Anasayfa / Diyet / Sağlıklı Zayıflamanın Püf Noktaları

Sağlıklı Zayıflamanın Püf Noktaları

Sağlıklı Zayıflamanın Püf Noktaları

Uzun zamandır diyet yapıyor fakat bir türlü istediğiniz sonuçlara ulaşamıyorsanız diyetle ilgili bazı uygulamalarda hatalısınız demektir. Peki sizin diyet yaparken ‘zararsız’ diye nitelendirerek tükettiğiniz bu besinler hangileridir…

Diyet yaparken istenilen sonuca ulaşılamamasının belirli nedenleri vardır ki, bunların başında düşündüğünüzden daha fazla kalori almanız gelir. Peki sizin diyet yaparken ‘zararsız’ diye nitelendirerek tükettiğiniz bu besinler hangileridir ve bu besinlere karşı nasıl davranılmalıdır?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Şeber, diyetinizi içinden çıkılmaz hale getiren ve bir türlü istediğiniz sonuca ulaşmanızı engelleyen unsurları şöyle sıraladı:

Porsiyon ölçülerinin tam olarak belirlenememesi en sık yapılan hatadır. Ülkemizde yurtdışında kullanılan bazı standart ölçü birimlerinin olmaması ve besinlerin boyutlarının standartlaştırılmamış olması bu sorunlara neden olur. Diyet listenizde yer alan bir porsiyon meyve ile sizin tükettiğiniz meyve arasında veya kaşık ölçülerinde olan farklar diyetin kalorisine yansır, bu durum da kilo verilememesine neden olabilir. Bu sorunu önlemenin en kestirme yolu besinleri tartarak yaklaşık ağırlıkları konusunda fikir sahibi olmaktır.

İlk birkaç gün bu uygulama canınızı sıksa da, zaman geçtikçe besin porsiyonları hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu göreceksiniz. İkinci hata ise miktarların küçük olduğunu ve diyetinizi etkilemeyeceğini düşünmektir. Salatanıza fazladan eklediğiniz bir tatlı kaşığı yağın bedeli 90, dondurmanızın üzerine aldığınız bir kaşık çikolata sosunun bedeli 40- 60, sandviçinizin içerisine fazladan eklediğiniz bir parça ızgara etin bedeli 70 kaloridir.

Gün boyunca az miktarlarda listenizde olmayan besinlerden tüketmek haftanın sonunda size pahalıya mal olabilir. Öğün atlamak ve vaktim yok diye gerçek bir öğün yerine düşük kalorili besinler atıştırmak da diyette başarısız olmanıza neden olabilir. Kahvaltıyı bisküviler ile geçiştirmek yerine tam buğday ekmeğinden bir tost yemek daha sağlıklı bir çözümdür.

İÇEÇEKLERE DİKKAT

İçeceklerin kalorisi olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tatlandırıcı kullanılmış hazır içeceklerin ve aromasız sodaların dışında bütün yapay içecekler kalori içerir ve gün boyunca üç kutu içecek size ekstradan 300 kalori ek getirir.

“TADIMLIK” BESİNLER

Diyette olduğunuzu söyleyip dışarıda iken hiçbir besini satın almıyorsanız fakat arkadaşlarınızdan “tadımlık” besinler aşırıyorsanız diyette başarısız olabilirsiniz. “Ne olacak, bir parça kek”, “pizzasının ucundan koparmıştım ama”, “içeceğinden bir yudum aldım” gibi cümlelerin sayısı arttıkça sizin de günlük besinlerle aldığınız enerji miktarı artar. Yapılan bazı çalışmalar arkadaşlardan aşırmaları kestiğinizde günlük enerji alımınızın yüzde 5-10 azalacağını göstermiştir.

DiYETTE SERBEST OLMAYAN SERBESTLER

Diyet yaparken herkes bazı besinlerin ve içeceklerin serbest olduğunu düşünür. Bu besinler ve içecekler arasında çiğ sebzeler, çay, kahve, diyet içecekler, bitki çayları ve maden suyu ve sodaları yer alır. Fakat her besinin ve içeceğin bir tüketim sınırı olduğu bilinmelidir. Yukarıda adı geçen besin ve içecekler kilo vermenizi engellemese de bazı farklı sonuçlara neden olabilir.

Çay ve kahve: Aşırı tüketildiklerinde kafein içerikleri nedeni ile vücuttan su atılımını arttırırlar ve dolaşımda yarattıkları bozukluklar nedeni ile selülit oluşumuna destek olurlar. Diyet içecekler: Bu içecekler de kafein içerikleri nedeni ile aynı etkileri gösterir. Ayrıca içerdikleri tatlandırıcı türüne göre tüketimde aşılmaması gereken miktarlar vardır.

Ayrıntılı bilgiyi bir diyetisyene danışabilirsiniz.

Çiğ sebzeler: Zayıflama diyetlerinin en popüler atıştırmalıkları çiğ sebzelerdir. Çünkü istenilen miktarda tüketilebilirler. Yüksek posa ve su içerikleri ile sınırsız tüketimi mümkün olmasa da, tüketim miktarları konusunda gene de tedbirli olmakta fayda vardır. 100 gram domates 22 kalori iken, 1 kg tükettiğinizde 220 kalori almış olursunuz.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek aslında çok da zor değil. Fakat günümüzün beslenme alışkanlıkları sağlıklı zayıflamanın önündeki en büyük engellerden bir tanesi. İşte diyet yaparken yapılan yanlışlar ve sağlıklı diyetin püf noktaları…
Gençlerin turunçgiller, koyu yeşil yapraklı sebzeleri, yumurta, süt yemediği süt ürünleri, kırmız et ve balığı yetersiz miktarlarda tükettiğini biliyoruz. Bu sebepten ötürü bazı vitamin ve minerallerin yetersizliği gözlenmektedir. Dolayısıyla A vitamini, magnezyum, demir, çinko, kalsiyum ve potasyumdan yoksun kalmaktadırlar.
En zengin demir kaynağı kırmızı ettir. Kırmızı etten uzak beslenme demir eksiliğini ve buna bağlı olarak kansızlığı yaratacaktır. Demir kaynaklarınızın yok olması adet görememe ya da adet düzensizliği sorunlarını doğurur. Magnezyum eksikliği ise sancılı adetlerin sebeplerinden biridir. Vejetaryen beslenme tarzı olan ya da kırmızı eti yeteri kadar alamayanlar için yulaf, pekmez, kuru meyveler, kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler alternatiftir. Aynı zamanda haftada 3 kere balık yemeniz önerilir.
Demirin vücut tarafından iyi emilimi onun C vitamini ile birlikte alınmasını gerektirir. Bu nedenle bol miktarda yeşil yapraklı sebze, portakal, kivi gibi meyveler tercih etmelisiniz.
Kemikleri koruyun
Kemik gelişimi 30’lu yaşlara kadar devam eder. Bu süreçte vücudu kalsiyumdan yoksun bırakmak boy uzaması ve kemik gelişimini engelleyecektir. Günlük kalsiyum miktarı 800-1000 mg’dır.
Dengesiz beslenme ile boy uzamasının yavaşlaması, kemik yapısının oluşumunda gecikmeler, büyüme geriliği yaratır.
– Kırmızı et yemeyen ya da yeteri kadar öğünlerinde kırmızı ete yer vermeyen genç hanımlarda adet düzensizliği görülür.
– Aşırı beslenme fastfood ürünler atıştırmaları obezite ve ilerleyen yaşlarda kronik hastalıkların görülme riskini arttırır.
– Düşük kalorili diyetler yorgunluk, baş dönmesi, cilt kuruluğu, saç dökülmesi, üşüme, ishal veya kabızlık gibi yan etkiler yaratır.
– Tek tip diyetler, şok diyetler, zayıflama amaçlı kontrolsüz kulak dolma kullanılan haplar, belki kilo kaybettirir ama beraberinde sağlığınızı da kaybettirir. Geri dönüşü olmayan sağlık sorunları yaratır.

POPÜLER ZAYIFLAMA YOLLARI VE ZARARLARI

— Aktarla zayıflama: Aktardan alınan türlü bitkilerin kaynatılıp içilmesi, çiğnenip yutulması gibi metotlarla zayıflama çabaları genelde başarısızlıkla sonuçlanır. Kimi zaman kısa dönem başarı sağlasa da, uzun dönemde başarılı olma şansı %1 kadardır. Ayrıca doğadan bir botanik uzmanı tarafından toplanmayan bitkilerin kullanılması sağlık açısından risk oluşturmaktadır. Unutulmamalıdır ki ilaçla zehir arasındaki fark “doz”dan ibarettir. Doğadaki mantarları tüketmek nasıl ölüme yol açabiliyorsa, bitkileri doz ve etki farkını bilmeden tüketmekte aynı sonuçlara yol açabilir. Bazı bitkilerin etki dozu aşıldığında kalp rahatsızlıkları ve böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunları oluşabilir.

— İlaçla zayıflama: Zayıflama ilaçları, sadece riskli obezlerde bir uzman doktor kontrolünde kullanılabilir.
Reçetesiz ilaç kullanımı ise son derece sakıncalıdır. Her ilacın olduğu gibi bu tür ilaçların da yan etkileri vardır ve bu nedenle kullanım esnasında düzenli sağlık kontrolü gerektirir. Piyasada bulunan zayıflama ilaçları doktor uygun görmediği takdirde kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlardır.

— Besin tabletleri ile zayıflama: Her bahar piyasaya çıkan yeni bir zayıflama destek tableti ile karşılaşıyoruz. Çeşitli otlardan yapılmış tabletlerin çoğunun içeriği ise tam olarak bilinmiyor. Bu tür tabletler ile zayıflama konusunda başarı sağlamak neredeyse imkânsız. Ayrıca bilinçsizce kullanılan tabletler sağlığı birçok yönden tehdit edebiliyor. Bitkisel olan her şeyi sağlıklı kabul eden toplumun bitkiler ve etkileri konusunda bilinçlenmesini sağlamak gerekiyor. Çünkü bitki ekstrelerinin etkileri uzun dönem bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmadan, insanlar tarafından kullanılması oldukça tehlikeli ve metabolizma da tamir olunmaz zararlara yol açabiliyor.

— Danışmadan zayıflama: Bir diyetisyenden danışmanlık almadan zayıflamaya çalışmakta çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Zayıflamak için uygulanacak beslenme programlarında kişinin sağlık durumu, kan bulguları oldukça önemlidir. Diyet kişiye özel düzenlenmeli, kişinin parmak izi gibi sadece ona özel olmalıdır. Bu nedenle kulaktan dolma bilgilerle diyet yapılmamalı bir uzmandan yardım alınmalıdır.

SAĞLIKLI ZAYIFLAMADA TEK DOĞRU ADRES: DİYETİSYEN

Sağlıklı beslenme programlarının düzenlenmesinde yetkili tek uzman diyetisyendir. Diyetisyenler, kişinin sağlık durumu, kan bulguları, kullandığı ilaçlar, boy uzunluğu, kilosu, vücut yağ-kas oranı, çalışma ve yaşam koşulları, beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları, sosyoekonomik durumu gibi faktörleri göz önünde bulundurarak kişiye özel beslenme programını düzenler ve takibini sağlar. Bu şekilde kişi; ağırlıklı olarak yağ kitlesinden kilo vererek kas ve sıvı kitlesini korur. Ayrıca kişinin 3 aylık bir sürede kan bulgularında belirgin düzelmeler sağlanır ve kişi sağlıklı beslenmeyi öğrenerek tek bir yaz için değil, yaşam boyu tüm mevsimler için sağlıklı kilo kontrol yöntemlerini uygulayabilir.

etiketler: saglikli zayiflama, saglikli zayiflama yollari, saglikli zayiflamanin puf noktalari, zayiflamanin puf noktalari,

İlginizi çekebilir

içilmesi gereken su miktarı

•          içilmesi gereken su miktarı;  Yetişkin bireylerde ortalama 2-3 litre suya ihtiyaç vardır. Sağlıklı bir kadının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir