Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Sigarayı Bırakmanın Yan Etkileri

Genel kategorisine
16 Mart 2012
eklenmiştir.

Sigarayı Bırakmanın Yan Etkileri

Sigarayı bırakmanın yan etkileri nelerdir öğrenmek için sitemizi takip edebilirsiniz.

Sigara bırakma yöntemleri arasında bilgilenme ve hazırlık süreci önemlidir. Kişinin sigaranın sağlığı üzerideki olumsuz etkilerinin önemini kavraması sigara bırakma sürecinin zor olabileceğine kendini hazırlaması gerekir.
Bu süreçte sigara bırakma kliniklerinden yardım istenerek karşılaşılabilecek sorunlarla doktor gözetiminde daha kolay başedilmesi sağlanmalıdır.

Sigara bağımlılığının iki yönü vardır: Fiziksel bağımlılık ve psikolojik bağımlılık. Fiziksel bağımlılığı yapan sigaradaki nikotindir bu nedenle bu bağımlılığa nikotin bağımlılığı da denebilir. Psikolojik bağımlılığa eğilim ise kişiden kişiye değişir. Depressif anksiyeteli kendine güvensiz ve sorunlardan kaçan kişiler psikolojik bağımlılığa daha eğilimlidirler. Bazı sigara tiryakilerinde nikotin bağımlılığı daha belirgindir. Bunlar sabah kalkar kalkmaz kahvaltıdan önce sigara içen kişilerdir.

Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk 3 gün en zor dönemdir. Nikotin yoksunluk belirtileri olan huzursuzluk anksiyetekonsantrasyon güçlüğü depresyon ve büyük bir sigara içme arzusu bu dönemde ortaya çıkabilir. Bu durumların geçici olduğunu ve 3-4 hafta içinde azalarak ortadan kalkacağını bilmek önemlidir. Bu dönemde aktif olmakkafeinden uzak durmak sigarayı akla getirecek ortamlarda bulunmamak sakız çiğnemek kuruyemiş yemek bu dönemi kolay atlatmaya yardımcı olur.
Son dönemlerde kullanılan nikotin bantları ve nikotin sakızları da kanda nikotin düzeyini yükselterek nikotin yoksunluğuna bağlı belirtileri azaltabilir. Ancak bu bant ve sakızların yanlış kullanımı çok tehlikeli olabilir. Bu nedenle doktor gözetiminde kullanın.
Bazıları için sigarayı azaltarak bırakmak daha kolay bir yöntem olabilir. Bu durumda nikotin yoksunluğunun yan etkileri daha azdır ancak tekrar eski düzeyde sigara içmeye başlanması daha sık görülür.

Bazı sigara tiryakilerindede psikolojik bağımlılık daha belirgindir. Bu kişilere psikolog veya psikiatrist gözetiminde davranış terapisinden yarar sağlayıp sigarayı bırakabilir. Veya antidepresan türü ilaçlardan yardım alınabilir. Özellikle Bupropion etken maddeli anti depresan ilaç sigara bağımlılığından kurtulmaya yardım etmede oldukça başarılı olmaktadır. Yine bu tür ilaçlar doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Bırakma yolları
Sigarayı neden bırakmanız gerektiğini kendinize ifade edin siz ve etrafınızdaki insanların sağlığı için paranızı korumak için.
Sigarayı bırakmak üzere bir tarih kararlaştırın.
Sigarayı arzulama ve yeniden başlama hevesiyle nasıl başa çıkabileceğinize dair bir plan yapın. Arzu yaklaşık üç dakika sürer. Bu tutku geçene kadar müzik dinlemek kitap okumak ya da bir yerlere odaklanarak koşmak gibi zihninizi meşgul edecek bir şeyler bulun.
Alınganlık ruhsal değişiklikler ve şiddetli istek gibi yeniden başlama isteğinin belirtileri sadece ilk 3-4 hafta için söz konusudur. Bu süre boyunca ciklet tablet ağız ya da burun yoluyla alınan sprey kullanılarak yerine getirilen nikotin yenileme terapisi yardımcı olabilir.
Ellerinizi ne ile meşgul edebileceğinize dair bir plan yapın. Eğer elinizde sigara olmadığını fark ederseniz onun yerini bir paket puzzle gibi farklı bir şeyle doldurmaya çalışın.
Ailenizden dostlarınızdan ve iş arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Onlara sigarayı bırakmaya çalıştığınızı söyleyin böylece davranışlarınızdaki farklılığı anlayacaklar ve bu nedenle de size sigara teklif etmeyeceklerdir.
İstek uyandıran şeylerden kaçının. Eğer özellikle sigara içtiğiniz belirli bir zaman ya da yer varsa sabrınızı arttırana kadar ya da isteğinizin üstesinden gelebilecek duruma erişinceye kadar bu zaman diliminden ve bu mekanlardan uzak durun.
Eğer akşam yemeğinden sonra sigara içiyorsanız örneğin bulaşıkları yıkayarak ya da yürüyüşe çıkarak dikkatinizi başka yöne çevirin. Eğer bir barda oldukça fazla sigara tüketiyorsanız bir süreliğine arkadaşlarınızla farklı yerlerde buluşun.
Kendinizi tehdit edin! Ne yaparsanız yapın yeter ki kendinizi sigara içmediğiniz için ödüllendirmeyi unutmayın.
Eğer başarılı olamazsanız tekrar tekrar deneyin. Birçok insan bunu ilk denemede başaramaz fakat sonunda herkes başarıya ulaşabilir.

Bıraktıktan Sonra Tekrar Başlamamak İçin Neler Yapmalı?
Sigara içenler sigarayı bıraktıktan sonra bir tek sigara içmek için büyük özlem duyarlar. Ancak bir tür uyuşturucu madde bağımlısı olduklarını hatırlamaları ve tek bir sigaranın bile geriye dönüş riski taşıdığını bilmeleri gerekir.
Özellikle ilk günlerde sigara içme krizinden kurtulmak için bazı alışkanlıkları değiştirmekte yarar vardır. Örneğin; çay ve kahveyle birlikte canınız çok sigara istiyorsa meyve suyu yada meyve özlü çay içmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca sigara içilen mekanlara bir süre için daha az gitmeye çalışabilirsiniz.
Şunları Unutmayın!…
Alkol kahve ve çay sigara içme isteğinizi arttırıyorsa bunlardan azami ölçülerde kaçının.

Teklif edilen sigarayı reddedin.
Her gün daha zinde ve sağlıklı olduğunuzu düşünün.
Kendinizi ödüllendirin.
Niçin bırakmaya karar verdiğinizi düşünün.
Sigaraya başlama nedeninizi buna yol açan etkileri bulun ve başa çıkmanın
yollarını arayın.
Sigaraya sadece aklınızdan geçiriyorsanız bile nasıl bırakabileceğiniz
konularında tavsiyeler almak için bir doktora başvurun.

Bıraktıktan sonra neler olur ?
20 dakika: Kan basıncı ve kalp hızı normale döner. Eller ve ayaklar dolaşım normale döndüğü için ısınmaya başlar.
8 saat: Kanda oksijen düzeyi normale döner. Kalp krizi riski düşmeye baslar.
24 saat: Karbonmonoksit (egzoz gazı) vücuttan atılır. Akciğerlerdeki balgam ve diğer birikimler temizlenmeye başlar.
48 saat: Nikotin vücutta artık saptanamaz. Tat ve koku alma duyularınızın daha iyi çalıştığını hissedersiniz
72 saat: Solunum yolları gevşediği için nefes almak kolaylaşır.
2-12 hafta: Dolaşım bütün vücutta düzelir. Akciğerlerinizdeki balgamı atmaya başlarsınız ve öksürük balgam nefes darlığı ve hırıltı bulguları geriler Vücut enerjisi artar. Yürümek kolaylaşır.
3-9 ay: Öksürük nefes darlığı düzelir. Akciğer işlevi yüzde 5-10 oranında artar.
5 yıl: Kalp krizi riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner.
10 yıl: Akciğer kanseri riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner. Kalp krizi riski hiç sigara içmemiş biri ile eşit olur. Bir kaç saat içinde nikotin tamamen sisteminizden atılır.

Doktor Gözetiminde Nasıl Sigara Bıraktırılıyor:
Sigarayı bırakmak için başvuran kişilere öncelikle anket formu doldurularak sigara bağımlılığının derecesi belirleniyor ve doktor tarafından muayene yapılıyor.
Bazı laboratuar tetkikleri isteniyor (Akciğer grafisi Solunum fonksiyon testi EKG Nefeste karbonmonoksit düzeyi ölçümü Tam kan sayımı Açlık kan şekeri total kolesterol HDL kolesterol LDL kolesterol VLDL kolesterol ve Trigliserit düzeylerinin ölçümü).
Sigarayı bırakacak kişi sigaranın zararları ve yol açtığı hastalıklar konusunda bilgilendiriliyor.
En uygun bırakma yöntemi ( Nikotin bandı nikotin sakızı antidepresan davranış tedavisi vs.) ve bırakma tarihi belirleniyor.
Sigara içicisi kontrollere çağrılıyor. Bu kontrollerde sigarayı bırakan kişinin programa uyup uymadığı denetleniyor ve sigarayı bıraktıktan sonra karşılaşabileceği çeşitli sorunların (kilo alma depresyon uykusuzluk ve kabızlık vs.) çözümlenmesine çalışılıyor.

Gençler arasında kullanımı hızla artan sigara, ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Sigarayı bırakmak için replasman tedavilerinden terapiye dek birçok farklı yöntem olduğunu belirten uzmanlar; bu süreçte iradenin önemine dikkat çekiyor

Sigara, insan sağlığını tehdit eden en ciddi tehlikelerden biri. Asıl tehlikesi, belki de sinsi olmasından kaynaklanıyor. Çünkü sigaranın sağlık üzerindeki somut etkileri ortaya hemen değil, ancak zamanla çıkıyor. Sigaranın bağımlılık yaratan etkisi ise, onun bir diğer sinsi tarafı: Çünkü sigaraya başlamak ne kadar kolaysa, bırakmak da bir o kadar zor. Bırakmanın zorluğu ise, alışkanlıkların, ‘bağımlılığın’ gücünden kaynaklanıyor. Her ne kadar zararlı olsa da, sigaranın sahip olduğu az miktardaki stres giderici etki, modern yaşam içinde bir süre sonra vazgeçilmez hale gelebiliyor. Bu nedenle, doktorlar sigarayı bırakmak isteyenlere, öncelikle bu alışkanlığın yerine başka şeyler koymalarını öneriyor ve gündelik yaşantının az da olsa değiştiği tatil dönemlerinin, sigarayı bırakmak için uygun zamanlardan biri olduğuna dikkat çekiyorlar. Alman Nişantaşı Kliniği Uzman Doktor Metin Okucu, sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcı olacak bir programın ana hatlarını anlatıyor:

NASIL BIRAKIRIM?
Ne kadar nikotin bağımlısı olduğunuzu belirleyin…
Nikotine ne kadar bağımlı olduğunuzu bilmek sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir. Sabah uyanır uyanmaz sigara yakıyorsanız, sigara içmenin yasak olduğu yerlerde zorlanıyorsanız, günde dan fazla içiyorsanız aşırı bağımlısınız demektir.

Sigarayı bırakmak ne kadar önemlidir? Sigara ülkemizde önlenebilir ölüm nedenlerinin başında yer alır ve bütün kanser ölümlerinin üçte birine neden olur. İlk sırada yer alan akciğer kanserinin en önemli risk faktörüdür. Kalp damar hastalıkları ve kronik akciğer hastalıklarına yol açar; hamilelerde erken doğum ve prematüre bebeklere neden olur.

Sigarayı bırakmanın hemen ortaya çıkan faydaları neler?
Sigarayı bırakmanın sağlığınız üzerine olumlu etkileri hemen başlar. Daha ilk günde dolaşım düzelir ve kandaki zehirli karbon monoksit düzeyi azalır. Sigara nedeni ile yükselen tansiyon ve nabız düşer. Birkaç gün içinde tat ve koku duyularınız düzelir ve nefes almanız giderek rahatlar.

Sigarayı bırakmanın uzun dönem faydaları neler?
Sigarayı bırakanlar içemeye devam edenlerden daha uzun yaşarlar. Bıraktıktan 10 yıl sonra, erken ölüm riskleri hiç içmeyenler kadar olur, akciğer kanseri riski ise içenlerin yarısı kadardır.

Sigarayı bırakmanın zorlukları neler?
Aşırı bağımlılarda sigarayı bırakmak; sinirlilik, yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlara yol açabilir. Ancak bunlar geçicidir.

***

Nikotin replasman (yerine koyma) tedavisi: Sigarayı bırakmak için en çok kullanılan yöntemdir. Genelde sigarayı bırakma oranını iki misli arttırır ancak desteğin yoğunluğu ve bağımlılık derecesi ile ilişkilidir. Tütünden alınan nikotinin yerine temiz bir alternatif koymaya dayanır. Nikotin bantlarının kullanımı basittir ve tedaviye bağlı kalma oranı yüksektir. Etkisi birkaç saat içinde ortaya çıkar.

Bupropion (ZYBAN) Sigarayı bıraktırma etkisi tesadüfen fark edilen bir antidepresandır. Bırakma oranını misli arttırır. Nikotin tedavisine göre daha etkilidir. Ancak kimin hangi tedaviyi alacağı önceden kestirilemezken, nikotin istemeyen veya önceden nikotin deneyenlerin Bupropion kullanması önerilebilir. Doktorunuz ile görüşmeniz gereken bazı yan etkileri vardır.

Kalp hastalarında ilaç kullanımı… Nikotin replasman tedavisi, kalp krizi riski azalmaktadır. Kontrol altındaki kalp hastaları güvenle nikotin tedavisi veya bupropion kullanabilirler.

Davranış tedavileri ve danışmanlık… Bireysel veya grup davranış tedavileri bir hayli etkilidir. Bunlar, nikotin yoksunluğu ve stres ile başa çıkmak için yararlıdır.

***

Sigarayı bırakmak isteyenlere ipuçları:

1. İlk günlerde mümkün olduğu kadar sigara içmenin yasak olduğu yerlerde vakit geçirin.

2. Sigarayı hatırlatacak alkol, kahve gibi içecekler kullanmayın, su ve meyve suyunu tercih edin.

3. Elinizde sigara yerine para, kalem, top gibi şeylerle oyalanın.

4. Ağız için kürdan, bitkisel çubuklar gibi şeyler kullanın.

5. Sigara içmeyi hatırlatan, gerektiren ortamlardan, zevklerden uzak durun.

6. Dişlerinizi fırçalayın.

7. Kısa süreli beden eğitimi hareketleri yapın.

8. Az, ancak sık sık yemek yiyin.

9. Kendinizi muhakkak ödüllendirin, ama dikkat sigarayı bırakmaktan kazandıklarınızın fazlasını da harcamayın.

Kriz hallerinde bunları uygulayın:

Elma, üzüm, şeker sakız gibi şeyleri yakınınızda bulundurun. 10 derin nefes alın ve sonuncusunu tutarken bir kibrit yakın ve üfleyerek söndürün. Kibriti bir sigara söndürür gibi kül tablasına koyun. 3. Gevşeyin ve size keyif veren bir hayal kurun ve sadece ona konsantre olun. 4. Sigara yerine mum veya şamdan yakın. 5. Hayır diye bağırın (etrafınızdakiler farklı algılasa da). 6. Hiçbir zaman “bir taneden bir şey olmaz” demeyin!

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • www sagligin net
  • sigara bırakmanın yan etkileri
  • sigarayı bıraktıktan sonra vücuttaki olumsuz değişiklikler
  • sigarayi birakmanin yan etkileri
  • sigarayı bırakmanın etkileri
  • sigarayı bıraktıktan sonra çıkan hastalıklar
  • sigara bırakmanın etkileri
  • sigara bıraktıktan sonra vücuttaki olumsuz değişiklikler
  • sigarayı bıraktıktan sonraki hastalıklar
  • sigarayı bırakınca oluşan yan etkiler