Anasayfa / Hastalık / siğil ilacı

siğil ilacı

Siğil nedir? Siğil ilicı

 

Siğiller, çocuklar ve yetişkinler arasında sık rastlanan bir şikayettir. Cilt renginde ve pul pul görünümlü sert kabarıklardır. Bütün siğiller deriye yerleşen insan papilloma virüsünden oluşur. Siğil vücudun her yerinde oluşabilir. Ancak, çocuklarda yaygın olarak el ve dizlerde görülür.

 

Siğil nasıl bulaşır?

 

Siğil başka bir kişinin siğiline doğrudan temasla bulaşabilir. Deride herhangi bir çatlak,çizik veya yara varsa,bu durum virüsün deri altına geçmesine fırsat verir. Ayrıca, dolaylı temasla da geçebilir. Siğiller genellikle kalabalığın olduğu yerlerde kapılır.

Virüs genellikle yüzme havuzu ya da duş salonlarının zeminleri gibi nemli yerlerde yaşar ve bu alanlarda çıplak ayakla dolaşma sonucu bulaşabilir. Çok fazla nem veya aşırı kuruluk cildin çatlamasına sebebiyet verir ve böylelikle virüs deriye girmiş olur. Siğil bundan başka, tırnak yiyen çocuklarda tırnağın etrafında; parmak emen çocuklarda ise, dudaklarda da oluşabilir.

 

En sık karşılaşılan siğil tiplerini nelerdir?

 

Ellerdeki Siğiller

 

Siğillerin en sık görüldüğü kısımlar eller, parmaklar ve tırnak çevresidir. Bunlar çok veya tek sayıda olabilirler. Deri bütünlüğünün bozulduğu durumlarda (tırnak yeme/yolma, vb.) daha kolay çıkar. Çocuklarda sık görülür.

Ayak tabanı siğilleri: Bu siğiller nasıra benzer ama daha yüzeyseldirler. Diğer siğillerden farklı olarak deri içine gömülü görünümdedirler ve ağrı yapabilirler. Deri renginden biraz daha açıktır ve üst yüzeyi siyah noktalarla doludur, bu noktalar siğili besleyen kan hücreleridir.  Hasta taşa basıyormuş gibi hissettiğinden şikayet eder. Ama siğili sıkmadıkça veya üzerine basmadıkça genellikle acı.

 

Düz Siğiller

 

Küçük, yumuşak ve üzerleri düz sİğİllerdir. Sayıları çok fazla olabilir. Vücudun her yerinde olabileceği gibi, yoğunluk yüz ve saçlardadır. Düz olmaları nedeniyle gözden kaçabilirler.

 

Genital Siğiller

 

Siğiller vücudun her tarafında çıkabilirler. Ama cinsel bölgede görülen siğiller diğerlerinden farklıdır. Cinsel ilişki esnasında cildin cilde teması sonucu bulaşır. Virüs cildin zayıfladığı bir noktadan vücuda girer ve derinin derinliklerine doğru ilerler. Burada aylar hatta yıllar boyunca sessiz olarak kalabilir. Cinsel yolla bulaşan siğil tanısı konmuş bir kişide virüs cinsel hayatın herhangi bir döneminde bulaşmış olabilir. Siğiller kadınlarda dış cinsel bölgede, vajina, makat çevresinde, kasıklarda veya rahim ağzında olabilir. Erkeklerde ise siğiller genellikle penis veya torbalardadır. Bunlar yüzeyden kabarık, koyu kahverengi veya deri rengi, irili ufaklı bazen kanayabilen, çabuk yayılım gösteren karnabahar görünümündeki ağrısız yumuşak oluşumlardır. Bazı insan papilloma virüs tipleri rahim ağzı kanserine neden olabilirler. Fakat genital siğillere neden olan insan papilloma virüs tipleri genellikle kanser ile bağlantılı değildir.

 

Tedavi

 

Siğilleri tedavi etmek için 100’ün üzerinde seçeneğimiz vardır. Ancak tedavi hastanın yaşı, siğilin tipi, yerleştiği bölge, hasta tercihi ve tedavinin uygulanabilirliğine göre değişİr. Doktorun önerisi doğrultusunda ilaçla veya aşağıda belirtilen cerrahi yöntemlerle tedavisi yapılabilir.

Cerrahi tedavi yöntemleri:

-Elektrokoterizasyon (yüksek sıcaklıkta yakma yöntemi)

-Kriyoterapi (sıvı azotla dondurma yöntemi)

-Lazer tedavisi -Cerrahi eksizyon

Siğiller mutlaka tedavi edilmeli mi?

Çocuklarda siğillerin bir kısmı tedavi gerektirmeksizin zaman içinde kendiliğinden kaybolur. Ancak kendiliğinden kaybolmanın kimlerde oluşacağı öngörülemediğinden, yayılmasını önlemek için tedavi gerekir. “Okuttum kayboldu” öyküleri muhtemelen bu tip kendiliğinden gerileyen siğiller hakkındadır.

Ancak strese bağlı olarak gelişen siğillerde bir büyü, sıkı bir telkin veya hipnoz bir anlamda psikoterapi yerine geçebilir. Zararı olmadığından çoğu zaman hastalar hekime de danışmadan bu uygulamayı yaparlar. Her halükarda doğru olan uzman hekime danışmaktır.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir