Anasayfa / Genel / ses kısıklığı tedavisi

ses kısıklığı tedavisi

ses kısıklığı tedavisi

 

Ses kısıklığının sebebinin anlaşılmasında en önemli kısım hastanın muayenesidir. Larenjit (ses teli iltihabı), nodül, polip, kist gibi hastalıklarda teşhis muayene ile konduğu için genel olarak tetkik yapmak gerekmez.

*Akciğer grafisi

*Sinüs filmleri

*Alerji testleri

*Şeker hastalığı, tüberküloz gibi hastalıkların araştırılması

*Gırtlak bölgesinin bilgisayarlı tomografi veya manyetik resonansla (MR) incelenmesi

*Tümör görülürse biopsi alınarak incelenmesi

*Ses teli sinirinin felcinde beyinle ilgili filmler ileri inceleme için gerekebilir.

 

TEDAVİ

 

Tedavi, ses kısıklığı yapan hastalığa göre değişir. Çünkü, ses kısıklığı kendisi bir hastalık değil başka hastalıkların belirtisidir.

Ses teli iltihabı genel olarak ilaç ile tedavi edilir. Nodül ve polip gibi hastalıklarda ses terapisi, sigara gibi irritan faktörlerin terk edilmesi, bu yöntemle  etkili olmazsa cerrahi tedavi önerilir. Ses terapisinde hastanın sesini doğru kullanması nodül ve poliplerin küçülmesini veya yok olmasını sağlayabilir.

Ses teli felçleri bazen tümör gibi hastalıklara bazen de guatr ameliyatlarına bağlı olmaktadır. Eğer tümöre bağlıysa ilgili organın tedavisi gerekir. Guatr ameliyatı sırasında da bazen ses teli sinirinin kesilmesine bağlı ses kısıklığı gelişebilir. Bu durumda sinir ve kas ameliyatları yapılabilmektedir.

Mideden asit kaçağı (reflü hastalığı) olan vakalarda ilaç tedavisi ve koruyucu tedbirler önerilir. Eğer ses kısıklığı gırtlağın kötü huylu bir tümörüne bağlıysa tümörün büyüklüğü ve tipine göre hasta genelde ameliyatla tedavi edilir. Bu ameliyatta gırtlağın bir kısmı veya tamamı çıkarılır. Ses bu ameliyatlardan mutlaka etkilenir. Konuşma için bazı yardımcı yöntemler gerekebilir.

 

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 

Ses kısıklığının olmaması veya olursa da kolay iyileşmesi için;

*Sigara ve alkol kullanılmaması.

*Sesin doğru tonda, kalınlaştırma ve inceltmeleri fazla yapmadan, kullanılması

*Çok uzun süre konuşmaktan kaçınılması

*Diaframı kullanarak, gırtlak kaslarını çok yormadan konuşulması

*Bol, bol, bol su içilmesi

*Boğaz temizleme hareketini yapmaktan kaçınılması

*Mideden asit kaçağın olan hastalar için akşam saatlerinde çay, kahve, kola, alkol alınmaması, mideyi dolduracak kadar yemek yenmemesi, yemek yiyip hemen yatılmaması, yüksek yastıkta yatılması

*Bulunduğunuz ortamın uygun nem ve ısıya ayarlanması gerekmektedir.ses kısı

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir