Anasayfa / Kadın / Sezeryan Doğum Nedir

Sezeryan Doğum Nedir

Sezeryan Doğum Nedir

Doğum sırasında bebeği almak için yapılan bir ameliyattır. Doğum sırasında veya doğum geciktiğinde hamile kadının karnının alt tarafı yukarıdan aşağıya doğru yarılmak suretiyle döl yatağının ön zarı(çeperi) açılır.

Normal doğumun yapılamayacağı anlaşılan kadınlarda sezeryan doğum uygulanır. Bebeğin normal yolla dünyaya gelmemesinin birçok nedeni olabilir. Annenin leğen bölgesinin çok dar oluşu; Leğen kısmı ya da dölyatağında ur bulunması; Bebeğin normalden daha büyük olması; dölyatağının yırtılması gibi durumlar bu nedenlerden bazılarıdır.

Ameliyatın tarihi Romalılar’a kadar gitmektedir. Sezeryan ismi de Romalılar’ın bu ameliyatla doğan çocuklara “kesilmiş” anlamına gelen “CAESUM” keesinden türetilen “Caesar” ismini vermeleri neticesinde ortaya çıkmıştır.

Sezaryanla doğum bebegin anne karnından uterus açilarak çıkartılmasıdır. Annenin ve bebegin sağlığını tehdit eden her durumda veya vajinal yolla doğumun imkansız olduğu durumlarda sezaryan ile doğum yapılır.

Sezaryan doğum ameliyatı dünyanın bilinen en eski ameliyatlardandır. Tıbbın ve teknolojinin de ilerlemesi ile sezaryan ameliyat teknikleride daha çok gelişmiştir. Ameliyatların mikropsuz koşullarda yapılması, kan verilebilmesi, kuvvetli mikrop kırıcı ilaçlar, modern cerrahi malzeme ve genel anestezi vermeden belden yapılan uyuşturma sayesinde ameliyatın tehlikesi daha aza indirilmis, nerdeyse normal doğum kadar tehlikesiz olmuştur.

Normal koşullarda sezaryan doğum ameliyati 45 dakika kadar sürer. Bebek ameliyat başladıktan 10 dakika sonra çıkarılır daha sonra kesilen katlar dikilir. Bebege ulaşmak için ciltten başlayarak 8 kat tabaka kesilmekte ve daha sonra tekrar dikilmektedir.

Bu tabakalari siraliyacak olursak:
Cilt,
Cilt altı yağ dokusu,
Kasların koruyucu kılıfı,
Kas tabakası,
Karın iç zarı,
Uterus zarı,
Uterus kası,
Amnion zarıdır.

Sezaryen ciddi bir operasyon mudur?
Evet.

Sezaryenle doğum yapılma oranı nedir?
Doğumların yaklaşık yüzde 4 ila 8′i.

Sezaryen güvenli bir operasyon mudur?
Evet. Normal olan kadınlarda iyileşme oranları yaklaşık yüzde yüzdür. Gebelikte komplikasyonlar meydana gelmişse iyileşme oranları bir az daha düşüktür. Günümüzde gelişen operasyon ve anestezi teknikleriyle ve kan ve antibiyotiklerin verilmesiyle, sezaryen ameliyatı çok emniyetli bir operasyon türü haline gelmiştir.

Sezaryen ilk kez ne zaman yapılmıştır?
İlk sezaryenin On beşinci Yüzyıl’da yapılmış olduğu sanılmaktadır. Adı, Julius Sezar’ın bu ameliyatla doğurtulduğu iddiasından gelmekteyse de bunun doğruluğunu delillerle tespit etmek mümkün olmamıştır.

Sezaryen bu kadar güvenilir bir ameliyatsa neden bütün doğumlar sezaryenle yapılmamaktadır?
Sezaryen ameliyatı emniyetli bir operasyon olarak kabul edilmekteyse de en emniyetli doğum yine dölyolu yoluyla yapılan doğumlardır.

sezeryan, sezeryanle dogum, sezeryan nedir, sezeryanla dogum nedir, kimlere uygulanir, dogum,

İlginizi çekebilir

KREŞ EĞİTİMİ

KREŞ EĞİTİMİ Kreş, okul öncesi bir eğitim ya da hazırlık gibi düşünülerek çocuklarını gönül rahatlığı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir