Anasayfa / Diyet / Sağlıklı Diyet Önerileri

Sağlıklı Diyet Önerileri

Sağlıklı Diyet Önerileri

KEPEKLİ Ekmek HERKESE FAYDALI DEĞİLDİR
Kendilerine diyet yapmak için gelen kişilerden önce kan tahlili istediklerini kaydeden Atalay, “Bize başvuranlar çocuk, hamile veya çok kilolu olabilir. Kişilerden üre, ürik Asit, böbrek ve Hormon tahlillerini istiyoruz. Bu şekilde ne yediklerini ve neyi sevdiklerini görme imkanımız oluyor. Diyete başlayanlar genellikle kepekli ekmek tüketirler. Ancak ürik asiti yüksekse, gut veya böbrek hastalığı varsa, kepekli ekmek yenmesi faydalı değil zararlı olur. Çok diyet yapan veya yanlış diyet yapan bir kişinin zayıflaması, hiç diyet yapmamış bir kişiye göre çok daha zor” şeklinde konuştu.
Form çaylarının kilo verdirdiğine ancak içmeyi bıraktıktan sonra kiloların tekrar alındığına dikkat çeken Atalay, şöyle devam etti:
“Form çaylarının içinde sinameki vardır. Bağırsak çalıştırıcı özelliği olan bu Bitki, kilo vermeye yardımcı oluyor. Ancak vücut vitaminleri alamamaya başlıyor. Çünkü vücutta ciddi bir atılım vardır. Bıraktıktan sonra ciddi bağırsak tembelliği yapar ve kabızlık problemi baş gösterir. Genelde şişman insanların yüzde 50-60’ı kabızlık problemi yaşayarak şişmanlamışlardır. Kilo verir ama çabuk kilo alır. Her şeyden önce Sağlıklı kilo vermekgerekir. Bir ayda 10 kilo da verilebilir. Ancak önemli olan sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo verilmesidir.”
ZAYIFLAMAK ADINA VÜCUDUN DÜZENİ BOZULUYOR
İnsanların bütün kış aldıkları kiloları bir ayda vermeye çalıştıklarını ifade eden diyetisyen Özlem Atalay, “Vatandaşlar, çevresinden duydukları sözlere daha çok inanıyorlar. İnsanlar kilo vermek istiyorlarsa öncelikle bir diyetisyene danışmalılar. Sağlıklı beslenmek adına Günde en az 6 öğün beslenmelerini öneriyoruz. Aç kalarak kilo verilmez. Çok geç saatlerde yemek yiyip yatmak da kilo olarak geri dönecektir. Türk toplumu meyveyi çok sever. Ancak hepsi birden yenmemelidir. Kızartmalardan kaçınılmalıdır. Şekerli yiyecekleri önermiyoruz. Su tüketilmesi çok önemli. Günde 2 Litre su içilmesi lazım. Çay içmek su almış anlamına gelmez. Çay daha çok su kaybına neden oluyor. Ne kadar yanlış diyetler yapılırsa, ne kadar aç kalınırsa, bir süre sonra kişide çeşitli hastalıklar meydana geliyor. Zayıflamak adına vücudun düzeni bozuluyor. Önemli olan sadece görünüş değil sağlıktır” dedi.

Ayrıca her toplumun ekonomik ve sosyal duru­mu aynı değildir. Mesela, bir toplum için et ve süt gibi ana maddeler ucuz iken diğer bir toplum için pahalıdır ve devamlı alınamaz. Diğer bir konu da, bazı zayıflama kitaplarında ve reçetelerde gerek yiyeceklerin, ağırlıklan ve gerekse kalorileri açılarından o kadar çok ayrın­tılı sayılar verilmektedir ki, zayıflamayı arzulayan ki­şilere yardım yerine çok defa uygulama güçlüklerine ne­den olmaktadırlar.

Esasen bizim bu bu bölümün amacı, sağlık açısından dengeli ve düzenli bir beslenme, gereğinden fazla kilo alıp şişmanlamamaya ve varsa fazla kiloları da tedrici ola­rak uzun bir sürede yok etmeye yönelmektir. Bu nedenle, biz sitemizde belirli bir günlük veya haftalık reçeteler yerine prensipler üstünde durmayı, genel bilgiler ver­meyi ve her öğünde belirli bir kalori miktarını aşma­yan çeşitli seçenekleri vermeyi daha uygun bulduk. Di­ğer bir husus da ülkemiz gerek vitaminler ve mineral­ler, gerekse protein bakımından o kadar çok çeşit ve zengin, taze ve kuru sebzelere (baklagillere) sahip ve aynı zamanda et ve sütten daha ucuz ki, yabancı bir ül­kenin reçetesini önermeye gerek duymadık. Bununla be­raber ziyaretçilerimiz, sitemizin diğer bölümlerinde tüm yi­yecek ve içeceklerin verdikleri kalorileri bulacaklardır. Bunların listesini alfabetik sıra yerine, aynı cinsten olan­ları gruplar halinde verdik ki, karşılaştırabilsinler.

Genel Olarak önerilerimizi Sıralayalım:

1 — Fazla kiloları vererek zayıflamak, fazla kilo alıp şişmanlamamak için, Önce bunların sağlayacağı faydalara kişinin inanması, sonra da karar, sabır ve irade gerekir. Bu şartlar mevcut olmadıkça ne zayıflama ve ne de şişmanlamak gerçekleşemez.

2 — Zayıflamaya karar verenler için, yiyeceklerin ve içeceklerin miktarları, bunların kalori değerleri kadar çok önemlidir. Kalorisi az ve şişmanlatmaz diye ölçüyü kaçırmamak gerekir. Ölçülü yemek işi de bir karar ve irade işidir.

3 — Daima, fazla açlık hissetmeden önce ve daima belirli saatlerde yemekler yenmeli ve gıdaların emsine ve miktarına dikkat etmelidir zayıflamaya karar verenler.

4 — Hiçbir zaman, mide tam doluncaya kadar yemek yenilmemelidir. Yani, açlığı körletmekle yetinil-melidir. Bu nedenle, günde üç öğün yerine altı defa yenmelidir.

5 — özellikle öğlen ve akşam yemeklerine başlarken ve yemekte, imkânlar çerçevesinde, bol miktarda marul, salatalık, hıyar, turp, maydanoz ve doma­tes gibi, mevsim yiyeceklerinden veya bunlardan yapılan karışık salata yenmesi çok yararlıdır. Bun­lar hem doyurucudur, ayrıca fazla yemek yenme­sini önler ve hem de şişmanlatmayan besinlerdir.

Sizlere 3 haftada, özellikle göbek-bel bölgesinden incelmeyi de sağlayacak özel bir program vereceğim. Ancak öncelikle şu noktayı vurgulayayım: Sadece diyetle bölgesel zayıflama tam olmaz. Beraberinde özel egzersiz ve bazı özel bitkisel mönüler gerekir. Bu programı 3 hafta uygulayın, 21’inci günün sonunda müthiş incelmeyi hayretle göreceksiniz.

Mekik hareketi
Dizlerimiz bitişik ve ayaklarımız birbirine paralel şekilde tabanları yeri gösterirken iki elimizi enseye koyup hızlı hızlı, sık sık ve kesik kesik hareketlerle karnımız acıyana kadar sabah ve akşam ellişer kez bu hareketi yapıyoruz. Bu hareket özellikle karın bölgesindeki kasları kuvvetlendirir, yağ dokusunu harekete geçirir ve yağların yanmasına yardımcı olur.

Sopalı hareket
Bu harekette de bir sopayı ense kökümüze alıp iki elimizi geçiriyoruz. Ayaklarımızı yere sağlam basıp süratli bir şekilde sağa ve sola doğru daha çok kalçadan yukarısını hızlı bir şekilde döndürerek birkaç dakikada bu hareketleri yapıyoruz. Bu haraket karnın yan tarafındaki kasların şekillenmesi ve göbeğin erimesini sağlar.

Bel kasları için mekik
Bir taraftaki kolumuzu, bükülmüş olan diğer taraftaki dizimize doğru hafifçe, sık sık ve seri hareketlerle yakınlaştırmaya çalışıyoruz. Bu hareketi de birkaç dakika dayanabildiğimiz kadar yapmaya gayret ediyoruz. Daha sonra diğer taraftaki ayağımızı ve kolumuzu değiştiriyoruz. Bu hareket karnın yan tarafına doğru olan kasları çalıştırmak için yararlıdır.

Haftanın tek günleri bunları yiyin
Kalkar kalkmaz: 1 bardak ılık ballı limonlu su (içine yarım tatlı kaşığı bal, 10 damla limon konacak).

Sabah sporu: 35 – 40 dakika tempolu yürüyüş yapın. Bol ter atmaya gayret edin. Ardından fotoğraftaki gibi 15-20 dakika spor.

Duş: Ham ipek kese veya kabak lifi ile 5 dakika fırçalar gibi göbek, basen, popo, bel sertçe fırçalanacak. 5 dakika kadar susam yağı, kekik yağı, biberiye yağı, melisa yağı ile aynı bölgeye masaj yapılacak.

Kahvaltı: 1 adet kabuklu yeşil elma, 1 adet sert şeftali

Ara: 2 parmak taze dil peyniri yiyebilirsiniz.

Öğle: 1 porsiyon ızgara tavuk (derişiz), bol rokalı yeşil salata (taze soğanlı).

Ara(saat 15.00): 3-4 yulaflı bisküvi

Ara(saat 17.30): 1 adet yeşil elma.

Akşam: 4-5 kaşık zeytinyağlı fasulye (az yağlı), 1 dilim tam ekmek, mevsim salatası.

Gece: 1 bardak şekersiz tarçınlı ılık light süt. 3-4 fincan rezene çayı, yeşil çay, mısır püskülü, kiraz, avakado yaprağı karışım çayı içilecek.

Yasaklar
* Kolalı, şekerli içecekler

* Kızartma

* Hayvansal katı yağlar (tereyağı, kaymak, yağlı şarküteriler, yumurtanın sarısı, yağlı süt ürünleri, yağlı etler, tavuk – balık derisi, tam yağlı süt)

* Alkol (özellikle bira)

* Beyaz un,

* Beyaz şeker

* Doğum kontrol hapları

* Aşırı gündüz uykusu

* Çikolata

* Yağlı çerezler

* Cips

Zayıflatıcı çayı elinizden düşürmeyin
Bir su bardağı için 1-2 adet avakado yaprağı, 1 çay kaşığı yeşil çay, küçük bir tutam kiraz sapı ve mısır püskülü, 1 çay kaşığı rezene tohumu sadece 1-2 dakika kaynatılacak ve hafifçe fokurdadıktan sonra 3-4 dakika demlenmeye bırakılacak. Sonrasında şeker veya tatlandırıcı eklenmeyecek sadece çok ince bir dilim limonla içilecek. Yemeklerden biraz sonra da içebilirsiniz. Akşam mümkün olduğunca erken yenilecek. Sabah ise erken kalkmak önemli çünkü erken kalktığınızda metabolizma hızlanır, sabah sporu ise vücudu canlandırır, harekete geçirir.

etiketler: saglikli diyet onerileri, saglikli diyet onerisi, saglikli diyet yapma,

İlginizi çekebilir

içilmesi gereken su miktarı

•          içilmesi gereken su miktarı;  Yetişkin bireylerde ortalama 2-3 litre suya ihtiyaç vardır. Sağlıklı bir kadının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir