Anasayfa / Genel / silah ruhsatı nasıl alınır

silah ruhsatı nasıl alınır

silah ruhsatı nasıl alınır

Son birkaç yıl içerisinde Türkiye savunma sanayisinde büyük gelişmeler oldu, 2011 yılında silah satışında Türkiye dünyada 8. sıraya yerleşti. Bu silah sanayimiz için büyük bir gelişme Türkiye için de önemli bir olay. 2011 yılında İspanya ve İsrail’i bile geride bırakan ülkemiz 2011 yılında 800 milyon dolarlık satış yapmış durumda. Bakalım 2012 raporları bizlere neler gösterecek.

2011 yılında tüm dünyada yapılan silah satışı toplam 85,3 milyar dolar. Bu rakamın 4/3 ünü Amerika elinde tutuyor. Büyük pasta Amerika’nın! Türkiye’nin 8. Sırada yer aldığı listede böylece Amerika 1. Rusya 4,1 milyar dolar silah satışıyla ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’nin silah ihracatının 2016’da 2 milyar doları yakalayacağı düşünülüyor. Türkiye’nin iç siparişlerinin ise 8 milyar dolar olacağı belirtiliyor.
Aşağıda silah ruhsatı nasıl alınır ve gerekli belgeler nelerdir bu bilgiler yer almaktadır.

SİLAH TAŞIMA VE SİLAH BULUNDURMA RUHSATI İŞLEMLERİ VE GEREKLİ EVRAKLAR

1- Polis Bölgesinde ikamet edenler İl Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Bölgesinde ikamet edenler İl jandarma alay komutanlığı Silah Ruhsat İşlemleri Bürosundan Taşıma ruhsatı veya bulundurma ruhsatı için 1 adet dosya alınır.
2- Dosyada bulunan matbu evraklar hatasız doldurulur.
3- Dosya ekine konulacak evraklar;
a- Sağlık Raporu
b- İkametgah ilmuhaberi
c- Sabıka kaydı
d- Vukuatlı Nüfus cüzdan örneği ( Nüfus Müdürlüğünden )
e- 6 adet fotoğraf
4- Tamamlanan dosya ve ekleri bir dilekçe ile valilik makamına müracaat edilir.
5- Valilik makamı müracaatı uygun görürse, şahsın ikametgâhına göre, İl Emniyet Müdürlüğü veya İl Jandarma Alay Komutanlığına sevk edilir.
6- Sevk edilen dosya ilgili makama teslim edilir.
7- Bu işlemler tamamlandıktan sonra, müracaat eden şahsın takip edeceği başka bir husus bulunmamaktadır. Satın alma belgesinin çıkmasını bekleyecektir.
8- Dosya sahibinin, dosyayı yatırdığı makam tarafından yapılan tahkikatı olumlu çıkarsa Vali onayı ile dosya sahibine silah satın alma belgesi verilecektir.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir