre gösterir. İlk olarak saçlar aniden dökülür, sonra dökülen alanda genişleme olur. Son olarak da saçlar başlangıçta renkleri beyaz veya gri olarak çıkmaya başlarlar. Bu ayları hatta yılları alabilir. Yeni kıllar çıkarken diğerleri dökülebilir.

Saçkıran Saçların tamamı dökülebilir mi?
Etkilenen hastaların %5 ine kadar olanında tüm saçlar dökülebilir. Bu duruma alopesi totalis denilir ve çok uzun sürebilir. Hastaların %1 inden azında vücut kılları tamamiyle dökülür, bu durum alopesi üniversalis olarak bilinir.

Saçkıran Hastalığın başka bir zararı var mıdır?

Alopesi areata fiziksel bir rahatsızlığa neden olmaz, ama psikolojik olarak hastayı etkiler.

Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ne yazık ki hastalıkta kesin çözüm sağlayabilecek tedavi yoktur. Hastalık yavaş bir şekilde kendiliğinden iyileşebilir. Bazen yeni gelen saçlar beyaz veya gri renktedir, daha sonra orijinal renklerine dönerler.
Saçsız alana kortizon enjekte edilmesi saçların çıkışını hızlandırabilir. Bu tedavi intralezyonel kortizon enjeksiyonu olarak bilinir. Saçlardaki yeniden büyüme sadece enjeksiyon yapılan yerde görülür. Bu tedavi yeni alanlarda saç dökülmesini engellemez. Bununla beraber saçlar çıkmaya başlarsa ilave olarak yapılan enjeksiyonlar saçların çıkmasına yardımcı olur.

Hastalığın tedavisinde bir çok farklı alternetif yöntem kullanılır. Fakat bu tedavilerin sonuçları değişkendir. Bazı losyonların kullanılması bazı kişilerde saçların çıkmasına neden olmaktadır. Bu amaçla kortizonlu ilaçlar veya minoksidil ve tahriş edici bir ajan olan ditranol kullanılabilir.

İmmunoterapi denen tedavide düşük bir konsantrasyonda allerjik reaksiyon oluşturabilecek bir madde dökülen alan uygulanır ve bir allerjik kontakt dermatit oluşması sağlanır. Bu amaçla sıklıkla diphenylcyclopropenon e (diphencyprone) kullanılır. Ne yazık ki bu tedavi tahriş edici ve rahatsızlık vericidir,sıklıkla lenf bezlerinde büyümeye neden olur.
Yaygın saç kaybı durumunda güvenilir bir tedavi yöntemi yoktur. Kortizon içeren haplar, PUVA dediğimiz bir ışık tedavisi uygulanabilir. Fakat bu tedavilerin bir takım yan etkileri vardır.

Saçkıran kimlerde görülür?
Her iki cinsiyette de görülebilen saçkıran erkeklerde bayanlara nispeten daha fazla rastlanır. Ancak bu rastlanma oranı iki cinsiyet arasında çok belirgin değildir. Diğer yönden saçkıran toplumdaki çocuklar ve ergenlerde yetişkin ve yaşlılara göre daha fazla görülür. İlginç olan ise saçkıran görülen kişilerin ailelerinde de saçkıran görülme oranının artıyor olmasıdır. Yâda paralel olarak ailenizde saçkıran görüldüyse sizde de saçkıran görülme riski vardır. Vücudun bölgelerinde yoğun kıl bulunan kafa, kirpik, ense, kaş ve erkelerde yüz bölgesinde saçkıran diğer bölgelere göre daha fazla görülür. Saçkıranın demografik özelliklerle(ırk) bir alakası yoktur. Yani dünyanın bütün milletlerinde görülebilir.

Saçkıranın nedenleri nelerdir?
Saçkıran hatalığının nedenleri bilinmemektedir. Ancak bir tür otoimmün hastalık olduğu bilinmektedir. Buradan hareketle hastalığa neden olan etken bizzat vücudun savunma sistemidir. Bilinmeyen bir sebeple vücudun savunma sistemi kıl köklerine saldırır ve kıl köklerini harap ederek saç veya kılların kaybedilmesine neden olur. Yapılan araştırmalarda saçkıranın bir hastalıkla ilişkisi saptanamamıştır aksine saçkıran sağlam kişilerde süreğen hastalığı olan kişilerden daha fazla rastlanmaktadır. Ancak bazı hastalıkların ilk evrelerinde saçkıran da tetiklenir örneğin atopik egzama, astım, nazal alerji, otoimmün hastalıklardandır.

Saçkıranın belirtileri nelerdir?
Herhangi bir ön belirti göstermeyen hastalık aniden ortaya çıkar. Saçkıran; değişik büyüklüklerde mükemmele yakın yuvarlaklıkta daireler şeklinde kıl veya saç kaybıyla anlaşılır. Hastalığın ilk evrelerinde saç ve kıl kaybıyla birlikte hafif kaşıntı görülebilirse de genelde kaşıntı söz konusu değildir. Saçkıran hastalığının belirtileri görseldir.

Saçkırana yakalandım saçlarım tekrar büyüyecek mi?
Bu kestirilemez yani kişiden kişiye değişen bir durumdur ama çoğunlukla vücut hiçbir şey olmamış gibi saç ve kıl üretmeye devam eder. Ten ve saç rengi tekrar eski haline döner ve her şey normalleşir fakat bazı durumlarda tekrardan başlayan kıl ve saç kaybı kısır döngüye girer ve hastalık içinden çıkılmaz bir hal alır. Genelde iyileşme de hastalık gibi ani ve hissettirmeden gerçekleşir. (not: Yazımızın sonunda saçkıran hastalığına şifalı bitki önereceğiz) . Diğer bazı durumlarda ise saç ve kıl tekrar gelse de eski sağlığında ve görünümünde değildir. Bu durum saçkıran hastalığında nadir rastlanana bir durumdur.

Saçkıranın tedavisi nasıl yapılır?
Saçkıranın bilinen bir tedavisi yoktur. Ancak saçkıran saç büyümesini teşvik eden uygulamalarla örtbas edilmeye çalışılır. Çünkü hastalığın yegâne yan etkisi saç ve kıl kaybıdır. Kaybedilen saç ve kıllar yerine konulursa hastalık iyileşmiş kabul edilir.

Saçkıran ilaçları nelerdir?
Kortikosteroidler, immün sistemi baskılayan hap iğne veya merhemler saçkıran hastalığında kullanılan bazı ilaçlardır. Kortizonlu merhemlerin yanı sıra, %5 lik minoxidil ve bunun yanında bazı steroidler birkaç hafta boyunca kıl ve saç kaybı yaşanan bölgeye verilir. Ancak bu tedavi yolu ilaçlar dikkatli kullanılmalıdır asla ve asla doktorlarınızdan bağımsız hareket etmeyiniz. Çünkü ciddi yan etkilere sahip bu ilaçlar sağlık kayıplarını tamiri imkânsız boyutlara getirebilirler.

Saçkıran için şifalı bitkiler?
Öncelikle burada yazacağım yöntemi birden çok kişi denedi ve başarılı oldu. Deneyenler arasında bu makaleyi yazan ben deniz de bulunmaktayım(hayatımın bir döneminde saçkırana yakalanmış ve ciddi olmayan saç kayıpları yaşamıştım). Yine de bu yöntemi tedavi amaçlı denemeden önce doktorunuza danışmalı ve yöntemde kullanmanız istenen maddelere ve bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir.

Hazırlık:

Öncelikle sterilizasyon için pamuk ve alkol, bir diş sarımsak, az miktarda tuz, kaliteli olmak koşuluyla kürdan ya da onun işlevini görecek benzeri.

Pamukla alkolü saçkıran bölgesine sürün ve burada ön sterilizasyon işlemini yapın daha sonra kürdanı alkole batırarak bunun da sterilizasyonunu tamamlayın. Kürdanın ucunu kullanarak saçkıran bölgesini resim boyarmış gibi tahriş edin(acı veriyor işin doğrusu) bu tahriş işlemine saçkıran bölgesi iyice kızarana kadar devam edin. Hemen sonra soyulmuş ve köküne yakın bölgeden kesilmiş sarımsağın özsuyunu tahriş edilmiş bölgeye sürün(ciddi canınız yanacak fakat yöntemin yüksek ihtimalle işe yarayacağını bildiğimizden buna katlanacağız). “Tuz burada eğer çıkartamazsak sarımsak özsuyunu çıkartmamıza yarayacaktı.”

En son olarak da biraz bekledikten sonra (sarımsak öz suyunu vücut emecek) saçkıranlı bölgenin mutlaka alkolle Silinip daha sonrada hafif sabunla yıkanması gerekiyor.

NOT: Bu önemlidir arkadaşlar!!!!! Tahriş işlemi dikkatli yapılmalıdır sterilizasyona dikkat edilmelidir temizliğinden emin olmadan hiçbir şey kullanılmamalıdır. Bölgenin mikrop kapması ciddi deri hastalıklarına neden olabilir.

Bitirirken:
Ciddi sosyal bozukluklara neden olabilecek saçkıran kesinlikle bulaşıcı değildir. Ancak kişiler arası etkileşimi-iletişimi ciddi şekilde zedeleyecektir. Birçok araştırmacı bu psikolojik baskının saçkıran hastalığını azdırdığına inanmaktadır. Psikolojik baskıyı yenmek için ikincil tedbirlere başvurmaktan çekinmeyiniz. Örneğin peruk kullanmak size zor gelmesin peruğun geçici bir aksesuar olduğunu unutmayın.