Anasayfa / Beslenme / Saf Proteinler

Saf Proteinler

Saf Proteinler

Saf protein nedir, nelerde bulunur ve saf protein diyeti hakkında tüm bilmediklerinizi makalemizden bulabilirsiniz.

Yumurta Anne sütünden sonra tüm besinler içinde en kaliteli proteine sahiptir. Çünkü yumurta insan vücudunda sentezlenmeyen dışarıdan alınması gerekli olan aminoasitleri yeterli miktarda bulundurmaktadır. Yumurta aynı zamanda dış etkenlere maruz kalmayan bir besindir, yani tavuğa hormon bile verilse bu yumurtaya hiçbir şekilde geçmez.

Yumurta A vitamini ve B vitamini bakımından zengindir, ayrıca yumurtada demir, fosfor, magnezyum, kükürt, sodyum gibi mineraller bulunur. Yumurtada bulunan B12 vitamini günlük ihtiyacınız olan B12 vitamini ihtiyacını karşılamaya yeterli!

Yumurta ne kadar taze olursa o kadar besleyicidir. 50 gr tavuk yumurtasının kabuğu 5 gr sarısı, 15 gr akı ise 30 gr dır. yaklaşık 60-65 kalori verir, özellikle diyet yapanlar kaynatılmış yumurta yerlerse daha doyurucu olduğu için gün içinde daha geç acıkırlar.

Yumurtanın sindirilmesi süresi pişirilmesine göre de değişiklik gösterir. rafadan pişmiş yumurta sindirimi 2 saatten az sürer, katı pişmiş yumurta 3 saatten fazla sürer eğer yağda pişirirseniz bu süre daha da uzayabilir. Dikkat edilecek bir hususta kolestrol sorunu olanların yumurta konusunda biraz daha hassa davranması gerektiğidir. Yapılan son araştırmalara göre yumurtanın sarısı biraz daha aklanmıştır, fakat bununla ilgili çalışmalar devam etmektedir. Louisiana Üniversitesince yapılan bir araştırmada kahvaltıda yumurta yiyenler, yemeyenlere göre % 55 daha fazla kilo kaybedebiliyormuş.

Yumurtayı tercihen haşlanmış şekilde tüketilmesinin faydası vardır. Yağda pişirilen yumurtanın yağ oranına da o oranda artacaktır. Yumurtanın besin değerlerin Besin Değerleri Tablomuzdan ulaşabilirsiniz.

Yumurtanın tüketimi kişinin yaşına, sağlık durumuna ve yaptığı spor aktivitelerine göre değişiklik göstermektedir. İdeal olanı haftada 6-7 adet yumurta tüketmektir. Sporcuların mutlaka belirli bir oranda yumurta tüketmesi şarttır çünkü yumurtanın içindeki protein ve aminoasitlere vücudumuzun ihtiyacı vardır.

Son 3 yıla kadar kilo problemi nedir bilmeyen deli gibi iştahlı, tatlı ve çikolatalar hayatının merkezi olan gece uykudan kalkıp tatlı yiyen evdeki şeker ve tatlı stoğu azalınca paniğe kapılan ve buna rağmen 36 bedenden başka beden tanımayan 51 kilonun üzerini baskülde görmemiş bir kadındım.

Son 3 yılda benim bu aşırı rahatlığım ve metabolizmamın yavaşlaması, üst üste eklenen kilolarla gidişatın ciddi olduğunu bir şeyler yapmam gerektiğini bana hatırlatmaya başladı.
Ben hatırlamak istemesem de aynaya baktığımda gördüğüm görüntü ya da alışverişte kalçamdan yukarı çıkmak istemeyen pantolonlar ve şık eşofman arayışları, sürekli dolabımdaki 36 beden giysilerime bakıp iç çekmek, evden çıkarken bir türlü kıyafet uyduramayıp, sonunda sürekli giydiğim üniformaya dönüşen bol elbiselerden birini nefretle giymek… Bütün bunlara son verme zamanının geldiğini hissettim ve harekete geçtim.

Önce internette bütün diyet listelerine bakarak işe başladım. Bu tür konularda çabuk sonuca gitmek isteyen bir yapım olduğu ve bu işlerde deneyimim sadece arkadaşlarımın kilo alma ve verme hikayelerini dinlemekten ibaret olduğu için hemen sonuca götürecek şok diyetler çok cazip geldi ve işe onlarla başladım. Karpuz diyeti, elma diyeti, fıstık ezmeli diyet, simit diyeti derken, basküldeki oynamaların kesinlikle yağ kaybı değil, vücuttan atılan su ve ödem olduğu kanaatine vardım. Çünkü yağ kaybını bu kadar süratli yerine koymak mümkün değildi. 3-4 günlük açlık rekorunuzun bir porsiyon tatlıyla ya da iki incirle sonlanması gerçekten şok edici! Bu tarz “şok” diyetlerden böylece vazgeçtim.

Bu arada öğrendiğim en önemli şey, kiloları vermek kadar onları korumak olduğuydu.
İnsanlar sürekli verdikleri kiloları geri almasalar, çevremizde sürekli kilo verme hikayeleri dinliyor olmazdık.

Bir de diyetisyene gittim. Diyetisyen de dert edilecek bir fazlam olmadığını , bu “gürbüz” halimin bana çok yakıştığını ve uzun vadede hiiiiç acele etmeden yavaş yavaş uygulamam için elime bir liste tutuşturdu.

Yaşım gereği birkaç ay vücudum direnç gösterebilir ama istikrarlı davranırsam gram bazında acele etmeden ve tabii ki 2 haftada bir sevgili diyetisyenimi ziyaret ederek kilolarımdan uzuuuun vadede kurtulabilirmişim.

Sözü çok uzatmadan tatile gitmeye 1 ay kala ben nasıl bir mayonun içine girebileceğimi düşünürken Dr. Pierre Dukan’ın “SAF PROTEİN DİYETİ”yle tanıştım. Bütün detaylarını bir daha hayal kırıklığı yaşamamak için kurcaladıktan sonra etle aramın iyi olmamasına rağmen aklıma yattı ve tam motivasyonla başladım.

Şu ana kadar 5 kiloyu hızlı bir şekilde verdim ve hedefe varmaya 2 kilo kala sizlerle paylaşmak istedim.

Bu diyeti bizzat denemiş biri olarak sizlerle paylaşıyorum:

Bu protein esaslı diyetin güzellikleri ve onu diğer diyetlerden ayıran özellikler şöyle sıralanabilir;

– Diyet protein esaslı olduğu için açlık duygusu hissetmiyor, hatta bazı öğünleri zorla yiyorsunuz. (Ben ara öğünleri acıkmadığım için yemedim.)

– Çok kısa vadede yüz güldüren sonuçlar almak, motivasyonunuzu yükseltiyor.

– Diyetin son evresinde kilo koruma programını da uygularsanız (ki kesinlikle uygulanmalı) verdiğiniz kiloları geri almıyorsunuz.

İster hayvansal ister bitkisel olsun, proteinler canlıların temel yapıtaşlarıdır. Yani bilinen gıdaların büyük bölümünde bulunurlar. Ancak özel işleyiş biçimini ve bütün potansiyelini ortaya koyabilmesi için, protein diyetinin protein yönünden olabildiğince zengin gıdaları içermesi gerekir. Pratikteyse, yumurta akı dışında, hiçbir gıda tamamen saf protein içermez.

Bitkilerse, ne kadar protein içerirlerse içersinler, daima karbonhidratlar açısından da zengindirler. Bu, bütün tahıllar ve unlu mamuller, baklagiller ve nişastalılar için geçerlidir ve protein yönünden zengin olarak bilinmekle beraber, yağ ve karbonhidrat bakımından çok zengin olan soya da bu gruptandır. Zayıflamak isteyenler bu ürünlere alternatif olarak balık ürünleri ve meksika biberi kullanarak gerekli besin ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Dolayısıyla, bu saydıklarımız burada kullanılamazlar. Kısacası protein ağırlıklı diyet et ağırlıklıdır. Ancak biber hapı kullanıcıları bilirler ki et tüketiminin yanında lifli gıdalar tüketilmezse bağırsaklarda kokuşan etler toksik madde oluşturmaya başlarlar. Bu nedenle protein ağırlıklı diyeti uygularken diyette belirtilen unsurlara özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

Aynı durum, bitkisel olanlardan daha fazla protein içeren, ama çok yağlı olan bazı hayvansal kökenli besinler için de geçerlidir. Koyun ve kuzu eti, kaz ve ördek gibi çok yağlı bazı kümes hayvanlarıyla, sığır ve dana etlerinin bazı bölümleri böyledir. Bununla birlikte, protein bakımından saf denecek durumda olmasalar da buna çok yakın bazı hayvansal besinler vardır ve bunlar Dukan Diyeti’nin baş oyuncularıdırlar.

Antrikot, pirzola ve bütün hafif ateşte pişirilen parçaları ve haşlamalık parçalan hariç, sığır eti.
Izgaralık dana eti.
Kaz ve ördek dışındaki kümes hayvanları.
İçerdikleri yağlar insanın kalp ve damarları için koruyucu nitelikte olan yağlı balıklar da dahil, bütün balıklar.
Deniz mahsulleri (Kabuklular ve yumuşakçalar).
Sarısı yağ içerdiğinden, beyazının saf protein kaynağı oluşuna gölge düşmesine rağmen, yumurta.
Hiç yağ içermeyen ve protein yönünden çok zengin olan yağsız süt ürünleri.
Ancak bunlarda, tıpkı meyvelerdeki meyve şekeri früktoz gibi, çok az miktarda laktoz, yani sütün doğal şekeri bulunur. Bu karbonhidrat içeriğin çok hafif oluşu ve sağladığı güzel tadın önemi, bu sütlerin de Dukan Diyeti’ nin vurucu gücünü oluşturan temel proteinli besinler listesindeki yerlerini korumalarını sağlıyor. Zayıflama kapsülü biber hapı kullanımıyla Dukan diyeti uygulanması arasında herhangi bir tezat bulunmamaktadır. Ancak hem bu diyeti uygularken, hem de biber hapı’ nı kullanırken uymanız gerekenlere özen göstermeniz gerekmektedir.

İlginizi çekebilir

keten tohumu zayıflatır mı

keten tohumu zayıflatır mı? Lifli gıdaların, tokluk hissini artırdığı biliniyor. Kısa süre önce Danimarka’da yapılan …

1 yorum

  1. Sae7larım eski haline geenle kadar aynaya bile bakmıcam bu sitede sae7la ilgili baktıgım son site olacak kuaföre kırıkları aldırmaya gittim gitmez olaydım saçlarımı kısacık yaptı mahkemeye verdim şimdi!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir