Anasayfa / Hastalık / ses kısılması neden olur

ses kısılması neden olur

Ses Kısılmasının ve Ses Kaybının Nedenleri

Enfeksiyon. Sesiniz birkaç gün içinde yavaş yavaş kısıldı ve aynı zaman¬da soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, öksürük ve ateş var veya geçirdiniz. Ses kısılmasının en sık görülen nedenlerinden birisi larinjite yol açan üst solunum yolu enfeksiyondur. Soruna bir virüs yol açmışsa, ses kısılmasını ve ses kaybını kendi kendine tedavi yöntemleriyle giderebilirsiniz. Bakteriyel bir enfeksiyon söz konusuysa, antibiyotiğe ihtiyacınız olabilir.

Aşırı bağırma. Futbol takımınızı desteklemek için bağırıp durdunuz; şimdi sesiniz kısıldı ve boğuklaştı. Ses tellerini (çocuklara bağırmada olduğu gibi) ara sıra, (öğretmenlikte veya şarkıcılıkta olduğu gibi) sürekli aşırı yormak da larinjite neden olur. Kendi kendine tedavi yöntemleri, en önemlisi de ses tellerinin dinlendirilmesiyle sesiniz bir hafta içinde normale döner.
Tahriş. Geceyi dostlarınızla gürültülü ve dumanlı bir barda içerek ve sohbet ederek geçirdiniz; şimdi konuşamıyorsunuz, ama başka belirtiler yok. Aşırı alkol ses tellerini tahriş edebilir; başka tahriş maddeleri varsa da, sigara dumanı en kötüsüdür. Sigara dumanı ses tellerinde tümör oluşturarak ses kısılmasına yol açabilir; bu sorun en sık tiryakilerde gö¬rülür. Sigara içiyorsanız, bırakın ve duman altı olmamaya bakın. Hipotiroidizm. Sesiniz kısıldı ve soğuğa karşı her zamankine göre daha hassasınız; cildiniz ve saçlarınız çok kurudu; fazla yemediğiniz halde kilo alıyorsunuz ve sürekli yorgunsunuz. Hipotiroidizm, yani tiroid bezlerinin az çalışması en çok orta yaşlı kadınlarda görülür. Teşhis için kan tahlili yapılması ve tedavi için sentetik tiroid hormonu alınması gerekir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
• Sesinizi zorlamayın. Mümkün olduğunca az konuşun; en önemlisi aşırı yüksek veya alçak sesle konuşmaktan kaçınmaktır. Fısıltı, ses tellerinizi bağırmak kadar zorlar.
• Sıcak duşu açıp buğuyu içinize çekin ve bol su (günde 6-8 bardak) için.
• Gargara yapmayın. Ağız gargaralarının çoğunda bulunan alkol mükoz membranlarda tahrişe ve susuzluğa yol açar. Üstelik gargara sıvısı ses tellerinin yakınına gitmez.

Önleme
• Ses kısılmasını önlemek için tahriş mad¬delerinden, özellikle sigaradan, kimyasal dumanlardan ve tahta tozundan uzak durmak gerekir.
• Sesinizi aşırı zorlamayın.

• Üç aydan küçük çocuklarda ses kısılması veya ses çıkaramama ciddi bir sorunun işareti olabileceği için sağlık uzmanına ya da doktora danışın.
• Çocuğunuz 4 yaşından küçükse ve ses kısıklığıyla birlikte uluyormuş gibi öksürü-yorsa, sık görülen bir hastalık olan
boğmacaya yakalanmış olabilir. Sıcak duşu sonuna kadar açın, banyoda çocuğunuzla birlikte oturun; buğuyu içine çeksin. Veya gece serinliğinde yürüyüşe çıkarın. Yatağının yanına konmuş bir soğuk buğu üreticisi de işe yarar. Çocuğunuz sabahları kendisini daha iyi hissedecektir.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir